Jak wybrać zabawki dla psa, które pomogą w jego rozwoju?

Wygodne legowisko, smaczne i pożywne jedzenie oraz odpowiednia dawka pieszczot, to podstawowe rzeczy, które powinniśmy zapewnić psu. Nie możemy jednak zapominać o jeszcze jednym istotnym elemencie życia pupila – zabawie. Obecnie na rynku możemy spotkać bardzo wiele zabawek, które pozwalają nam stymulować rozwój intelektualny psa i zwalczać nudę, która dręczy czworonogi pozostawione same w domu. W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób wybrać zabawki dla psa.

Czym kierować się przy wyborze zabawki dla psa?

Dobierając zabawkę dla psa powinniśmy mieć na uwadze jego wiek, wielkość oraz charakter. Dla małych piesków i szczeniaków należy dobierać zabawki dostosowane do ich niewielkiego wzrostu i drobnego pyszczka. Zbyt duża zabawka rzucona w stronę naszego pupila może wyrządzić mu krzywdę, podobnie jak drobna zostać połknięta przez labradora lub bernardyna. Gryzienie jest nieodłącznym elementem zabawy psa, dlatego decydując się na zakup danego przedmiotu, lepiej wybrać ten wykonany z trwalszego lub naturalnego materiału. Alternatywą do gumowych zabawek lub lin są również gryzaki naturalne, które uchronią psa przed nudą, ale również pomogą szczeniakowi przejść trudny okres ząbkowania i dostarczą czworonogowi cennych substancji odżywczych.

Należy pamiętać, że w przypadku ofiarowania pupilowi przedmiotów gumowych czy twardych, konieczne jest sprawdzanie stanu zabawki. Nadmiernie zniszczone przedmioty mogą się rozpaść, a następnie zostać połknięte przez rozbawionego szczeniaka.

Rodzaje zabawek dla psa

Wzrost zainteresowania zabawkami stymulującymi rozwój psa sprawił, że obecnie dostępny jest naprawdę szeroki wybór gadżetów, które możemy zakupić dla naszego pupila. Niezwykłą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju łamigłówki. Wewnątrz zabawki – zamkniętej kuli lub piłki, umieszczany jest smakołyk, do którego pies musi się samodzielnie dostać. W zależności od poziomu trudności jaki wybierzemy, zmniejszamy lub zwiększamy wielkość otworów umożliwiających zdobycie przysmaku. Chcąc zdobyć upragniony kąsek, pies musi wykazać się sprytem i wytrwałością. Zabawki tego typu są szczególnie polecane dla osób, które pozostawiają czworonogi na kilka godzin w domu. Rozwiązanie to pozwoli na uchronienia psa przed popadanie w nadmiernie znużenie, które może prowadzić do niszczenia mebli i głośnego szczekania.

Latający dysk jest doskonałym rozwiązaniem dla psów kochających aktywność fizyczną. Zabawa w rzucanie obracającym się przedmiotem jest wspaniałą okazją do nauczenia pupila nowych komend. Początkowo psiak może nie chcieć oddawać zabawki, jednak odpowiednie podejście, nagradzanie smakołykami oraz konsekwentne powtarzanie ustalonych haseł sprawi, że pies szybko nauczy się nowych form aktywności. Wybierając latający dysk jako nową zabawkę dla czworonoga, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Rozmiar gadżetu musi zostać dostosowany do wielkości naszego psa, a przed rzuceniem dyskiem konieczne jest upewnienie się, czy przypadkiem nie poleci on za daleko. Nasz pies w pogoni za przedmiotem może wbiec na jezdnię lub wskoczyć do wody, dlatego lepiej wybierać duże, otwarte przestrzenie na miejsce zabaw.

Wrodzona potrzeba gryzienia i przeżuwania u psa powoduje, że w celu zapewnienia zwierzakowi komfortu psychicznego i fizycznego warto rozważyć zakup gryzaka. Pupil zamiast zdecydować się na obgryzanie nogi od krzesła, ewentualnie pozostawionego na ziemi obuwia, zajmie się przeżuwaniem specjalnie do tego przeznaczonego przedmiotu. W przypadku, gdy wybór padł na zabawkę wykonaną ze sztucznych tworzyw, pamiętajmy by wybrana lina lub gumowa piłka miały odpowiednią wytrzymałość. Jeżeli nasz pies ma tendencje do niszczenia zabawek, najlepiej rozważyć zakup gryzaków firmy Petmex. Produkty wyprodukowane z naturalnych składników sprawiają, że nasz pupil nie tylko będzie miał wiele zabawy gryząc i przeżuwając, ale jednocześnie w przypadku połknięcia elementu zabawki nic mu się nie stanie. Co więcej gryzaki naturalne stanowią doskonałe uzupełnienie diety psa w każdym wieku.

Poza zabawkami-łamigłówkami, latającym dyskiem oraz gryzakami naturalnymi warto również zastanowić się nad zakupem pluszaków, sznurów do wspólnej zabawy, ewentualnie specjalnych gadżetów wodnych. Te ostatnie w formie unoszących się na powierzchni piłek lub tonących imitacji kamieni i kolorowych krążków do wyławiania, mogą stanowić doskonały wybór dla właścicieli czworonogów kochających kąpiele.

Jaką zabawkę dla psa wybrać?

Zabawki odgrywając w rozwoju psa ogromną rolę. Pod pozorem zabawy jesteśmy w stanie nauczyć pupila bardzo wielu przydatnych umiejętności, ćwiczyć posłuszeństwo oraz zachęcać zwierzaka do zwiększonej aktywności fizycznej, która uchroni go przed otyłością. Pamiętajmy jednak, aby zabawka była bezpieczna i wykonana z nietoksycznych tworzyw lub naturalnych składników. Warto również zaopatrzyć się w gadżety różnego rodzaju, aby utrzymać psa w dobrej formie na przykład poprzez naukę aportowania dysku lub piłki oraz zachęcić do myślenia dając mu łamigłówki ze smakołykami.

Niezależnie od rodzaju zabawki jaką wybierzemy, pamiętajmy by dać psu czas na oswojenie się z nowym przedmiotem. Początkowo zwierzak może nie okazywać zainteresowania zabawą lub nie wykonywać wydawanych komend. Ciekawość pupila oraz chęć zwalczenia nudy sprawi, że z czasem pies sam zainteresuje się zabawą. Pamiętajmy jednak, aby dostosować zabawkę do wieku i wielkości czworonoga. Szczeniak lub mały pies o wiele bardziej ucieszy się z gryzaka, piłeczki lub maskotki niż ciężkiej gumowej kości, której nie zdoła unieść. Odpowiednio dobrana zabawka pozwoli nam uszczęśliwić naszego psa i zbudować nam silną więź opartą na nauce i zabawie.

Źródło: Petmex.pl

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *