Bajka, którą kochają dzieci – „Psi patrol”

„Psi patrol” – kanadyjski serial animowany, którego stale utrzymująca się popularność jest swego rodzaju fenomenem. Niemal od dziesięciu lat bajka gromadzi przed telewizorami coraz więcej dzieci. A przecież to nie wszystko. W sklepach nie brakuje gadżetów wiązanych z postaciami z serialu: zabawki, ubrania, przybory szkolne, pościel, elementy dekoracyjne, artykuły spożywcze oraz różnego rodzaju akcesoria z motywami z „Psiego patrolu” można dostrzec dosłownie wszędzie.

Psi patrol, zbiórka w bazie!

Bajka psi patrol dla dzieci jest równie interesująca zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Każdy odcinek ma podobny schemat – ktoś z Zatoki Przygód wpada w kłopoty, a Ryder i jego pieski spieszą na ratunek. Twórcy serialu postawili na motyw empatii i czerpania radości z niesienia innym pomocy. Oczywiście pojawia się też czarny charakter w postaci burmistrza Mglistej Osady Humdingera.

Ryder oraz jego psy – ekipa na sto dwa!

Postacie w bajce nie różnią się od siebie pod kątem cech charakteru. Zdecydowana większość bohaterów ma pozytywne cechy. Jeśli chodzi o same pieski to każdy z nich jest innej rasy i ma inne zadania do wykonania. Na tle całej grupy wyróżnia się jedynie dalmatyńczyk Marshall, który jest wyjątkowo niezdarny. Oprócz niego w „Psim patrolu” pojawiają się:

  • Chase – owczarek niemiecki, pies policjant,
  • Rubble – buldog angielski, pies budowlaniec,
  • Rocky – kundelek, pies ekolog,
  • Tracker – chihuahua, pies tropiciel,
  • Skye – dziewczynka, mieszaniec cocker spaniela i pudla, pies lotnik,
  • Zuma – dziewczynka, labrador, pies ratownik wodny,
  • Everest – kolejna dziewczynka, husky, ratownik górski,
  • Liberty – nowy piesek w drużynie, jamniczka długowłosa

Kontrowersje wokół bajki

Często bywa tak, że duża popularność wiąże się z krytyką. Nie inaczej jest z „Psim patrolem”, który jakiś czas temu trafił na tapet profesora kryminologii. Jakiś czas temu w amerykańskim wydaniu „Forbes” pojawił się artykuł mocno krytykujący ulubiony serial maluchów. Profesor zwrócił uwagę na fakt, że program ma formę kapitalistycznej propagandy, a sama bajka powstała tylko po to, aby sprzedawać drogie towary licencyjne. Prawdopodobnie żadne dziecko w wieku przedszkolnym nigdy nie dojdzie do wniosków, o których mówi naukowiec, ale rodzice mogą poczuć się zaniepokojeni. W końcu dzieci z pewnością przyswajają pewne wartości z mediów. Zdania niektórych psychologów także nie są zbyt pochlebne o „Psim patrolu” i wskazują na to, że serial prezentuje dziwny, zniekształcony obraz świata. Natomiast z punktu widzenia rodziców są zdecydowanie gorsze bajki dla dzieci.

Zabawki z bajki Psi patrol można znaleźć tu: https://www.kimland.pl/zabawki-z-bajek-filmow-seriali/psi-patrol-2

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *