Biegunka u psa – przyczyny, leczenie

Każdy świadomy i troskliwy właściciel psa bez wątpienia zrobi wszystko, aby jego czworonogi przyjaciel był w jak najlepszej kondycji oraz cieszył się nienagannym zdrowiem do późnych lat życia. Niemniej czasem się zdarza, że naszemu pupilowi dokucza silna biegunka oraz niestrawność. Co zrobić jeśli pies ma rozwolnienie?

Nawet jeśli utrzymujemy naszego pupila w jak najlepszych warunkach higienicznych to musimy liczyć się z tym, że nie ustrzeżemy go od wszelkich niebezpieczeństw. Wśród wielu z nich można wymienić groźne dla życia naszego psiaka choroby. Z pewnością każdy właściciel psa choć raz musiał zmierzyć się z dolegliwością taką jak biegunka u psa.. Ostremu rozwolnieniu zazwyczaj towarzyszy brak apetytu, wymioty oraz silne bóle brzucha. Biegunka może doprowadzić u psa do odwodnienia organizmu i zaburzeń w gospodarce elektrolitowej, co może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Odwodnienie psiego organizmu jest bardzo niebezpieczne, gdyż prowadzi do zachwiania homeostazy i wstrząsu hipowolemicznego, który czasem może zakończyć się nawet jego śmiercią.

Jakie są najczęściej przyczyny rozwolnienia u psa?

Biegunka u psa zazwyczaj nie jest chorobą samą w sobie, lecz może być objawem wskazującym na liczne patologie dotyczące nie tylko przewodu pokarmowego. Bardzo często może być spowodowana czynnikami zakaźnymi reprezentowanymi przez różne wirusy, bakterie, grzyby oraz pasożyty jelitowe. Szczególnie niebezpieczne są bakterie powszechnie znanej Salmonellii, która może znajdować się w zanieczyszczonym pokarmie takim jak: surowe mięso oraz jaja. Z kolei wirusowymi przyczynami biegunek u psów z pewnością są: parwowirus psi, wirus nosówki, koronawirus oraz adeno- i rotawirusy. Biegunka u szczeniaka może też być spowodowana występowaniem w jego organizmie pasożytów jelitowych, wśród których można wymienić: nicienie, glisty, włosogłówki, pierwotniaki oraz należące do płazińców tasiemce.

Nawracająca biegunka może być objawem błędów żywieniowych.

Niektórzy troskliwi właściciele, chcąc jak najlepiej schlebiać swoim pupilom nieświadomie przyczyniają się do wywołania u nich biegunki. Otóż dorosły pies ma bardzo ubogą florę bakteryjną i nie może spożywać wielu potraw. Istnieje wiele produktów spożywczych, zupełnie zdrowych i bezpiecznych dla ludzi, które to dla zwierząt są bardzo szkodliwe. Wśród wielu z nich można wymienić: słodycze i czekoladę, orzeszki makadamia, awokado, cebulę, czosnek, winogrono i rodzynki, owoce pestkowe, cytrusowe oraz nabiał.
Ponadto powodem biegunki może być nagła zmiana karmy, przejedzenie się psa czy spożycie choćbyodrobiny zepsutego lub nadgniłego pokarmu. Najbardziej wrażliwe na nieświeży pokarm są małe rasy psów, wśród których można wymienić: yorkshire terriera, jamnika oraz pekińczyka. Przyczyną rozwolnienia może też być zatrucie się przez czworonoga substancjami przypadkowo zjedzonymi w czasie zabawy. Wśród wielu z nich można wymienić obecne w mieszkaniach rośliny doniczkowe, metale ciężkie czy różnorodne ciała obce. Nawracająca się biegunka może też wynikać z alergii pokarmowej lub być objawem wielu chorób ogólnoustrojowych takich jak: choroba nerek, wątroby, trzustki, niedoczynność kory nadnerczy, cukrzyca z kwasicą ketonową oraz niektóre rodzaje nowotworów np. chłoniak. W ostatnim czasie biegunka u psa towarzyszy także niektórym chorobom zupełnie niezwiązanym z przewodem pokarmowym. Można tu wymienić chorobę odkleszczową wywołaną przez pierwotniaki piroplazmoza. Biegunka u czworonoga może też wystąpić po szczepieniu, odrobaczaniu czy po podaniu mu antybiotyków.

Co podać psu na biegunkę, aby szybko wrócił do zdrowia?

Gdy pies ma biegunkę lekką to zazwyczaj wystarczy mu zastosować odpowiednią dietę lekkostrawną oraz podać mu węgiel leczniczy oraz smectę. Z kolei na skurcze oraz silne bóle brzucha można podać leki przeciwskurczowe stosowane często u małych dzieci oraz niemowląt. Biegunka u psa – leczenie polega też na podawaniu mu dużej ilości płynów. Warto też zastosować psu jednodniową głodówkę. W przypadku szczeniaka jest to głodówka dwunastogodzinna. Najbardziej odpowiednim jedzeniem na czas biegunki jest dieta mięsno-ryżowa. Pierwszego dnia powinniśmy podać psu jedynie rozgotowany ryż i marchewkę. Drugiego dnia można dołączyć chude i gotowane mięso z kurczaka. Aby pies w pełni wrócił do zdrowia, dietę tę należy kontynuować przez siedem dni. Porcje pokarmu powinny być niewielkie oraz często podawane. Doskonałym pokarmem na biegunkę są też suchary z ciasta drożdżowego oraz sucha bułka. Z domowych sposobów pomocny w leczeniu biegunki może okazać się też kleik z siemienia lnianego. Oprócz wody do picia można podawać psu gorzką, mocną, czarną herbatę, albo napar z dębu szypułkowego. Podczas biegunki w żadnym wypadku nie można podawać psu mleka, podrobów, konserw ani suchej karmy.
Jeśli biegunka jest ostra i przewlekła wówczas nie możemy jej bagatelizować. W takiej sytuacji musimy czym prędzej udać się z naszym psiakiem do weterynarza. Pamiętajmy o tym, że przewlekłe i nieleczone rozwolnienie u psa może prowadzić do odwodnienia, a nawet śmierci naszego ukochanego pupila.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *