Karma sucha czy karma mokra dla psa?

Karma sucha czy karma mokra? Wielu właścicieli psów zastanawia się, którą z tych karm najlepiej podawać swojemu pupilowi. Zastanawiając się nad wyborem karmy należy zwrócić uwagę na kaloryczność karmy i na styl życia czworonoga. Nadmiar kalorii w diecie psa jest szkodliwy.

Karmy suche zawierają więcej kalorii w mniejszej objętości niż karmy mokre. Dlatego podając naszemu pupilowi karmę suchą musimy ustalić odpowiednią jej dawkę i przestrzegać jej bezwzględnie nie ulegając pupilowi, który będzie się domagał większej ilości karmy.

Jeżeli nasz pies ma duży apetyt i nie prowadzi aktywnego trybu życia, najlepiej zastosować karmę mokrą jako karmę dominującą. Zawiera mniej kalorii niż karma sucha.

Karmy mokre zawierają dużo więcej wody niż karmy suche. Podczas gdy w karmie mokrej procentowa zawartość wody wynosi około 75%, to w karmie suchej jest to tylko 8%. Dlatego w przypadku podawania zwierzęciu głównie karmy suchej należy zapewnić zwierzęciu dodatkowe źródło wody. Należy również pamiętać, że pies powinien mieć zawsze dostęp do miski ze świeżą, czystą wodą bez względu na to, czy karmimy go karmą suchą czy mokrą.

Karmy mokre mają więcej walorów smakowych, w tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na ich skład, gdyż producenci często dodają do takich karm składniki smakowe, które sprawiają, że psy zajadają się takimi karmami. Karmy mokre są też sporo droższe od karm suchych. Ponieważ zawierają one dużo wody, zwierzę musi zjeść jej więcej w celu zaspokojenia swych potrzeb żywieniowych.

Karma sucha jest łatwiejsza w podaniu, wystarczy wsypać odpowiednią ilość karmy do psiej miski. Karmę suchą można przechowywać stosunkowo długo, dlatego raz na jakiś czas można kupić większą ilość tego rodzaju karmy. Karmę mokrą należy zużyć w niedługim czasie po jej otwarciu. Karmy suche pozytywnie wpływają na uzębienie zwierzęcia, podczas gryzienia usuwają osad nazębny.

Dieta psa powinna być urozmaicona

Dieta naszego pupila powinna być zbilansowana i urozmaicona. Dlatego warto uwzględnić w niej karmę zarówno suchą, jak i mokrą. To, którą karmę wybrać za dominującą zależy od stylu życia zwierzęcia, od jego preferencji żywieniowych, od ilości czasu, jaką możemy poświęcić na przygotowanie posiłku, a także od naszych możliwości finansowych.

Starajmy się wybierać karmy najlepszych producentów, takie karmy, jak karma acana dostarczą zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy też, że psy nie lubią zmian w żywieniu, jeżeli planujemy zmienić karmę, róbmy to stopniowo.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *