Jak odpowiednio pielęgnować sierść psa?

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja sierści zwierzęcia. Tymczasem jest to kwestia ważna nie tylko dla wyglądu, ale również dla zdrowia pupila. Odpowiednia dbałość o sierść psa składa się z kilku podstawowych elementów.

Mycie i czesanie psa

Aby utrzymać dobrą kondycję sierści, niezbędna jest okresowa kąpiel.

Ważne, że używane przez ludzi kosmetyki są całkowicie nieodpowiednie dla zwierząt i nie należy ich stosować. Aby kąpiel czworonoga miała odpowiedni efekt pielęgnacyjny, niezbędne jest posiadanie dobrego szamponu dla psa. Właściwie dobrany kosmetyk pozwoli ułatwić rozczesywanie sierści oraz nawilży skórę.

Dla zachowania pięknej i lśniącej sierści konieczne jest również jej regularne rozczesywanie. Sposób i częstotliwość szczotkowania psa różnić się będzie w zależności od typu owłosienia.

Psy długowłose

Długa sierść wymaga częstego, najlepiej codziennego, szczotkowania. Pozwala ono zapobiec powstawaniu kołtunów i splątywaniu się sierści.

Dla odpowiedniego szczotkowania psa długowłosego, konieczny może się okazać zakup furminatora. Jest to szczególny rodzaj grzebienia, o gęstych zębach. Jego skuteczność jest znacznie wyższa, w porównaniu do zwykłych szczotek.

Psy krótkowłose

Krótka sierść jest zdecydowanie łatwiejsza, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację. Szczotkowanie psa co kilka tygodni będzie w tym przypadku wystarczające.

Odpowiednia dla tego typu sierści jest zwłaszcza szczotka gumowa. Po wyczesaniu, dobrze jest przetrzeć sierść zwierzęcia rękawicą frotte.

Trymowanie i strzyżenie psa

Trymowanie to kolejny zabieg, który pozwala poprawić kondycję sierści psa. Należy przeprowadzać go zarówno u psów o długiej jak i krótkiej sierści. Wyjątkiem są psy szorstkowłose, ponieważ w ich przypadku trymowanie może prowadzić do nadmiernej miękkości i wypłowienia włosów.

Strzyżenie natomiast jest zabiegiem odpowiednim przede wszystkim dla psów długowłosych. Ułatwia codzienną pielęgnację, jest również ważne ze względów higienicznych. Zbyt długie włosy zbierają kurz i zanieczyszczenia, co może prowadzić do powstania infekcji skórnych.

Odpowiednia dieta

Niewłaściwy sposób odżywiania ma negatywny wpływ na kondycję skóry i sierści psa. Źle dobrana karma nie zapewnia potrzebnej ilości witamin i minerałów. Może to prowadzić do zmatowienia sierści i jej nadmiernego wypadania.

Kupując karmę dla pupila, należy zwracać uwagę na skład. Warto wybierać produkty, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega 6. Wpłyną one pozytywnie zarówno na kondycję sierści jak i skóry czworonoga.

Prawidłowa pielęgnacja psa jest procesem złożonym, który wymaga stosowania odpowiednich akcesoriów oraz dobrej jakości produktów. Mimo to, warto poświęcić jej każdego dnia kilka minut. Zapewni to naszemu zwierzakowi piękny wygląd, dobrą kondycję i lepsze samopoczucie.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *