Sucha czy mokra karma? A może na zmianę?

Smakowita i bogata w składniki odżywcze karma dla psa, sprawia, że jest ona nie tylko zjadana do ostatniego kęsa, ale i dostarcza naszemu pupilowi niezbędnej energii oraz witamin. Wartościowa karma dla psa powinna zawierać minimum 50% mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego. Czy karma przypadnie do gustu naszemu ulubieńcowi – wszystko zależy od tego, jakiego jest ona rodzaju. Sucha czy mokra karma? Która kosztuje więcej, a która mniej oraz, co bardziej smakuje zwierzakom – przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po inspirujące porady!

Różnice pomiędzy suchą a mokrą karmą

Bez względu na to, czy podajesz psu suchą, czy mokrą karmę, powinna ona zawierać:

 • białka ( dostarczają energii i biorą udział w procesach metabolicznych )
 • tłuszcze ( najlepsze źródło energii dla Twojego pupila )
 • węglowodany ( trzeba uważać z ich podawaniem, ponieważ nadmiar prowadzi do otyłości )
 • witaminy i pierwiastki ( witaminy z grupy B oraz wapń, fosfor, magnez, żelazo )

Karma sucha – wysokokaloryczna dla aktywnych psów

Karmy suche dla psów wyróżniają się wysoką kalorycznością, dlatego tak ważne jest ustalenie odpowiedniej dawki i jej ścisłe przestrzeganie. Ten rodzaj karmy sprawdzi się w przypadku psów aktywnych, a więc w szczególności młodych oraz tych, które w jakiś sposób pełnią służbę dla człowieka ( pies przewodnik, pies ratownik ). Sucha karma jest rewelacyjna, jeśli mowa o profilaktyce chorób przyzębia. Sucha konsystencja granulatu nie powoduje oblepiania dziąseł i zębów, dzięki czemu nie ma warunków do namnażania bakterii odpowiedzialnych za psucie się zębów i choroby dziąseł. Jeśli Twój pies je suchą karmę, musisz zwrócić uwagę na wielkość granulatu – będą one ścierały płytkę nazębną. Pamiętaj też, że jeżeli Twój szczeniak przyzwyczai się jedynie do suchej karmy, możesz mieć w przyszłości problem, aby ,, przestawić ” go na karmę mokrą. Aby nie doszło do takiej sytuacji, w której Twój pupil chce jeść tylko suchą karmę, możesz różnicować podanie w ciągu dnia. Wielu właścicieli psów, wysypuje suchą karmę do miski – karma służy za ,, przekąskę “ w ciągu dnia, a posiłkiem właściwym jest karma mokra. Karmy suche dla psów odznaczają się również dużą smakowitością i łatwością podania. Nie posiadają tak intensywnego zapachu, jak karmy mokre, co w niedużym mieszkaniu jest niewątpliwą zaletą.

Karma mokra – zalety i wady:

Do zalet mokrej karmy zaliczymy:

 • duża zawartość wody ( około 70% ): wpływa pozytywnie na układ moczowy
 • mniejsza kaloryczność niż suchej karmy ( dobra dla psów rekonwalescentów, w podeszłym wieku, otyłych )
 • idealna dla psów z chorobami dziąseł i przyzębia ( miękka konsystencja ułatwia jedzenie i ogranicza ból, równocześnie zwiększając apetyt )

Wady karmy mokrej:

 • wysoka cena w stosunku do karmy suchej
 • konieczność podania większych porcji ( mniejsza kaloryczność )
 • nie zjedzoną karmę należy dosyć szybko usunąć z miski, w innym wypadku zepsuje się ( nie dopuszczamy do tego, aby mokra karma stała cały dzień! )
 • po otwarciu puszki z karmą, nawet jeśli jest przechowywana w lodówce, należy ją zużyć w przeciągu 2-3 dni, przechowywanie jest więc utrudnione

Ile kosztuje sucha, a ile mokra karma – znajdź złoty środek!

Tak jak było to już powiedziane powyżej, karmy mokre są bardziej kłopotliwe w przechowywaniu. Jeśli Twój pies je tylko taki rodzaj karmy, musisz przygotować się na straty, które są nieuniknione – część posiłku Twojego pupila wyląduje w koszu. Karmy suche dla psów są łatwiejsze w przechowywaniu. Możesz zaopatrzyć się nawet w duże worki suchego granulatu – postawione w ciemnym i przewiewnym miejscu postoją długo. Nie musisz jednak ograniczać się jedynie do suchej lub mokrej karmy: warto stosować je naprzemiennie.

Sklep zoologiczny Zoopers daje Ci ogromny wybór – znajdziesz tu produkty dla psów z różnymi potrzebami, dla wszystkich grup wiekowych, a także karmy suche i mokre. Jeśli nie ma Cię w domu w ciągu dnia, powinieneś zostawić dla psa trochę suchej karmy, a wieczorem i rano ( według potrzeb może być to tylko wieczorem/rano ) podać zwierzakowi mokrą karmę. Niechęć psa do spożywania konkretnego rodzaju – suchej lub mokrej karmy wynika często z przyzwyczajeń, dlatego już na etapie szczenięctwa postaraj się być konsekwentny: nie karm psa jednym rodzajem, a nawet jeśli nie chce on początkowo zjadać mokrej/suchej karmy, poczekaj aż nieco zgłodnieje. Mokra karma kosztuje więcej, ale pamiętaj, że jest ogromnie wartościowa – zrób zakupy w Zoopers: postaw na wysokiej jakości karmę dla Twojego pupila! Jeśli zdecydujesz się na karmienie naprzemienne: raz suchą, raz mokrą karmą możesz sobie pozwolić na droższą mokrą karmę, co wpłynie korzystnie na zdrowie Twojego zwierzaka.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *