Zwierzak w domu to duża odpowiedzialność, dlatego decyzja o jego kupnie powinna być przemyślana. Zwłaszcza gdy psa chce mieć dziecko, które wcześniej nie miało do czynienia z czworonogami. Zalet posiadania takiego kompana jest wiele, ale najpierw trzeba być pewnym, że pociecha będzie w stanie się nim zająć i że wszystkie związane z nim obowiązki nie spadną na nas.
Rozmowa z dzieckiem
Na początek warto porozmawiać z pociechą o samym zwierzęciu. Należy wytłumaczyć mu, że psiak to taka sama istota, co my, dlatego również odczuwa ból czy strach. Nie wolno robić jej krzywdy, bić, ciągnąć za ogon oraz dokuczać, gdyż może poczuć się niekomfortowo i stać apatyczna. Warto wspomnieć o tym, że pies ma swoje potrzeby – trzeba go wyprowadzać na spacer, sprzątać po nim, codziennie o stałych godzinach dawać mu jeść czy dbać o to, by miał co pić. Często najmłodsi kojarzą posiadanie czworonoga wyłącznie z zabawą i pieszczotami, więc gdy okazuje się, że trzeba się nim zająć i opiekować, to tracą zainteresowanie. Gdy dziecko nigdy wcześniej nie miało do czynienia ze zwierzakiem, powinno zabrać się je do zaprzyjaźnionych opiekunów futrzaka i poobserwować zachowanie kilkulatka. Jeżeli będzie opiekuńczy i troskliwy, to jest szansa, że obowiązki związane z pielęgnacją psa nie spadną wyłącznie na rodziców.
Rozdzielenie obowiązków
Zanim pies pojawi się w domu, najlepiej będzie ustalić wcześniej, kto czym się zajmuje. Najmłodszym najlepiej powierzyć dawanie posiłków i wody oraz wyprowadzanie (wszystko zależy od wieku dziecka), a starsze pociechy mogą zająć się też pielęgnacją kompana, np. czesaniem czy myciem. Pamiętać trzeba też o tym, by dobrze przemyśleć temat żywienia zwierzaka i podawać mu wyłącznie sprawdzone karmy takie jak https://www.naszezoo.pl/pl/c/Happy-Dog/157. By dowiedzieć się, czy dziecko będzie wykonywać swoje obowiązki, warto zgłosić je na wolontariat do pobliskiego schroniska. Wtedy samo zobaczy, czy opieka nad słabszym stworzeniem będzie sprawiać mu przyjemność i czy szybko się nią nie znudzi.
Zalety posiadania psa
Niektórzy specjaliści twierdzą, że posiadanie psa w domu, w którym wychowuje się dziecko, wpływa pozytywnie na rozwój pociechy. Po pierwsze, uczy wrażliwości na krzywdę innych istot (zwłaszcza gdy szczeniak się np. skaleczy), empatii oraz odpowiedzialności za innych. Po drugie, konieczność opiekowania się słabszym stworzeniem, jego karmienie czy wyprowadzanie nauczy malucha też organizacji własnego czasu. Nie jest to do końca zbadane ani potwierdzone, ale eksperci zwracają uwagę na to, że dziecko mające psa rzadziej cierpi na alergię, lepiej się uczy i jest bardziej odporne na choroby.