Nasz pupil to nasz przyjaciel. Miło jest się do niego przytulić i go pogłaskać. Piękny, zdrowy i zadbany pies to wizytówka jego właściciela. To także jego obowiązek i praca. Aby zwierzę dobrze się czuło i wyglądało, należy zadbać o nie w odpowiedni sposób. Zabiegi to nie tylko sposób na utrzymanie higieny. To także relacja, jaką budujemy z psem.
Piękna i błyszcząca sierść.
Każdy pies ma inną sierść. Może być długa, szorstka, jedwabna, gładka, krótka. To zależy od rasy i do jej rodzaju musimy dostosować też całą pielęgnację. Pamiętajmy, że sierść jest psu niezbędna. Stanowi jego warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi Zdrowa sierść jest regularnie kąpana, szczotkowana i odpowiednio suplementowana. Psy raczej chętnie poddają się tym zabiegom.
Jak kąpać psa?
Weterynarze zalecają szczeniaka kąpać wtedy, kiedy osiągnie co najmniej wiek 6 miesięcy. Kąpiel psa dorosłego, jego częstotliwość, zależy od stylu życiu zwierzaka i czynników zewnętrznych. Jak często wychodzi na zewnątrz? W jakim przebywa otoczeniu? Jaka pogoda towarzyszy spacerom? Kąpiele zaleca się stosować wieczorem, po spacerze. Woda nie powinna przekraczać temperatury 38 stopni, a do mycia należy używać preparatów dedykowanych naszym pupilom. Szampony i odżywki dla psa znajdziemy nie tylko w sklepie zoologicznym, ale w każdym supermarkecie. Jeśli mamy problem z rozczesywaniem, warto pomóc sobie odpowiednim sprayem lub kremem ułatwiającym rozczesywanie. Po kąpieli sierść musimy spłukać letnią i czystą wodą, a potem ją dokładnie wytrzeć i wysuszyć.
Masaż szczotką.
Pupile linieją, dlatego szczotka będzie potrzebna. Zdrowa sierść ma regularnie usuwany martwy naskórek i wypadające włosy. Czesanie poprawia ukrwienie skóry, włosy stają się miękkie i przyjemne w dotyku. Długowłosy pies z poplątaną sierścią nie wygląda estetycznie. Poza tym wyczesane włosy to lepsza ochrona przed warunkami zewnętrznymi. Na rynku znajdziemy wiele artykułów nadających się do wyczesywania. Każdy sklep zoologiczny , posiada w sprzedaży: rękawice o szorstkiej i miękkiej powierzchni, szczotki, grzebienie. Dobieramy je pod kątem twardości, w zależności od rodzaju włosia.
Witaminy i suplementy.
Podstawą jest suplementacja wielonasyconymi niezbędnymi kwasami tłuszczowymi omega-6 i omega-3. Dzięki nim skóra zwierzęcia jest odpowiednio odżywiona. Nadają one miękkości i połysku włosom psa. Bardzo ważne jest białko, które jest budulcem włosa oraz biotyna i cynk. Niezbędne są też witaminy: A, C i E, które wpływają na kondycję okrywy włosowej oraz szereg witamin z grupy B. Zdrowa sierść to także drożdże piwne, które regulują wydzielanie sebum i dbają o kondycję skóry oraz korzeń łopianu, który wzmacnia sierść i działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
Wsparcie w pielęgnacji.
Jeżeli nasz pupil boryka się z jakimś problemem skórnym, należy udać się do weterynarza. Zwierzęta cierpią i czują tak samo, jak ludzie, dlatego należy zrobić wszystko, by im pomóc. Preparaty na sierść oraz skórę psa są obecnie tak skomponowane, by w sposób bezpieczny można było im pomóc. Inne będą dla psów długowłosych, o ciemnym włosiu, a inne dla ras o krótkiej i jasnej sierści. Kondycja włosów psa jest też odbiciem jego kondycji. Pogorszenie się stanu jego skóry i sierści to oznaka nie tylko linienia. Czasem może to być przyczyna chorób grzybiczych, pasożytniczych lub bakteryjnych. Wtedy wizyta u specjalisty jest obowiązkowa.