Prawidłowa higiena jest jednym z czynników korzystnie wpływających na stan zdrowia – dotyczy to również psów. Czworonogi stosunkowo dobrze radzą sobie z pielęgnacją siebie, ale tylko do pewnego stopnia. Jako świadomy i odpowiedzialny opiekun musisz zatem czasem pomóc pupilowi. Jak rzecz wygląda w przypadku szczeniąt? Czy powinno się je kąpać i wykonywać inne zabiegi higieniczne? Sprawdź!
Czy powinno się kąpać szczenięta?
Odpowiedź jest prosta – o ile nie istnieją ku temu wyraźne wskazania, przyjmuje się, że nie należy kąpać szczeniąt przed ukończeniem przez nie 6. miesiąca życia. Kąpiel szczeniaka niesie za sobą niebezpieczeństwo przeziębienia i wynikających z niego powikłań. W przypadku, gdy psy znajdują się jeszcze pod opieką matki, a ta prawidłowo wypełnia swoją rolę, nie należy ingerować, bo na pewno świetnie poradzi sobie także w kwestii dbałości o czystość swoich szczeniąt. Oczywiście możesz nieco pomóc, ale tylko w niewielkim zakresie, o czym szerzej poniżej.
Kiedy kąpiel szczenięcia jest konieczna? Jak ją przeprowadzić?
Istnieją sytuacje, gdy – pomimo bardzo młodego wieku – pies musi być poddany kąpieli. Zapchlenie, problemy skórne, silne zabrudzenie (np. niebezpiecznymi/niewiadomego pochodzenia substancjami w czasie spaceru) – to przesłanki do wykąpania szczenięcia. Najlepszym rozwiązaniem jest kąpiel na wieczór, już po ostatnim spacerze. Zadbaj o to, aby w domu było ciepło, by maluch, który nie ma jeszcze w pełni wykształconej odporności, nie pochorował się po kąpieli. Podczas zabiegu pilnuj, aby woda nie dostała się do oczu, uszu i pyszczka.
Jak dbać o higienę szczenięcia bez kąpieli?
Jeśli jest taka potrzeba, każdego dnia możesz delikatnie przemywać psie oczy i małżowiny uszne, aby pozbyć się zalegającej wydzieliny. U zdrowych zwierząt zazwyczaj nie ma takiej konieczności. Zapytaj lekarza czym i w jaki sposób to robić. Ważne może być również przemywanie pyszczka, jeśli malec ubrudził się w trakcie jedzenia, i przemywanie odbytu, jeżeli doszło do zabrudzenia podczas wypróżnienia. To zabiegi zupełnie bezpieczne i nieinwazyjne, które dodatkowo uczą szczeniaka, że dotyk opiekuna nie wiąże się z niczym złym – a wręcz przeciwnie, może być przyjemny i opłacać się. Aby pies dobrze kojarzył zabiegi, oferuj mu smakołyki w ich trakcie lub dobrej jakości karmę, jak np. pełnowartościowa mokra karma dla psa SPECIFIC™.
Jeśli Twój szczeniak nie ukończył jeszcze 6. miesiąca życia, a nie istnieją ku temu wyraźne wskazania, nie decyduj się na jego kąpiel. O jego higienę możesz zadbać na inne sposoby, a na kąpiel przyjdzie jeszcze czas!