Zwierzęta i ludzie, czyli miejsce zwierząt w kulturze

Nie raz możemy usłyszeć, że człowiek jest istotą społeczną. Zastanówmy się w takim razie z czym się to wiąże. Niezależnie na jaki okres historii człowieka spojrzymy, zauważymy tendencję do powstawania struktur społecznych. Przykładem takich struktur mogą być dawne grupy wędrowne, pierwsze osady i wsie, potem grody i miasta, aż po dzisiejsze aglomeracje. Co więcej, w żadnym wypadku, aglomeracje nie są najwyższą strukturą społeczną ludzi. Przecież potem są państwa, związki państw – takie jak Unia Europejska, czy nawet prawie ogólnoświatowe organizacje, jak na przykład ONZ. Człowiek zawsze łączy się w grupy. Ale jeżeli przyjrzymy się mniejszym grupom, a właściwie prawie najmniejszym, czyli rodzinom, to zauważymy pewną prawidłowość. W większości tych grup wśród członków można znaleźć zwierzęta.

Ludzie i zwierzęta łatwo się do siebie przywiązują i potrafią czerpać korzyści, które wynikają ze wspólnego bytowania. Jednak w niektórych przypadkach nie ogranicza się to jedynie do wspólnych korzyści, a staje się to więzią emocjonalną. Najlepszym sposobem, aby zobrazować jak silne potrafią to być więzi, jest przypomnienie sobie rodziny w której jest pies, wychowujący się tam od szczeniaka. Jeżeli pies był dobrze wychowany, to więź między psem a domownikami, a także między domownikami a psem, jest tak silna, że dosłownie staje się on członkiem rodziny. Pies wykazuje się wtedy ogromną lojalnością, ufnością i tym jak bardzo oddany jest rodzinie. Więzi te są tak bardzo silne, a także budzą tak mocne zdumienie wśród ludzi, że są artyści niejednokrotnie opisywali te relacje lub zachowania w tworzonej przez siebie sztuce. Gdy sprawdzimy czy jesteśmy w stanie wspomnieć jakąś sztukę o psie, to do głowy od razu wpadnie Mops Brzechwa Jan. Ale nie jest to przecież jedyna relacja opisana w wierszu czy w sztuce. Psy są nawet tytułowymi bohaterami książek, weźmy tu przykłady pierwsze z brzegu: Lessie, O psie, który jeździł koleją, czy Biały Kieł. Psy nie tylko w taki sposób pojawią się w sztuce. Powstaje o nich wiele filmów i piosenek. Z kolei w Internecie mnożą się gry o psach na każdej stronie agregującej gry online.

Oczywiście relacja człowieka i zwierząt nie sprowadza się jedynie do bardzo bliskich relacji. Możemy mnożyć przykłady, kiedy człowiek wykorzystuje obserwację zwierząt w celach rozrywkowych lub relaksacyjnych. Cały Internet jest zalany różnymi filmikami o śmiesznych lub uroczych kotach, które liczą sobie miliony wyświetleń. Kiedy zaś chcemy się zrelaksować to bez wątpienia jednym z pomysłów, które wpadną nam do głowy będzie wycieczka do najbliższego parku, aby usiąść na ławeczce i posłuchać śpiewu ptaków. Kojarzą się one człowiekowi z wolnością, z którą wiąże się nerwowe zachowanie. Świetnie jest to zobrazowane u Juliana Tuwima w wierszu Ptasie radio, w którym to ptaki próbują nadać audycję radiową, jednak całość kończy się draką.
Jak więc widać, zwierzęta znajdują szczególne miejsce w społeczeństwie ludzi. Nawiązują oni z nimi niejednokrotnie emocjonalne relacje, albo po prostu wykorzystują naturę zwierząt, aby się wyciszyć, uspokoić lub rozbawić.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *