Choroby Jack Russell Terriera jakie diagnozuje weterynarz

Jack Russell Terrier to rasa psów o niewielkim rozmiarze, jednak jak to u terrierów bywa, mimo małej wielkości są bardzo krzepkie, silne, charakterne i długowieczne. Ta rasa psów jest bardzo odważna, temperamentna i inteligentna. Zastanawiając się nad tą rasą psów, zanim zdecydujemy się na ich kupno, dokładnie powinniśmy zapoznać się z ich cechami charakteru oraz predyspozycjami. Ta rasa psów niestety choruje też na różnego rodzaju choroby, jakie leczy gabinet weterynaryjny. Jakie choroby najczęściej spotyka się u Jack Russell Terrierów?

Jack Russell terrier – wszystko co musisz wiedzieć o rasie

Jack Russell terrier, to rasa psów, które należą do drugiej grupy terierów. Oznacza to, że są to psy o silnym charakterze, ale i o dużej sile fizycznej, są bardzo wytrzymałe i mają bardzo mocny instynkt myśliwski. Dodatkowo są dominującymi psami w stadzie o ogromnym sercu. Świetnie sprawdzają się do polowań na takie drapieżniki jak: kuny, lisy, norki, borsuki, jenoty oraz dzikie koty. Poza tym, bardzo sprawdzają się jako psy polujące na dziki. Świetnie nadają się także do płoszenia, aportowania dzikiego ptactwa oraz do tropienia postrzałów saren, jeleni i dzików. Ta rasa psów, to znakomici przyjaciele człowieka, bardzo oddani, jednak mocno dominujący, którzy posiadają żywy temperament. Z tego względu bardzo dobrze sprawdzają się jako stróże naszej posiadłości oraz jako kompanii do zabawy z dziećmi, które lubią. Zdarza się, przez ich cechy wynikające z natury, że pojawiają się u nich problemy natury behawioralnej. Uwzględniając to, od pierwszych dni szczeniaka, powinniśmy być konsekwentni i stanowczy w ich wychowywaniu. Przed zakupem takiego psa musimy dobrze poznać jego cechy, a także zaznajomić się z chorobami jakie pojawiają się u tej niewielkiej rasy.

Choroby JRT jakie spotyka centrum weterynaryjne

U Jack Russell terierów może pojawić się wiele różnych chorób, jak u każdej innej rasy. Do najczęściej spotykanych, jakie diagnozuje weterynarz, zalicza się choroby mięśni i szkieletu. Należy do nich przede wszystkim zwichnięcie rzepki. Ta choroba jest leczona przez gabinet weterynaryjny głównie u psów aktywnych fizycznie. Polega ona na tym, że rzepka kolanowa zmienia swoje położenie naturalne i osadza się w niewłaściwym miejscu. W efekcie dla psa jest to bardzo bolesne i utrudnia mu poruszanie się. Jako właściciele możemy zauważyć to u psa bardzo szybko, ponieważ zaczyna on poruszać się na trzech łapach, z jedną podkurczoną łapą w której jest chory staw. Jeśli nie zareagujemy w odpowiednim momencie i nie obejrzy psa weterynarz, może dojść do zwyrodnienia stawu kolanowego. Leczenie polega na operacji chorego stawu. Badania pokazują, że na tego typu schorzenie cierpią zazwyczaj suki, ponieważ mają one zdecydowanie delikatniejszy kościec od samców.

Inną chorobą, jaką często spotyka się u psów małych ras, jest choroba Legg-Calve-Perthesa, która polega na aseptycznej martwicy głowy oraz szyjki kości udowej, która objawia się jałową martwicą główki kości udowej. Pierwsze objawy tej choroby mogą pojawić się już u szczeniąt w wieku 6 -8 miesięcy. Leczenie opiera się na operacji, która polega na resekcji naprawczej główki kości udowej.

Często pojawiające się choroby u JRT, to choroby oczu i uszu. Najczęściej diagnozowaną chorobą przez centrum weterynaryjne jest pierwotne zwichnięcie soczewki. Ta choroba wywołuje zmiany strukturalne włókienek budujących więzadło rzęskowe oka. W wyniku tej choroby dochodzi do nienaturalnego przesunięcia soczewki oka. W efekcie powoduje to rozwinięcie bolesnej jaskry. Jeśli właściciel nie zareaguje w odpowiednim momencie, a psa nie przebada gabinet weterynaryjny, może dojść do całkowitej ślepoty u psa. Ta choroba pojawia się zazwyczaj u psów pomiędzy 3 a 6 rokiem życia, a leczenie jakie proponuje weterynarz polega na operacyjnej korekcji położenia soczewki.

Jeśli potrzebny jest Ci odpowiedni gabinet weterynaryjny, odwiedź tę stronę internetową i dowiedz się więcej: https://www.levet.pl

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *