Co powinien jeść szczeniak? Porady dla nowych opiekunów

Adoptując szczenięta opiekunowie nie zawsze wiedzą, czym i jak powinny być karmione. Tymczasem to właśnie prawidłowe żywienie psa od najmłodszych lat ma największy wpływ na jego rozwój i stan zdrowia. Ponadto młode organizmy często mają wrażliwe układy trawienne, o które należy w odpowiedni sposób dbać. Jak karmić szczenię? Czego nie może zabraknąć w jego diecie?

Spis treści:

  1. Jak karmić szczeniaka mlekiem?
  2. Karmienie szczeniaka pokarmem – w jakim wieku? Jaka karma?
  3. Wskazówki dotyczące karmienia szczeniaka

Jak karmić szczeniaka mlekiem?

Przez pierwsze cztery tygodnie swojego życia pies powinien być karmiony jedynie mlekiem swojej matki. Co powinien jeść szczeniak gdy jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe? Wówczas konieczne jest znalezienie matki zastępczej, bądź kupno specjalnego preparatu mlekozastępczego. W takiej sytuacji podawanie pokarmu powinno odbywać się za pomocą strzykawki lub butelki ze smoczkiem.

Karmienie szczeniaka od 4 tygodnia jego życia nie opiera się już jedynie na mleku. To odpowiedni czas, by zacząć wprowadzać stały pokarm do jego diety. Jak karmić szczeniaka mlekiem i pokarmem jednocześnie? Należy stopniowo dodawać coraz większe ilości pokarmów stałych do codziennego menu. Początkowo sucha karma dla szczeniaka powinna być namoczona a mokra rozdrobniona- jedzenie musi być papkowate, gdyż zwierzę nie potrafi jeszcze gryźć. Żywienie szczenięcia powinno wyglądać w ten sposób do 6-8 tygodnia jego życia.

Karmienie szczeniaka pokarmem – w jakim wieku? Jaka karma?

Mając 8 tygodni szczenię, powinno już samodzielnie jeść pokarm stały. Karmienie szczeniąt w tym czasie jest niezwykle ważne, bowiem wpływa bezpośrednio na ich rozwój. Kluczową rolę gra tutaj wybór odpowiedniego pokarmu. Czym się kierować? Odpowiedni pokarm dla tak młodego psa jest lekkostrawny, drobny, a także dostosowany do rasy i wielkości.

Czym karmić szczenięta? Jaką karmą? Podstawą diety jest pokarm zawierający wysokiej jakości białko, nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i 6, a także witaminy, minerały oraz odpowiednie węglowodany. Mówiąc o minerałach, mamy na myśli m.in. wapń, fosfor, miedź i cynk.

Jeśli nie wiemy czym karmić szczeniaka i nie potrafimy znaleźć odpowiedniego pokarmu, powinniśmy wybrać się do lekarza weterynarii. Zaproponuje nam możliwie jak najlepszą karmę, dostarczającą zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki, a także dostosowaną do naszego budżetu.

Wskazówki dotyczące karmienia szczeniąt

Czym powinien żywić się szczeniak? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów psów. Tymczasem znaczenie ma nie tylko to, czym karmić szczeniaki, ale także jak należy to robić. Karmienie małych psów do czwartego miesiąca życia powinno odbywać się cztery razy dziennie, najlepiej o stałych porach. Kiedy pies trochę podrośnie, można zmniejszyć ilość posiłków do trzech.

Na to, jak karmić szczeniaka składa się również odpowiednie porcjowanie pokarmu. Organizm psa potrzebuje określonej liczby kalorii, nie możemy więc zwierzęcia ani przekarmiać, ani dawać mu za mało jedzenia. Na zapotrzebowanie kaloryczne psa wpływ ma:

  • masa ciała,
  • wiek,
  • rasa,
  • aktywność fizyczna i tryb życia
  • choroby
  • indywidualne predyspozycje,
  • przebyte zabiegi np. kastracji/sterylizacji.

Czym karmić małego psa? Mokrą czy suchą karmą? Specjaliści zalecają karmienie mieszane polegające na podawaniu psu 50% karmy suchej i 50% karmy mokrej (pod względem masy). Większe znaczenie niż stan, ma jakość pokarmu – bez względu więc na to, czy wybierzemy mokry, czy suchy, najważniejsze, by dostarczał zwierzęciu niezbędne składniki odżywcze. Jeśli zauważamy niepokojące nas sygnały i nie do końca wiemy jak karmić szczeniaka, wystarczy, że wybierzemy się do lekarza weterynarii.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *