Większość ludzi dba o swoje zęby, czyści je po jedzeniu zabijając szkodliwe bakterie. Regularnie odwiedza dentystę. Ale czy zwraca uwagę na zdrowie zębów swojego psa lub kota?
Zwierzęta domowe, także cierpią na choroby jamy ustnej, które występują w wyniku zaniedbania opieki stomatologicznej. Niewielka część właścicieli regularnie czyści zęby swoim zwierzakom i systematycznie odwiedza weterynarza.
Podczas rutynowej wizyty w klinice weterynaryjnej, psi stomatolog może zbadać o jamę ustną zwierzęcia, weryfikując stan zębów, a w razie potrzeby rozpocząć ich leczenie albo usuwanie. Weterynarz na pewno poinformuje właścicieli psów i kotów, aby lekarz dentysta-weterynarz raz w roku sprawdzał zęby i dziąsła zwierzęcia i zapobiegał chorobom.
Co sprawdza weterynarz podczas badania stomatologicznego psa lub kota?
Zwierzęcy stomatolog ocenia stan jamy ustnej i zdrowie zębów kota lub psa, sprawdza możliwe problemy, na przykład: nieprzyjemny zapach z ust, nagromadzenie płytki nazębnej, niestabilność zębów, zepsute zęby, krwawienie w jamie ustnej, zapalenie dziąseł, paradentozę, próchnicę i ropnie. Klinika weterynaryjna zatrudnia psiego i kociego stomatologa, który zidentyfikuje infekcje jamy ustnej i udzieli pomocy zwierzętom.
Po przeprowadzeniu procedury usuwania płytki nazębnej psi stomatolog wyjaśni właścicielowi, jak zadbać o jamę ustną zwierzęcia. Najbardziej niezawodną metodą zapobiegania chorobom przyzębia u zwierząt jest mycie zębów szczoteczką do zębów z pastą do zębów. Wielość tej procedury zależy od indywidualnych cech zwierzęcia, jedno zwierzę powinno być czyszczone codziennie, a innemu można taką procedurę wykonywać tylko 2 razy w tygodniu.
Dlaczego ważne jest regularne zaprowadzanie zwierzaka u dentysty?
Brak opieki stomatologicznej prowadzi nie tylko do nieprzyjemnego zapachu z ust i tworzenia się płytki nazębnej i kamienia. Może to prowadzić do dyskomfortu podczas jedzenia, utraty zębów i zapalenia dziąseł. Około 80% zwierząt domowych w wieku 3 lat cierpi na choroby przyzębia. Właściciel psa lub kota przychodząc do kociego lub psiego stomatologa najczęściej może liczyć na wykonanie prześwietlenia, które jest konieczne do wykrycia problemów ukrytych w zębach i pod dziąsłami.
Podczas profesjonalnego czyszczenia zębów za pomocą weterynaryjnego aparatu ultradźwiękowego, zwierzak jest znieczulony. Koci stomatolog wykonuje ultradźwiękowe czyszczenie zębów w celu usunięcia płytki nazębnej i kamienia nazębnego, a polerowanie sprawi, że zęby będą gładkie, co zapobiegnie tworzeniu się płytki nazębnej.