Energiczny York, śnieżnobiały Maltańczyk czy piękny Shih Tzu? Poza niekwestionowaną urodą, rasy te łączy konieczność systematycznej pielęgnacji, kąpieli z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków oraz czesania. Psów o tak specyficznym owłosieniu nie czesze się na sucho, nie wystarczy też jedna szczotka. Należy szczególnie dbać o okolice intymne, oczu i uszu, a strzyżenie najlepiej oddać w profesjonalne ręce psiego fryzjera.
Stylowy terier z charakterem, czyli fryzury dla yorka
Dobry groomer dobierze odpowiednią fryzurę dla yorka, uwzględniając specyfikę włosa, potrzeby (np. uczesanie na wystawę) oraz charakter psiaka. Yorki to teriery, a zatem bywają energiczne, żywiołowe, dlatego nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest eleganckie uczesanie z długiej sierści. Tym bardziej, że modny york może mieć naprawdę ładne krótsze fryzurki, np. na szczeniaczka (puppy), na sznaucerka czy princeskę.
Przy doborze fryzury dla yorka ważna jest też pora roku. Pieski są krócej strzyżone na wiosnę i lato, bo jest im tak po prostu wygodniej i chłodniej. Sezon jesienno – zimowy pozwala na pozostawienie dłuższej szaty, która chroni przed chłodem. Klasyką, jeśli chodzi o fryzurę dla yorka jest oczywiście kucyk, czyli umiejętnie upięta kiteczka.
Pamiętajmy, że nawet tak proste uczesanie nie może być wykonane na suchych włosach (należy zastosować odżywkę). Nie zaleca się też spinania kitki zwykłymi gumkami, od tego są specjalne frotki, gumki z materiału albo silikonu. Kucyk powinien być codziennie przeczesany i związany od nowa. Fryzura dla yorka wystawowego to imponująca szata, sięgająca ok. 1-1,5 cm poza łapki psa.
Poza wystawami york powinien mieć zawiązywane papiloty, które chronią przed splątywaniem się sierści, a rozczesuje się je i upina co dwa dni. Fryzura na wystawę wymaga umycia w odtłuszczającym szamponie, zastosowania odżywki, preparatu antystatycznego i wygładzenia włosów.
Jak zadbać o fryzurę dla Maltańczyka
Ta rasa kojarzy się z elegancją, z piękną jedwabistą, białą okrywą włosową. Oczywiście trzeba o nią właściwie dbać – kąpiele, odpowiednie kosmetyki, wyczesywanie. Podobnie jak york, Maltańczyk ma włosy, które rosną całe życie i nie linieją. Dlatego trzeba je pielęgnować już u szczeniąt od 3 miesiąca życia. Włosy są już często na tyle długie, że można upinać z nich kiteczki, chociażby po to, aby nie zasłaniały oczu.
Długa sierść Maltańczyków powinna być zawiązywana w papiloty (od 7 miesiąca), które można dodatkowo zabezpieczać siateczką. Jest to konieczne, ponieważ w przypadku długiej szaty sięga ona do ziemi i bez takiej ochrony byłaby splątana i brudna. Bardzo popularne są też krótkie i średnie fryzury dla psów tej rasy, przecież nie wszystkie Maltańczyki startują w konkursach piękności. Psi fryzjer może np. delikatnie przystrzyc sierść psiaka i pozostawić „dziewczęce” dłuższe włosy na uszach.
Bardzo popularne są też strzyżenia Teddy Bear, dzięki którym piesek wygląda jak szczeniak. Hitem jest też fryzura dla Maltańczyka zwana Korean Style – krótko ostrzyżony tułów i długie cieniowanie na łapkach oraz uszach. Przy krótkich fryzurach warto pozostawić średnią długość przy uszach i najdłuższą sierść na głowie, dzięki czemu można upiąć kitkę, omówioną powyżej przy uczesaniach dla yorków. Decydując się na Maltańczyka trzeba liczyć się z czasochłonną pielęgnacją i częstymi wizytami u psiego fryzjera.
Ty znajdziesz ciekawe fryzury dla maltańczyka: https://merdanieczesanie.pl/blog/fryzury-dla-maltanczyka/
Orientalna uroda – udane fryzury dla Shih Tzu
Podobnie jak w przypadku małych yorków i stylowych Maltańczyków, najwięcej wysiłku wymaga pielęgnacja i stylizacja wystawowych piesków. Ich okrywa włosowa ma być naturalnie długa i gęsta. Pojawia się zatem, jak powyżej, konieczność papilotowania włosów, systematycznego przeczesywania i zawiązywania papilotów.
Higiena i troska o zdrowie małych Shih Tzu wymaga obcinania albo związywania włosów nad oczami. Koniecznie trzeba usuwać włosy z uszu. Zaniedbania mogą skończyć się nieprzyjemnymi infekcjami i odparzeniami. Jeśli Shih Tzu nie będzie startował na wystawach, nie musi mieć długiej szaty, można wyczarować stylowe fryzury dla psów krótsze i bardziej praktyczne.
Zobacz więcej: https://merdanieczesanie.pl/blog/fryzury-dla-shih-tzu/
Pieski tej rasy strzyże się w stylu koreańskim i japońskim, czyli pozostawiające długi włos na uszach, łapkach i głowie lub jej części. Dobry psi fryzjer uwzględni też opinie właściciela, który przecież najlepiej zna temperament i upodobania swojego pupila. Zawsze bierze się pod uwagę komfort pieska, dlatego często fryzura dla Shih Tzu obejmuje przycięcie naturalnie długich włosów. Wielbiciele tej rasy chętnie decydują się na krótkie strzyżenie sierści i pozostawienie dłuższej sierści na pyszczku i uszach, co pozostawia szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o efektowne upięcia.
Używając odpowiednich gumek i spinek można zawiązywać zabawne kucyki, tzw. gąsienniczki, warkoczyki, papiloty w różnych ilościach i konfiguracjach. Oczywiście upięcia te powinny być często przeczesywane i wykonywane od nowa (co najmniej 3 razy w tygodniu).