Czego nie mogą jeść psy?

Pies to nieodłączny przyjaciel człowieka, który bardzo często gości w wielu domach. Mając towarzystwo czworonoga należy o niego zadbać oraz schlebiać mu smacznymi przekąskami. Musimy wiedzieć jak prawidłowo odżywiać swego pupila, aby był zdrowy i szczęśliwy.

Większość właścicieli psów traktuje je jak członków rodziny i stara się je dobrze odżywiać. Jednak dla czworonoga nie zawsze najlepsze jest to, co dla jego pana. Otóż wiele pokarmów w zupełności bezpiecznych dla ludzi, może się okazać niebezpieczne dla zdrowia psa. Zatem czego nie może jeść pies? Ze względu na ubogą florę bakteryjną przewodu pokarmowego, pies nie jest w stanie strawić tak urozmaiconego pokarmu jak organizm ludzki. Wśród wielu z nich można wymienić soczyste winogrona oraz suszone rodzynki, które zawierają w składzie niebezpieczne toksyny, osadzające się na psich nerkach. Te słodziutkie kulki mogą wywołać u psów niewydolność nerek oraz uszkodzić mu wątrobę. Mały psiak ważący kilka kilogramów może nawet umrzeć, gdy zje garść winogron. Kolejną trucizną dla psa jest cebula. Jest ona szkodliwa w każdej postaci, zarówno w surowej, smażonej, pieczonej, gotowanej czy sproszkowanej. Zawiera ona w składzie toksyczną substancję tiosiarczan sodu, który doprowadza w zwierzęcym organizmie do uszkodzenia krwinek czerwonych i silnej anemii.

Nabiał i przyprawy

Innym niekorzystnym dla czworonoga pokarmem jest nabiał. Pies po okresie szczenięcym traci enzym zwany laktamazą, który odpowiada za rozkład laktozy w organizmie. U dorosłego psiaka występuje nietolerancja na mleko oraz nabiał objawiająca się luźnym stolcem i silną biegunką. Drobiny białka mleka przyczyniają się do nietolerancji pokarmowej oraz alergii.
Choć nasz piesek na widok orzechów makadamia radośnie merda ogonem to nigdy nie powinniśmy mu ulegać, gdyż są one dla niego silną trucizną. Po ich zjedzeniu pies może mieć poważne problemy z poruszaniem się. Ponadto orzechy te uszkadzają u psa układ pokarmowy, nerwowy oraz mięśniowy.
Powinniśmy też być ostrożni w podawaniu naszemu pupilowi powszechnie stosowanych w naszej kuchni przypraw takich jak sól, proszek do pieczenia oraz soda. Ich nadmiar powoduje u psa bolesne skurcze mięśni. Nawet na wyraźną prośbę naszego pupila nie powinniśmy schlebiać mu słodyczami. Otóż zawarty w słodyczach cukier oraz ksylitol jest dla zwierzęcego organizmu bardzo toksyczny. Powoduje nagłą zmianę poziomu cukru we krwi oraz niewydolność nerek. Ponadto nasz pies może stać się nerwowy oraz nadpobudliwy. Musimy dobrze pilnować, aby nasz czworonogi przyjaciel nie podkradał cukierków czy gum do żucia znajdujących się w naszych torebkach lub w domu na stole.

Owoce

Psu nie wolno też podawać owocu avokado, które zawiera w swym składzie persin, który jest silnie trujący. Zjedzenie tego owocu przez naszego zwierzaka może wywołać u niego wymioty lub biegunkę. Może też skutkować zapaleniem gruczołu mlekowego, uszkodzeniem mięśnia sercowego oraz zaburzeniami krążenia i oddychania.
Kolejne owoce szkodliwe dla psa, to te które posiadają pestki. Wśród nich można wymienić persymonę, brzoskwinie, jabłka, wiśnie, czereśnie oraz śliwki. Po ich zjedzeniu psu może przytrafić się biegunka oraz luźny stolec. Pestki tych owoców zawierają substancję zwaną amigdaliną, która ulega rozkładowi na związki zawierające niebezpieczny dla zdrowia cyjanek. Naszemu pupilowi mogą też zaszkodzić kości z kurczaka, zarówno ugotowane, usmażone czy upieczone. Ostre krawędzie mogą przebić psu narządy wewnętrzne. Ponadto kości z kurczaka powodują poważne problemy z trawieniem. Domowe towarzystwo czworonogiego przyjaciela wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. W celu zapewnienia mu zdrowego trybu życia musimy kierować się rozsądkiem i rozwagą. W żadnym wypadku nie możemy traktować swojego przyjaciela jak żywego śmietnika i częstować go resztkami ze stołu.

 

Artykuł powstał dzięki petpare.pl

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *