Jak dbać o zdrowie i higienę psa?

Dbanie o zdrowie i higienę psa powinno być priorytetem każdego właściciela, ponieważ to nie tylko ruch czy odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ na zdrowie psa. Ważnym elementem będzie również dbanie o czystość sierści, ale także czystość łap, oczu, nosa czy przestrzeni między uszami. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się wszystkim kluczowym elementom pielęgnacji psa, które powinny być systematycznie powtarzane.

Psie kąpiele

Kąpiel psa to tak naprawdę cały proces rozpoczynający się wyczesaniem sierści, przycięciem jej i następnie umyciem psa. Wyczesywanie podszerstka oraz sierści powinno odbywać się dość często, nawet co kilka dni. Jest to szczególnie istotne w okresie wiosenno-letnim, kiedy psy tracą swoją sierść i wymieniają ją na nową. Psy posiadające dłuższą sierść mogą być czesane nawet codziennie, natomiast te o krótszej sierści raz w tygodniu. Sierść można również przycinać, tak aby nie plątała się podczas spania, czy codziennych aktywności. Jeśli pojawi się kołtun, należy natychmiast go odciąć, ponieważ może podrażniać skórę psa. Strzyżenie powinno odbywać się specjalnymi narzędziami, które są przystosowane do struktury sierści psa. Jeśli nie posiadasz taki narzędzi lub umiejętności to warto wybrać się do groomera. Psi fryzjer to bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego właściciela czworonoga, ponieważ za nas zajmuje się całym procesem związanym z pielęgnacją sierści psa. Kąpiel powinna odbywać się z pomocą odpowiednich narzędzi, ale także należy używać szamponów przeznaczonych dla piesków. Absolutnie zabronione jest korzystanie z innych preparatów niż te przeznaczone dla czworonogów, ponieważ mogą powodować alergie skórne, które mogą być bardzo nieprzyjemne dla psa.

Pielęgnacja łap i paznokci psa

Jeśli każdy spacer z twoim pupilem kończy się ubrudzonymi łapami, to warto, jest umyć, lub opłukać je samą wodą. Spacery w okresie zimowym lub w trakcie roztopów mogą być uciążliwe, ponieważ na drodze znajduje się sól lub piasek, który drażni delikatne łapy psa, a także pojawiają się na łapach niechciane zabrudzenia. Codzienne czyszczenie łap jest w tym okresie wskazane. Przycinanie paznokci jest również ważnym elementem pielęgnacji psa, ponieważ paznokcie rosną dokładnie tak samo, jak u człowieka. W jakiejś części, paznokcie psa ścierają się podczas spacerów, ale należy zadbać o to, aby nie były zbyt długie. Do przycinania paznokci służą specjalne obcinaczki, które są w stanie złapać dość okrągły i długi kształt psiego pazura. Przycinanie pazurów wymaga pewnej wprawy i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z oferty psiego fryzjera.

Czyszczenie psich uszu

Czyszczenie uszu to jedna z trudniejszych elementów dbania o higienę psa. Psie uszy są inaczej zbudowane niż ucho człowieka, dlatego należy postępować bardzo delikatnie i stosować tylko specjalistyczne płyny do czyszczenia oraz waciki. W sklepie zoologicznym możesz zakupić płyn do czyszczenia psich uszu, który należy wprowadzić do ucha psa, następnie potrzeć podstawę ucha. Następnie, osad lub brud należy usunąć czystym wacikiem. Takie czyszczenie uszu można ponawiać w odstępie tygodnia lub zgodnie z zaleceniem weterynarza.

Higiena i czystość psa powinna być dla ciebie priorytetem, jeśli chcesz zadbać o szczęście i zdrowie swojego czworonoga. Każdy z tych procesów możesz wykonać samodzielnie, ale również możesz udać się do psiego fryzjera, gdzie profesjonaliści zajmą się twoim pupilem. Royal Pet Spa w Krakowie zajmuje się pielęgnacją sierści psa w bardzo przemyślany i profesjonalny sposób. Warto przejrzeć ofertę i przyjść ze swoim czworonogiem na pierwszą wizytę.

Artykuł powstał przy współpracy z https://royalpetspa.pl/

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *