Czym jest i jakie usługi pełni pogotowie weterynaryjne?

Każdy właściciel czworonoga przywiązuje ogromną wagę do tego, by miał on odpowiednią opiekę weterynaryjną. Przychodzi jednak czasem do sytuacji, kiedy pomoc weterynarza jest nagła i ogromnie potrzebna. Wtedy nie zawsze niestety możemy liczyć na pomoc sprawdzonego weterynarza, ponieważ ma on ogromną ilość obowiązków lub jest to np. późna nocna godzina czy środek nocy, bądź święta czy inne tego typu pory, kiedy praktycznie każda przychodnia weterynaryjna jest nieczynna. Co pozostaje nam w takich przypadkach? Gdzie powinniśmy szukać potrzebnej na już pomocy? Na szczęście istnieje coś takiego jak pogotowie weterynaryjne. Czym dokładnie jest, jakie świadczy usługi oraz na jakich zasadach działa?

Jakie usługi oferuje pogotowie weterynaryjne?

Gabinet weterynaryjny powinien pełnić wszystkie ważne funkcje, które są istotne w kwestii zdrowia naszego pupila. Każdy weterynarz pracujący w centrum weterynaryjnym musi być profesjonalistą i rozwijać swoje medyczne umiejętności. Pogotowie weterynaryjne również powinno posiadać tak wykwalifikowaną kadrę, jednak usługi jakie takie pogotowie weterynaryjne posiada mogą się troszkę różnić, od tych które pełni przeciętne centrum weterynaryjne. Do zadań jakie pełni pogotowie weterynaryjne należy:

  • całodobowa gotowość do interwencji – niezależnie od tego jaką mamy godzinę dzienną lub nocną, pogotowie weterynaryjne jest gotowe do pomocy chorym zwierzętom. Taki gabinet weterynaryjny świadczy wszystkie usługi w zakresie diagnostyki, profilaktyki oraz w leczeniu zwierząt domowych.
  • wykonywanie badań poszkodowanym zwierzętom w wypadkach samochodowych, a także leczenie pourazowe – w sytuacji, kiedy zwierzę jest potrącone przez samochód czy bierze udział w wypadku, możemy zadzwonić po pogotowie weterynaryjne. Ich zadaniem jest zdiagnozowanie oraz wyleczenie urazu powypadkowego.
  • leczenie urazów powypadkowych u dzikich zwierząt – odpowiedni gabinet weterynaryjny, który posiada pogotowie zdarza się, że musi podjąć się leczenia dzikiego zwierzęcia, które znajduje się gdzieś przy poboczu i jest potrącone. Takie zwierzęta to np. sarna, dzik, jeleń. Kiedy jesteśmy świadkami takiej sytuacji powinniśmy od razu zwrócić się o pomoc do pogotowia weterynaryjnego.
  • transport bezdomnych zwierząt, które zostały poszkodowane w wypadkach – pogotowie weterynaryjne ma obowiązek zawiezienia poszkodowanego zwierzaka do centrum weterynaryjnego, a po zakończeniu leczenia, w przypadku zwierząt bezdomnych, odwiezienia go do schroniska.
  • wizyty domowe – pogotowie weterynaryjne w swojej ofercie posiada również wizyty domowe w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie przewieźć zwierzęcia do przychodni.

Kiedy powinniśmy dzwonić po pogotowie weterynaryjne?

Jak wspomniane było wyżej, po pogotowie weterynaryjne powinniśmy dzwonić zawsze wtedy, kiedy potrzebna jest pilna pomoc zwierzęciu, którą zapewni weterynarz. Możemy je wezwać zawsze wtedy, kiedy zwierzę ulegnie nagłemu wypadkowi, chorobie, która wymaga natychmiastowego leczenie i pomocy np. weterynarza chirurga, który wdroży odpowiednie procedury w ratowanie zwierzęcego życia i przywróci jego sprawność. Do najczęstszych takich przypadków należy potrącenie zwierzęcia przez samochód, otwarta rana, która mocno krwawi lub połknięcie przez zwierzę jakiegoś elementu i krztuszenie się.

Często jako właściciele zwierząt, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wielu sytuacji, dlatego dobrze jest mieć świadomość istnienia pogotowia weterynaryjnego, które zareaguje odpowiednio szybko w danej sytuacji. Taki gabinet weterynaryjny jest w stanie udzielić potrzebnej pomocy każdemu zwierzakowi domowemu, a także temu bezpańskiemu, któremu właśnie coś stało się na ulicy.

Jeśli szukasz dobrego pogotowia ratunkowego, odwiedź tę stronę internetową i poznaj miejsce pierwszej pomocy zwierzętom: https://ocw.com.pl/o-nas.

 

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *