Wszystko co trzeba wiedzieć o rasie psów chow chow

Psy chow chow to jedne z najbardziej interesujących zwierząt domowych. Grube futro w połączeniu z „lwim” wyglądem sprawia, że ten piesek jest jedyny w swoim rodzaju i nie ma na świecie drugiego takiego zwierzęcia. Oprócz wyjątkowego wyglądu, posiadają ciekawą osobowość.

Historia rasy

Nie ma stuprocentowej pewności co do pochodzenia rasy chow chow. Podejrzewa się, że pies ten powstał około 8300 lat temu, a jego przodkami są chińskie psy, należące do tubylców z okolic rzeki Jangcy. Inni twierdzą, że ich pojawienie się nastąpiło znacznie później, bo 2000-3000 lat temu. Większość ludzi stawia hipotezę, że rasa ta nie rozwinęła się zbytnio poza tamte czasy, więc chow chow, które żyją dzisiaj, są tego samego typu jak te, które ludzie mieli wiele tysięcy lat temu. Ro wszystko sprawia, że nie tylko wygląd tych psów jest wyjątkowy, ale także sam fakt ich pojawienia się.

Jak wygląda chow chow?

Nie ulega wątpliwości, że pieski chow chow mają niesamowity wygląd, ale posiadają także inną niesamowitą cechę. Mianowicie ich język ma charakterystyczny, niebiesko-czarny kolor. Ciekawostką jest, że tylko shar-pei ma ten typ języka. Być może chow chow nie wygląda, ale jest to bardzo wytrzymały pies, o dużej czaszce, szpiczastych uszach i gęstym, pomarańczowo-białym futrze przez co niektórym przypomina małego lwa. Poza tym, jest to świetny pies stróżujący.

Temperament i zachowanie

Wiele mówi się o tym, że chow chow ma bardzo problematyczny charakter, dlatego kluczem do dobrego funkcjonowania psa w rodzinie powinno być jego odpowiednie wyszkolenie, gdy jest jeszcze szczenięciem. Można spotkać się z opinią, że ta rasa jest agresywna, ale to zbyt krzywdząca opinia. Lepszym określeniem będzie, że psy są asertywne i nie raz to udowodnią swoim właścicielom. Z reguły chow chow tworzy silne więzi z członkami rodziny, ale zdarza się także, że w stosunku do wybranej osoby jest szczególnie lojalny. Z natury są cichymi, dobrze wychowanymi psami. Wystarczy je dobrze wyszkolić, aby przezwyciężyć ich naturalnie upartą stronę. Chow chow można śmiało polecić rodzinom z dziećmi.

O czym należy wiedzieć?

  • pies rasy chow chow jest średniej wielkości
  • chow chow sezonowo zrzuca ogromne ilości futra,
  • średnio żyją od 9 do 15 lat,
  • nie mają szczególnych wymagań żywieniowych,
  • są opiekuńcze w stosunku do członków rodziny.

Można powiedzieć, że pieski chow chow są wspaniałymi towarzyszami, są lojalne, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że nadają się do bloku. Jest to rasa przyjazna dzieciom, a przy odpowiednim wyszkoleniu, życie z tym psem będzie jeszcze lepsze.

 

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *