Dobre karmy dla psów – czyli jakie?

Wbrew zapewnieniom niektórych dietetyków, nie istnieje jedna uniwersalna i odpowiednia dla każdego dieta. Każdy organizm jest inny, inaczej się rozwija i potrzebuje indywidualnie dobranych składników pokarmowych. Podobnie sprawa się ma w przypadku naszych pupilów. Musimy zdawać sobie sprawę, iż nie istnieje jedna najlepsza karma dla psa, która będzie miała dobry wpływ na zdrowie właśnie naszego psa, a i nasz pies nie będzie jednakowo reagował na każdą karmę, jaką mu podamy.

Cena a jakość

Przeglądając sklepowe półki z łatwością zauważymy, że karmy dla psów można zakupić w rozmaitych cenach: od bardzo niskich po skandalicznie wysokie. I chociaż, jak w każdej dziedzinie życia, warto zachować zdrowy rozsądek, to jednak trzeba przyznać, analizując skład poszczególnych produktów, iż te z najniższej półki mogą wpływać negatywnie na samopoczucie naszego zwierzęcego przyjaciela.
Zacznijmy od tego, że skład karmy umieszczony na jej opakowaniu jest ułożony w nieprzypadkowy sposób. W pierwszej kolejności podane są zawsze składniki, których jest najwięcej, kolejne są wymieniane malejąco. Tak więc warto sprawdzić chociaż, co jest podstawowym składnikiem karmy, którą kupujemy dla naszego psa. Jeżeli są to zboża, możemy być pewni, że nasz pupil nie otrzyma z tego pożywienia szczególnie wielu składników odżywczych. Dodatkowo tania karma, której głównym składnikiem są produkty bogate w błonnik zmusi nas do częstszych spacerów.
Podstawowym składnikiem lepszych, a co za tym niestety idzie i droższych karm są mięso, ryby i warzywa. A ponieważ także wśród droższych producentów zdarzają się ci mniej uczciwi, koniecznie sprawdzajmy, czy mamy do czynienia konkretnie z mięsem i warzywami, czy może tylko z produktami takiego pochodzenia. Pamiętajmy bowiem, ze produkty pochodzenia zwierzęcego to także skóra, kopyta i włosy. Jeżeli natomiast chodzi o warzywa, sprawdzajmy, czy są to, np. ziemniaki i soczewica, czy może tylko pulpa ziemniaczana i resztki poprodukcyjne.
Podsumowując, warto zainwestować w żywienie naszego czworonoga, ponieważ najtańsza karma z pewnością nie będzie dla niego najlepsza.

Karma sucha czy mokra

Karmy dostępne na rynku możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie: karmy suche i karmy mokre, i choć wielu specjalistów uważa, iż to te drugie są dla psów lepsze, to jednak obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady.
Karmy mokre uchodzą za lepsze ze względu na smak, skład oraz konsystencję. Niemniej jednak warto zauważyć, że dobre karmy dla psów mogą być suche. Analizując skład poszczególnych produktów zwracamy więc uwagę na to, czy nie zawierają one zbyt wiele substancji konserwujących i tzw. wypełniaczy. Karmy suche są dodatkowo tańsze, łatwiejsze w przechowywaniu (karmy mokre po otwarciu należy niezwłocznie wykorzystać) i nie powodują tyle bałaganu. Karmę suchą łatwo spakować w podróż, czy na dłuższy spacer.
To jednak, jaka karma dla psa będzie najlepsza dla naszego pupila zależy zatem od indywidualnych predyspozycji oraz możliwości finansowych.

Ranking karm dla psów

Porównanie karm dla psów nie jest łatwe, a już z pewnością nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaka jest najlepsza sucha karma dla psa. Wszystko bowiem zależy od tego, jakie są konkretne potrzeby naszego pupila. I tak, np. młode psy potrzebują składników, które umożliwią im zdrowy rozwój, niektóre rasowe psy wymagają składników wpływających pozytywnie na ich sierść a stare psy w ogóle często sobie z suchą karmą nie radzą wcale.
Niemniej jednak warto porównywać składy karm i ich ceny oraz szukać odpowiedniego pożywienia dla konkretnego czworonoga. Kierowanie się najczęściej reklamowaną w mediach, czy też sprzedawaną w każdym markecie marką nie jest słuszne. Analiza składu w konsultacji, w miarę możliwości, z weterynarzem da nam odpowiedź na to, jaka karma będzie odpowiednia.
Reasumując, bez względu na to w jakim wieku jest nasz pupil i jakiej jest rasy, wybierając karmę powinniśmy się kierować przede wszystkim jego dobrem. Zdrowy pies to szczęśliwy pies, a szczęśliwy pies to zadowolony właściciel.

Artykuł powstał przy współpracy z fajnypiesek.pl

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *