Co powinna zawierać odpowiednio zbilansowana karma dla szczeniaków?

Pojawienie się w domu małego, uroczego szczeniaczka rodzi wiele pytań i wątpliwości odnośnie jego wychowywania, jak również karmienia. Szczególne jeśli jest to nasz pierwszy pies i musimy wszystkiego uczyć się od podstaw. Temat żywienia jest bez wątpienia bardzo ważny, ponieważ ma duży wpływ na rozwój czworonoga. W ciągu pierwszego roku życia, szczeniaki kilkukrotnie zwiększają swoją masę urodzeniową i wzrost, dlatego też ich żywienie musi przebiegać zupełnie inaczej niż w przypadku dorosłego psa. Co powinny zawierać karmy dla szczeniaków i jak często karmić swojego małego pupila?

Jeżeli porównamy etykiety znajdujące się na karmach dla dorosłych psów z tymi, jakie widnieją na opakowaniach karmy dla szczeniaków, przekonamy się, że znacznie się one różnią. Dlatego nie powinno się eksperymentować i mniej więcej do momentu, aż szczeniak nie ukończy dwunastu miesięcy, powinien otrzymywać produkty dedykowane szczeniętom.

Karmy dla szczeniąt i ich zbilansowany skład

Podobnie jak niemowlę, tak samo szczeniak po urodzeniu nie ma jeszcze dojrzałego układu pokarmowego, dlatego składniki karmy muszą być pozbawione elementów, które mogłyby niepotrzebnie obciążyć ich układ trawienny. Przy szybkim wzroście bardzo ważne jest to, żeby w składzie pokarmu, jakim karmimy szczeniaka znajdowało się dobrze przyswajalne białko. Jest ono bardzo potrzebne do rozwoju poszczególnych narządów i tkanek. Karmy dla szczeniąt zawierają też dużo mikroelementów, takich jak magnez, żelazo, wapń czy witamina D, które wspomagają rozwój mocnych kości oraz zębów.

Z uwagi na mały żołądek szczeniaka początkowo karmę powinniśmy podawać mu w małych porcjach aż sześć razy dziennie. W trzecim miesiącu życia czworonoga można zmniejszyć częstotliwość karmienia do czterech razy na dobę, a od szóstego miesiąca do dwóch razy na dobę. Pamiętajmy, że szczeniaki są bardzo żywiołowe i energiczne, przez co dużo szybciej tracą kalorie niż ich dorosłe odpowiedniki, a to bezpośrednio przekłada się na potrzebę częstszego dostarczania pokarmu do organizmu… Właściciele małych piesków zastanawiają się czasami czy oprócz karmy, powinni podawać swoim czworonogom dodatkowe suplementy diety.

W większości przypadków karma zawiera wszystko to, czego szczeniak potrzebuje do odpowiedniego rozwoju i nie trzeba podawać mu minerałów w innej postaci, chyba że weterynarz stwierdzi jakieś niedobory i zaleci suplementację.

Kiedy przejść na zmianę diety? Otóż po zdrowe karmy dla psów już dojrzałych powinniśmy zacząć wprowadzać między dwunastym a osiemnastym miesiącem życia czworonoga. Szeroki wybór najwyższej jakości karm znajdziemy w sklepie internetowym karmawataha.pl. Odwiedź stronę i podaruj swojemu pupilowi to, co najlepsze!

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *