Czy pies potrzebuje linki treningowej?

Zdecydowana większość właścicieli czworonogów wyprowadzając je na spacer używa smyczy, ale warto zwrócić uwagę na alternatywę jaką są linki treningowe dla psa. Czym jest taka linka, jak jej używać i czym się różni od tradycyjnej smyczy? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części tekstu.

Co to jest linka treningowa dla psa?

Smycze treningowe są tak zaprojektowane, aby ułatwić naukę i trening podstawowych umiejętności Twojego czworonoga podczas spacerów. Założeniem stosowania linek jest sprawienie, żeby stały się one przyjemniejsza zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Linki treningowe różnią się od smyczy długością, mogę mieć od 5 do 20 metrów i są wykonane ze znacznie lepszych, bardziej wytrzymałych materiałów, np. z polipropylenu, co zapewnia odporność na wilgoć i różnego rodzaju uszkodzenia. Jedną z najczęściej wymienianych zalet linki treningowej dla psa jest to, że zwierzak może swobodnie biegać i nie jest aż tak w tym ograniczony niż, kiedy jest na smyczy.

Jak używać linki treningowej dla psa?

Jak już wspomniano, dzięki lince pies ma znacznie więcej swobody niż w przypadku standardowej smyczy, ale oprócz tego linka świetnie nadaje się do nauki, np. przywoływania. Na uwagę zasługuje także fakt, że mimo iż psiak ma dużo swobody, to opiekun ma nad nim pełną kontrolę. Do czego jeszcze można używać linki treningowej? To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdzi się w trakcie aportowania, tropienia czy podczas wydawania poleceń typu „zostań” i „wracaj”.

Jak wybrać linkę treningową dla psa?

Wszystkie linki treningowe dla psów mają ten sam podstawowy cel, mają zapewnić Twojemu pupilowi bezpieczeństwo, a Tobie kontrolą podczas przebywania w miejscach publicznych oraz mają służyć pomocą podczas szkolenia psów. Wielkość linki psa, jego temperament, poziom wyszkolenia i sytuacja określają najlepszą długość smyczy. Linki występują w wielu długościach i nie ma jednej pasującej do wszystkich zwierzaków. Dzięki krótszej smyczy, odległość między ręką a psem jest mniejsza, a to z kolei oznacza większą kontrolę. Większa kontrola oznacza większe bezpieczeństwo dla Ciebie i Twojego pupila. Jest duża różnica między trzymaniem chihuahua a pitbulem blisko siebie. Oprócz długości należy wziąć pod uwagę szerokość linki treningowej.

O czym jeszcze należy pamiętać? W linkę bardzo łatwo można się zaplątać, a żeby tego uniknąć trzeba ją trzymać za sobą. W praktyce wygląda to tak, że w pierwszej kolejności puszczamy psa, potem ciągnie się kawałek linki, a resztę trzymamy palcami. To pozwoli na dostosowywanie odpowiedniej długości i szybkie zwijanie linki, kiedy zajdzie taka potrzeba.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *