Czy usługi weterynaryjne mogą się różnić między gabinetami?

Wśród właścicieli zwierząt, często pojawia się pytanie: czy usługi weterynaryjne różnią się między różnymi przychodniami? Gabinety weterynaryjne, podobnie jak inne placówki służby zdrowia, mogą znacząco się różnić pod względem świadczonych usług, standardów opieki oraz podejścia do pacjentów. Wszystko zależy od miasta, specjalizacji pracujących weterynarzy i samego w sobie gabinetu. Chcesz widzieć, jak wybrać odpowiedniego weterynarza? Czytaj dalej!

Specjalizacja gabinetów: czy w każdym miejscu leczą te same zwierzęta?

Tak samo, jak w przypadku lekarzy zajmujących się ludzkimi schorzeniami – weterynarze posiadają różne specjalizacje. Większość z nich leczy głównie psy i koty, jednak w większych miastach, często można spotkać usługi weterynaryjne, skierowane np., do gryzoni, ptaków, zajęczaków lub zwierząt egzotycznych, takich jak jaszczurki, żółwie czy węże.

Podobnie jest z zakresem wykonywanych usług. Zwykle, mniejsze gabinety, szczególnie te w małych miasteczkach i na wsiach, nie są tak dobrze wyposażone – stąd też ograniczenia w wykonywaniu usług. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje też kadra. Jedno- czy dwuosobowy gabinet naturalnie nie będzie w stanie świadczyć tak wielu badań i zabiegów, jak kilkunastoosobowa klinika. Duża, profesjonalnie wyposażona przychodnia weterynaryjna jak np. https://www.vikravet.pl, często ma w swojej ofercie usługi takie jak:

  • chirurgia,
  • ortopedia,
  • kardiologia,
  • dermatologia,
  • położnictwo i prowadzenie ciąży.

Najczęściej jednak stomatologię czy okulistykę znajdziesz w oddzielnych gabinetach – przystosowanych do tego typu usług.

Young veterinarian looking at labrador during checkup

 

Czy weterynarz od psów i kotów może leczyć inne zwierzęta?

Weterynarz specjalizuje się w leczeniu i opiece nad zwierzętami, ale zakres jego kompetencji może się różnić w zależności od indywidualnych umiejętności i specjalizacji. Weterynarze zajmujący się najczęściej posiadanymi pupilami, czyli psami i kotami – zwani weterynarzami małoinwazyjnymi – są przeszkoleni w opiece nad tymi popularnymi gatunkami, ale mogą również oferować usługi dla innych zwierząt.

Weterynarz od psów i kotów może mieć podstawową wiedzę w zakresie opieki nad innymi zwierzętami (np. w nagłych przypadkach, przy widocznych zmianach skórnych, złamaniach itp.), ale dla bardziej precyzyjnej opieki – zwłaszcza w przypadku zwierząt egzotycznych czy gospodarskich – zaleca się konsultację z lekarzem posiadającym odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje w danej dziedzinie.

Jak dobrać odpowiedniego weterynarza do egzotycznego zwierzaka?

W takim przypadku najlepiej skontaktować się telefonicznie z wybranym gabinetem weterynarii i upewnić się, że świadczą usługi weterynaryjne, skierowane do Twojego pupila. Jeżeli przypadek nie jest pilny i nie wymaga nagłej interwencji specjalisty, warto skorzystać z pomocy internautów – przejrzyj fora i grupy facebookowe, skontaktuj się hodowcami danego gatunku z Twojej okolicy i spytaj, który gabinet jest najlepiej przeszkolony do opieki nad tym zwierzakiem.

Pamiętaj jednak, że musisz być przygotowany na ewentualny dojazd do innego miasta. Weterynarze od zwierząt egzotycznych czy gryzoni, są dużo mniej popularni niż ci od psów i kotów. Przez to dostęp do ich usług, bywa niestety utrudniony.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *