Czy sprzątanie po psie to obowiązek właściciela?

Jeszcze kilka lat temu na trawnikach w przestrzeni miejskiej, a nawet często na chodnikach można było znaleźć liczne psie odchody. Właściciele zwierzaków w ogóle nie poczuwali się do sprzątania po swoich pupilach. Dziś wydaje się, że uległo to diametralnej zmianie. Czy jednak sprzątanie po psie rzeczywiście w Polsce jest obowiązkiem właściciela, zagrożonym jakimiś prawnymi sankcjami?

Co mówią przepisy?

Chcąc wiedzieć, czy sprzątanie psich odchodów jest obowiązkowe dla opiekunów czworonogów, należy sięgnąć do odpowiednich przepisów. Niestety przepisy dotyczące obowiązku sprzątania po zwierzętach domowych nie są takie same na terenie całej Polski. Właściwie to gmina powinna ustalić zasady z tym związane, posiłkując się wytycznymi ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Sprzątanie po psie może być obowiązkowe i przewidziane są w związku z jego łamaniem poważne konsekwencje. W niektórych gminach za pozostawienie nieczystości na trawniku przez opiekuna psa obciążone jest mandatem w wysokości nawet 200 czy 500 zł. Teoretycznie gmina może nie ustanawiać żadnych kar za pozostawianie psich kup na chodnikach i trawnikach, ale to niezwykle rzadkie zjawisko.

Sprzątanie po psie w dobrym tonie

Z szacunku do siebie, swoich sąsiadów i wszystkich innych użytkowników chodników czy trawników, powinno się bezdyskusyjnie sprzątać po psach. Rzeczywiście coraz częściej widzi się właścicieli wyposażonych w woreczki na psie odchody na spacerach z czworonogami. Dzięki temu dbamy o swoje otoczenie.

Higiena nas wszystkich

Nie tylko sprzątanie po psie ma wymiar estetyczny, ale i higieniczny. W odchodach zwierząt mogą być szkodliwe bakterie, m.in. pierwotniaki i larwy licznych pasożytów, jak glista czy tasiemiec. Jeśli np. dziecko będzie miało z nimi kontakt, pasożyt może dostać się do jego organizmu i spowodować rozwój choroby pasożytniczej.

To właśnie najmłodsi, jak i zdrowe zwierzęta, zagrożeni są największym ryzykiem zarażenia się chorobami odzwierzęcymi.

Jak sprzątać?

Mając psa, mamy też obowiązki, a wśród nich jest sprzątanie jego odchodów. Warto wyposażyć się w odpowiednie produkty, ułatwiające dopełnienie tego obowiązku. Na szybkie posprzątanie po psie pozwalają np. opakowania Earth Rated, takie jak woreczki na odchody psów. Co więcej, są one wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, dlatego podlegają rozkładowi.

Woreczki na psie odchody można nabyć w sklepach zoologicznych albo przez internet. Nie są dużym wydatkiem. W wielu gminach takie woreczki są zapewniane właścicielom psów i ustawiane w specjalnych dozownikach w parkach i na osiedlach mieszkalnych. Każdy właściciel płacący podatek za psa otrzymuje wówczas takie woreczki bezpłatnie.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *