Duże koty. Dziesięć gatunków – dużych kocich ras

Od zawsze, nawet w czasach starożytnego Egiptu koty przez faraonów były czczone i wywyższane do rangi bóstwa. Zresztą nie tylko faraonowie tak uważali. Do dzisiaj koty są traktowe przez ludzi w sposób szczególny. Niewątpliwie traktowanie te zwierzęta zawdzięczają dzięki wrodzonej inteligencji oraz nadmiernej skłonności do trzymania higieny osobistej.
Koty jako zwierzęta można spotkać w wersji ”miniaturka’’, normalnego rozmiaru, a także jako
największe udomowione osobniki.
Właśnie im, tym największym kocim czworonogom będzie poświęcona uwaga, w dalszej części.

Czy znasz największych przedstawicieli kotów domowych ?

Słodkie, wielkogabarytowe zwierzęta – duże koty są piękne. Poniżej topowa „dziesiątko”
najpopularniejszych kocich dużych przedstawicieli:

1. Rasa Savannah
Savannah osobnik ten ma genetyczne połączenie kota domowego z serwalem, czyli dzikim kotem afrykańskim. Ostateczne rozmiary dorosłego zwierzęcia zależą od generacji i płci. Jednak u każdego osobnika są one imponujące. Kocur może osiągać wagę nawet powyżej 20 kg. Natomiast jego uśredniona waga waha się pomiędzy 15-18 kg, (dla samicy max. 16 kg). Jest to silny i mocny kotowaty osobnik.

2. Rasa – Ashera
Ashera jest niezwykłą rasą. Cechuje się ona bardzo wysoką hipoalergiczna, cecha ta została nawet opatentowana i potwierdzona licznymi badaniami.
Hodowcy skrzyżowali, aby potwierdzić jego antyalergiczność, muszą poddawać zwierzę specjalnym klinicznym – badaniom weterynaryjnym. Sama cena również sprawia ogromne wrażenie. Przykładowo przedstawiciel tej rasy potrafi kosztować 135 tysięcy dolarów!

3. Rasa – Chausie
Chausie to kolejna genetyczna krzyżówka kota domowego z dziko żyjącym -azjatyckim kotem błotnym. Dorosłe osobniki tego gatunku mogą pochwalić się dużymi wymiarami oraz wagą 18 kg, ,a oprócz tego 1 metrem długości.

4. Rasa– Maine Coon
Koty typu Maine Coon jako dorosły osobnik okazuje się wielkim mruczkiem, który oprócz objętości ma gęste futro i długi ogon. Waga średnio wynosi do około 10 kg. Ponadto bardzo łatwo można u ich hodowców odnaleźć pokaźniejsze osobniki. Jak dotąd najdłuższy kot na świecie, z tego rodu: osiągnął długość 123 cm, równocześnie mając też 47-centymetrowy ogon.

5. Rasa – kot Bengalski
Duże koty Bengalskie hodowane są przede wszystkim w celu: stworzenia mruczka o jak najbliższym -lamparcim wyglądzie. Nie było to łatwe przez dłuższy czas. Wciąż u tych kotów, w ich żyłach płynęło za dużo dzikiej krwi.

6. Rasa – kot Norweski Leśny
Norweski przedstawiciel kotów to podobnie- rasa naturalna, czyli człowiek nie ingerował w jej powstawanie. Gatunek ten ma swoje korzenie pochodzące, aż ze Skandynawii. Osobnik może osiągać do 11 kg wagi. Zarazem jest on dużym, muskularnym zwierzęciem o mocnym kośćcu. Natomiast gęste oraz naturalnie długie futro kota, chroni go przed zimnem.

7. Rasa – kot Syberyjski
Kota syberyjskiego nie jest niezauważalny. Są to osobniki stanowiące -jedne z największych rasowych i zarazem będących udomowionych kocurków. Oprócz tego jako naprawdę duże koty wyróżniają się one niezwykle mocną i zaokrągloną budową o wyjątkowym, przepięknym naturalnym futrze. Dorosły kot osiąga pokaźne detale (rozmiary) – kocur może osiągnąć wagę wynoszącą 12 kilogramów.

8. Rasa – kot brytyjski jest mieszkańcem wielu domów, nawet w Polsce. Dorosły już kocur osiąga wagę 11 kilogramów, aczkolwiek jego wysokość kłębu wynieść może nawet 40 cm. Kotki, czyli samice są zawsze trochę mniejsze od samców.

9. Rasa – Ragdoll
Koty wywodzące się z rodziny Radgdoll potocznie są określane przez ludzi jako: „bezwładne pluszaki”. Niestety nie każdy człowiek jest w stanie je podnieść. Albowiem potrzeba do tego użyć sporej siły. Z racji, w której Ragdoll’e mogą osiągać masę 10 kg oraz mierzyć do 70 centymetrów długości.

10. Rasa – Kurylski Bobtail
Mruczek Kurylski Bobtail jest kotem pochodzącym prosto z Rosji.
Dzięki niesamowitemu własnemu charakterowi, unikalnemu wdziękowi (wyglądowi) oraz nienagannemu zdrowiu szturmem podbija on niemal cały świat. Waga dorosłego rosyjskiego kociaka waha się w graniach: od 5 do 10 kg dla kocura, a także od 3 do 8 kg dla kotki (samicy).

Powyższa lista obrazuje wielką wspaniałość ogromnych udomowionych kocich pupili.
Doskonale tutaj widać, że koty domowe mogą przybierać całkiem spore rozmiary. Jednak na całe szczęście: ze względu na niezwykłość ich ras. Są one mocno zróżnicowane, dzięki temu każdy przy zakupie takiego kocurka. Jako miłośnik kocich czterech łapek z pewnością wybierze odpowiedniego osobnika dla siebie.

 

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *