Bezpieczne podróżowanie z psem

Pies nazywany jest często najlepszym przyjacielem człowieka. Z całą pewnością jest on jego doskonałym towarzyszem w codziennym życiu, co jednak z podróżami? Czy zanim wsiądziemy do samochodu i ruszymy ku przygodzie koniecznie musimy poszukać dla naszego pupila opieki wśród znajomych bądź też zarezerwować mu kilkudniowy pobyt w hotelu dla zwierząt? Z całą pewnością ani pod profesjonalną opieką w takim miejscu, ani też pod czujnym okiem naszych bliskich nie stałaby mu się żadna krzywda, czy jednak naprawdę musimy rezygnować ze wspólnego wyjazdu? Nic bardziej mylnego. Psy mogą być także doskonałymi towarzyszami naszych podróży, a im wcześniej zaczniemy przyzwyczajać je do podróżowania samochodem, tym łatwiej będzie im uznać je za coś naturalnego. Warto też zabierać naszego psa na przykład na krótkie samochodowe przejażdżki za miasto czy do lasu – jeśli kojarzył mu się będzie wyłącznie z wyprawami do weterynarza nie możemy liczyć na to, że dalsza podróż będzie łatwa i przyjemna. To, o czym musimy jednak bezwzględnie pamiętać, to bezpieczeństwo – zarówno samego psa, jak i wszystkich osób w aucie. W jaki sposób możemy je zapewnić?

Bezpieczne podróżowanie z psem

Nawet wówczas, gdy nasz zwierzak lubi jazdę samochodem i przez całą podróż spokojnie siedzi nie możemy pozwolić mu na swobodne przemieszczanie się. Wystarczy bowiem ostre hamowanie czy najmniejsza nawet stłuczka i jego zdrowie oraz życie może być zagrożone. Zwierzę może chociażby wylecieć przez przednią szybę. Problemy możemy mieć również wówczas, gdy zacznie się nudzić bądź czegoś się przestraszy. Może na przykład próbować wejść pod nogi kierowcy, przestawić dźwignie zmiany biegów i ogólnie na wiele sposobów doprowadzić do nieszczęścia. W celu uniknięcia takich sytuacji zaopatrzyć się musimy koniecznie w specjalistyczne akcesoria samochodowe, które zapewnią psu zarówno bezpieczeństwo, jak i pełen komfort.

Na szczęście na rynku dostępnych jest bardzo dużo praktycznych akcesoriów, spośród których każdy powinien wybrać coś właściwego dla swojego psa. Zaopatrzyć możemy się na przykład w specjalny transporter – modeli jest naprawdę bardzo dużo. Wybrać można chociażby plastikowy model lub lekki a zarazem wytrzymały model wykonany z wodoodpornych materiałów, który w łatwy sposób zamontujesz na tylnej kanapie auta bądź przednim fotelu.

Innym również wygodnym rozwiązaniem jest klatka przeznaczona do bagażnika, ważne jest jednak tutaj, aby klatka była stabilna i odpowiednio zabezpieczona podczas jazdy w przeciwnym razie może okazać się jeszcze większym zagrożeniem.

Zaopatrzyć się możemy również w fotelik samochodowy przeznaczony dla mniejszych ras psów, który z reguły w standardzie posiada wszyty pas bezpieczeństwa. Przy wyborze odpowiedniego fotelika warto zwrócić uwagę na tą kwestię.

Mata samochodowa sprawdzi się w przypadku przewożenia dużych psów lub kilku psów jednocześnie. Oprócz tego, że chroni tapicerkę przed to również, jeśli jest odpowiednio zaprojektowana – w kształcie litery U – odgrodzi przednie fotele oraz zabezpieczy przestrzeń pod kanapą w razie nagłego hamowania. Koniecznie pamiętaj o pasie bezpieczeństwa dla psa, który zapina się do szelek psa, a nie do obroży, co przy modniejszym szarpnięciu mogłoby spowodować podduszenie psa.

 

Odpowiednie zabezpieczenie pieska przy pomocy wymienionych powyżej akcesoriów to jedno, musimy jednak zapamiętać jeszcze kilka rzeczy. Po pierwsze psy są zwierzętami bardzo wrażliwymi na wysokie temperatury, dlatego też nawet na chwilę nie możemy zostawić go samego w rozgrzanym samochodzie. Psy nie lubią też bardzo głośnych dźwięków, nie powinniśmy więc w trakcie podróży słuchać muzyki na pełnej mocy naszych głośników. Możemy też kupić przeznaczone dla psów tabletki uspokajające bądź na chorobę lokomocyjną.

Przyjemnej podróży dla Ciebie i twojego pupila!

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *