Pies – ciąża, objawy, badania. Po czym poznać, że pies jest w ciąży?

Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies może być w ciąży, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Pierwsze symptomy ciąży, które mógłbyś zauważyć gołym okiem, pojawiają się dopiero około trzech tygodni przed porodem.

Ciąża u suczki trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy (60-64 dni). Im więcej szczeniąt ma przyjść świat w jej wyniku, tym krótszy jest to okres. W przypadku dużych miotów ciąża może trwać około 56 dni, w przypadku niewielkich – nawet 70. W pierwszym okresie ciąży pies zachowuje się i wygląda tak, jak przed zapłodnieniem. Jedynym sposobem, aby uwidocznić ciążę na wczesnym etapie, jest badanie USG, które przeprowadzić może lekarz weterynarii.

Jak rozpoznać, że pies jest w ciąży – pierwsze tygodnie

Ciąża u psa przebiega w sposób nierównomierny – przez kilka tygodni odmieniony stan suczki jest zupełnie niezauważalny dla otoczenia. Kiedy pierwsze objawy będą możliwe do zaobserwowania, suczkę będzie dzieliło od porodu zaledwie 20-30 dni.

Do implantacji zarodka w macicy psa dochodzi po około 18 dniach od zapłodnienia. Dopiero wówczas też rozpoczyna się też właściwy proces rozwoju płodu. Jeżeli wiesz, że Twoja suczka była kryta, zapewne będziesz dopatrywać się u niej jakichkolwiek objawów. Zwykle jednak jest to działanie bezcelowe. Co prawda, u niewielkiej liczby suczek około 3 tygodnia od zapłodnienia pojawia się większa senność, obniżenie apetytu i niechęć do aktywności, jednak u zdecydowanej większości objawy te (ani żadne inne) nie występują.

Jak poznać, czy pies jest w ciąży – drugi miesiąc

Pierwsze objawy ciąży psa, które zauważyć można gołym okiem, pojawiają się około 35 dnia od zapłodnienia. Zwykle jest to powiększenie brzucha w dolnej części żeber oraz stwardnienie i zaróżowienie sutków.

Na początku drugiego miesiąca ciążę można stwierdzić na badaniu USG. W jego trakcie lekarz weterynarii powinien być w stanie nie tylko potwierdzić, czy suczka jest w ciąży, ale także ocenić, czy przebiega ona prawidłowo.

Około 42-52 dnia po zapłodnieniu możliwe jest również wykonanie badania RTG, które pozwala precyzyjnie określić liczbę szczeniąt, ich stan (m.in. wskazać wady rozwojowe) oraz rozmiar.

Pies w ciąży urojonej – objawy

Powiększenie obwodu jamy brzusznej i zmiana w wyglądzie sutków występują również w przypadku ciąży urojonej. Często zdarza się nawet, że suczki, które tak naprawdę nie są ciężarne, zaczynają szykować się do porodu (przygotowują gniazdo dla szczeniąt). Może także rozpocząć się u nich laktacja. Metodą pozwalającą na wykluczenie ciąży w tym przypadku jest badanie USG.

Ciąży urojonej u suczki nie należy lekceważyć. Często konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków, które zatrzymają laktację. W przeciwnym razie może dojść do zapalenia gruczołów mlekowych.

Jedynym pewnym sposobem na zapobiegnięcie ponownym ciążom urojonym jest wykonanie u suczki zabiegu sterylizacji. Jeżeli stan ten pojawia się u zwierzęcia, u którego sterylizacja była przeprowadzana w przeszłości, należy przypuszczać, że podczas operacji nie usunięto wszystkich fragmentów jajników.

Po czym poznać, że pies jest w ciąży – zbliżający się poród

Około 7 dni przed porodem u części suczek może pojawić się laktacja – objaw ten nie występuje jednak u wszystkich ras. W kolejnych dniach zaobserwować można, jak ciało psa szykuje się do wydania na świat szczeniąt. Boki brzucha mogą się wówczas zapaść, a srom znacznie powiększyć. Jest to efektem przygotowywania kanału rodnego do porodu.

W ciągu ostatniego tygodnia przed porodem suczka może mieć obniżony apetyt (czasem zdarza się również, że apetyt przed porodem wzrasta), szybciej się męczyć i okazywać niepokój.

W ostatnim tygodniu ciąży suczka zwykle potrzebuje dość często oddawać mocz. Sugeruje się, aby na spacery wyprowadzać ją nawet co 2 godziny.

W ciągu ostatniej doby przed porodem suczka może budować gniazdo, w którym planuje się oszczenić. Warto pozwolić jej na samodzielne wybranie miejsca, w którym będzie czuła się bezpieczna.

Ostatnim objawem, który zwiastuje rychły poród, jest wydalenie czopu śluzowego z dróg rodnych suczki. Zjawisko to ma zwykle miejsce tuż przed rozpoczęciem akcji porodowej.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *