Co zrobić, gdy znajdziesz psa na ulicy?

Chodzące ulicami bezpańskie psy to coraz częstszy widok nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Część osób przechodzi koło nich obojętnie, a inni zastanawiają się jak pomóc.

Niektórzy chcą zabrać zwierzę do swojego domu i znaleźć jego właściciela. Niestety nie zawsze się to udaje. Co zrobić ze znalezionym bezdomnym psem? I jak udzielić mu odpowiedniej pomocy?

Zabierz go do domu

Pierwszym krokiem będzie zabranie bezpańskiego psa do domu. Należy przygotować mu tam odpowiednie miejsce. Najlepiej znaleźć stary koc i zrobić z niego posłanie. Zwierzę powinno mieć bezpieczne miejsce, w którym będzie się mogło ukryć w razie odczuwania strachu. Trzeba pamiętać, że znalezione psy mogą być nieufne. Dlatego nie należy na siłę ich przytulać i głaskać, bo mogą zrobić się agresywne. Ważne, aby zatroszczyć się także o jedzenie i wodę. Wystarczy zakupić w sklepie spożywczym najtańszą karmę. Każda będzie lepsza od życia na głodzie. Jeśli chodzi o wodę, najlepiej nalać do miski zimną, prosto z kranu.

Odwiedź weterynarza

Należy bezwzględnie pamiętać, że bezpańskiego psa trzeba poddać kontroli lekarskiej. Usługi weterynaryjne bywają drogie, ale tylko dzięki nim upewnisz się, że Twój nowy pupil nie jest nosicielem żadnej choroby lub pasożytów. Dodatkowo, zadbasz także o jego zdrowie. Nie wiadomo, ile przebywał na zewnątrz sam i czy coś mu się nie stało. Weterynarz wszystko sprawdzi i skontroluje stan zdrowia Twojego pieska. W razie potrzeby przepisze potrzebne leki, które pomogą mu dojść do siebie.

Spróbuj znaleźć właściciela

Zanim na dobre zaprzyjaźnisz się z psem, spróbuj odnaleźć jego poprzedniego właściciela. Możesz to zrobić, wywieszając ogłoszenia w okolicy swojego zamieszkania lub dodając post w stosownym miejscu w internecie. Bardzo częstą praktyką jest chipowanie psów. Każda przychodnia weterynaryjna może dzięki temu sprawdzić adres i numer telefonu psa, aby bezpiecznie dotarł do swojego domu.

Psy to zwierzęta, które bardzo szybko się przywiązują i potrafią okazać bezwarunkową miłość. Dlatego każdy, któremu zostanie udzielona pomoc z pewnością odwdzięczy się bezwarunkową wiernością. Każda przychodnia weterynaryjna na pewno z chęcią przyczyni się do uratowania kolejnego przyjaznego czworonoga.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *