Co trzeba wiedzieć o welsh corgi pembroke?

Legenda mówi, że psy rasy welsh corgi pembroke były wieki temu wierzchowcami wróżek. Według przesądów ich opiekunki miały zniknąć, kiedy chłopi byli zbyt zajęci obowiązkami dnia codziennego i przestali w nie wierzyć. Po tych magicznych istotach zostały tylko czworonogi, które przygarnięte przez ludzi, nauczyły się pilnować obejścia oraz trzody. Nie wiadomo, czy w tej opowieści tkwi choćby ziarno prawdy, jednak welsh corgi pembroke zdecydowanie mają w sobie to „coś”. W końcu są jedną z najpopularniejszych ras psów!

 

Charakter psów corgi

Welsh corgi pembroke to psy idealne dla rodzin. Są żywe, pogodne, cierpliwe oraz przyjacielskie, a do tego bezgranicznie przywiązują się do swoich właścicieli. Nie są agresywne ani nieufne wobec obcych. Ponadto świetnie dogadują się z dziećmi. Zdecydowanie nie jest to rasa dla osób, które większość czasu spędzają na kanapie – corgi potrzebują dużej ilości ruchu. Podczas zabawy często próbują podszczypywać swoich opiekunów, ale koniecznie trzeba je tego oduczyć. Corgi mają silne charaktery i zawsze lubią mieć własne zdanie. Warto więc znaleźć sposób, żeby skłonić je do posłuszeństwa. Kary nie są tu najlepszym pomysłem, ponieważ mogą zniechęcić psa do pracy i zwiększyć jego upór. Czworonogi te chętnie wykonują sztuczki za przekąski, ale trzeba z nimi uważać, ponieważ welsh corgi pembroke mają skłonność do tycia. Należy też wyznaczyć wyraźne granice i nie ulegać urokowi tych psów. Osoby pozwalające corgi na wszystko będą miały problem z ich dyscyplinowaniem.

Zdrowie

Ze względu na charakterystyczną budowę ciała, u corgi częściej niż u innych ras mogą występować zwyrodnienia kręgosłupa – niemile widziane jest częste wchodzenie i schodzenie po schodach. Trzeba też pilnować, żeby nie wystąpiła wspomniana już nadwaga, która dla tej rasy jest szczególnie niebezpieczna. Welsh corgi pembroke na ogół są zdrowymi psami. Istnieje jednak kilka chorób, które zdarzają się u nich częściej niż u innych futrzaków. Są to między innymi zaćma i niedoczynność tarczycy. W przypadku hodowli warto robić testy pozwalające wykryć wiele chorób genetycznych. U corgi istnieje ryzyko wystąpienia dysplazji czy zaniku siatkówki.

Akcesoria dla welsh corgi pembroke

Corgi, szczególnie bardzo młodych, nie powinno się wyprowadzać na automatycznej smyczy. Są one dość silne i często gonią za ptakami czy innymi zwierzętami, przez co dużo lepiej sprawdzi się zwykła, długa smycz. Psy tej rasy lubią mieć swoje miejsce, dlatego ważnym elementem wyposażenia domu, w którym mieszka corgi, jest legowisko (sklepy internetowe mają ich całe mnóstwo, warto zerknąć na przykład tutaj: https://www.naszezoo.pl/pl/c/Legowisko-dla-psa/99). Jeśli chodzi o zabawki, to nie można zapomnieć o piłkach, plecionych sznurach i maskotkach. Kongi, w których umieszcza się przysmaki, też są mile widziane!

Wady i zalety

Zalety

  • Corgi przywiązują się do całej rodziny.
  • Świetnie dogadują się z dziećmi.
  • Łatwo przystosowują się do zmiennych warunków.
  • Szybko się uczą.
  • Nie mają nic przeciwko innym zwierzętom.
  • Są przyjazne wobec ludzi.

Wady

  • Wychowanie wymaga wiele pracy.
  • Co około pół roku obficie linieją.
  • Są niezwykle uparte.
  • Nie powinny zostawać zbyt długo same.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *