Czy warto ubierać psa na zimę?

Czy bluza dla psa rzeczywiście pomaga utrzymać go w cieple, czy może jest to bardziej modna, która w dodatku bardziej służy właścicielom niż ich podopiecznym? Coraz częściej widuje się szczenięta paradujące zimą w swetrach i płaszczach, a niektóre noszą nawet buciki. Ale czy psy muszą nosić ubrania w zimie? Czy założenie swetra zwierzakowi mu nie przeszkadza? Pies może, ale nie musi, korzystać z dodatkowego stroju.

Rasa i rodzaj włosów lub sierści

Po pierwsze, należy się zastanowić jaki rodzaj sierści ma pies, ponieważ niektóre z nich są bardzo delikatne, inne mają króciutkie włosy, a jeszcze inne bardzo gęste. Zakładanie swetra na psa o grubej, gęstej sierści jest prawdopodobnie niepotrzebne i może nawet sprawić, że będzie mu nieprzyjemnie ciepło. Jednak w przypadku psów o cienkiej lub krótkiej sierści sweter zapewnia dodatkową warstwę izolacji, która pomaga regulować temperaturę ciała i zapewnia przytulność i ciepło. Dodatkowo, jeśli się nad tym zastanowić, psy mają bardzo mało włosów na brzuchu. Bluza dla psa o krótkiej lub cienkiej sierści pomoże go ochronić przed mrozem, wiatrem czy deszczem i utrzymać jego ciało w cieple.

O czym trzeba pamiętać, ubierając psa?

Małe psy nie są przystosowane do zimnej pogody. Rasy miniaturowe ubrane w swetry są nie tylko modne, ale także dobrze zabezpieczone przed niskimi temperaturami. Podobnie jest w przypadku starszych psiaków, które mogą mieć trudności z generowaniem i zatrzymywaniem ciepła ciała, więc bluza może dodać im trochę komfortu. Jeśli zwierzak się starzeje, sweter może być właśnie tym, co sprawi, że będzie mógł spędzać mniej czasu zwinięty w kłębek, a będzie mógł cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu.

Każdy pies jest inny

Każdy pies jest wyjątkowy i ma wyjątkowe potrzeby, więc jeśli ktoś zastanawia się, czy kupić bluzę dla swojego pupila, warto poszukać wskazówek w jego zimowym zachowaniu, np. czy drży w niekontrolowany sposób, gdy jest na zewnątrz, a może nawet w domu? Czy niechętnie wychodzi na spacer na mrozie? To naturalne, że psy różnie znoszą zimę, ale jeśli zwierzak nie chce wychodzić z domu, a nawet z kojca, warto rozważyć założenie swetra lub bluzy. Ponadto zwierzęta, tak jak ludzie, mogą być podatne na depresję z powodu sezonowych zaburzeń afektywnych wynikających z krótszych, mniej słonecznych zimowych dni, więc wszystko, co może sprawić, że piesek wyjdzie na świeże powietrze, na przykład przytulny sweter, jest dobrą rzeczą, dla poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego zwierzęcia.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *