Jak dbać o zdrowie psa?

Każdy właściciel psa chce, aby jego pupil cieszył się dobrym zdrowiem. Właśnie dlatego pielęgnujemy go, dbamy, zapewniamy właściwą ochronę i staramy się zapewnić właściwe warunki do rozwoju. Często dbamy o psa lepiej niż o siebie – jest naszym oczkiem w głowie. Natłok informacji i coraz to nowe patenty na zdrowie psa, mogą sprawiać, że gubimy się w gąszczu faktów. Nie jesteśmy także w stanie stwierdzić, czy wszystkie są właściwe. Które rozwiązania zastosować i w jakim okresie? Jak dbać o zdrowie psa? Podpowiadamy.

Akcesoria

Każdy właściciel zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są odpowiednie akcesoria dla psów. Obroża półzaciskowa i linka dla psa, dostosowane do potrzeb zwierzaka to niezwykle ważna kwestia.

Odrobaczanie

Pierwszą ważną kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest odrobaczanie. Latem, gdy nasz pies więcej czasu spędza na świeżym powietrzu, kwestia ta wysuwa się na pierwszy plan. Niesłusznie. Odrobaczanie jest ważne nie tylko latem, ale także zimą czy jesienią. Odrobaczanie to oczyszczenie psa z niepożądanych pasożytów, a nie zapobieganie.

Jak podają specjaliści, psa należy odrobaczać minimum co pół roku. Kwestia ta dotyczy psów o minimalnym ryzyku, czyli takich, które nie biegają swobodnie i nie mają kontaktu z innymi zwierzętami.

Jak pokazują badania, odrobaczanie raz w ciągu roku może nie być wystarczające. Zaleca się więc przeprowadzać je raz na kwartał.

Ochrona przed kleszczami

Złapanie przez psa kleszcza niosą za sobą ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową. Dotyczy to także głównie psów, które przebywają w kojcach i biegają po lesie. Mogą one złapać kleszcze ukrytego w stosie siana lub na liściach.

Szczepienia

Szczepienia to niezwykle ważna kwestia, jeśli chodzi o zwierzaki. Najważniejsze to szczepienie przeciwko wściekliźnie. Wizyta ta to także doskonała okazja do profilaktycznego bilansu psa. Możesz wówczas ocenić jego kondycję, osłuchać serce, przeprowadzić kontrolę skóry, uszu, a także możesz przeprowadzić kontrolę jamy ustnej czy uzębienia.

Oprócz szczepienia na wściekliznę, warto pamiętać również o szczepieniach przeciwko chorobom, które nazywane są zakaźnymi – zarówno o tych podstawowych, ale także dodatkowych. Jeśli chcesz wyjechać za granicę, pamiętaj o aktualnym wpisie szczepień do psiego paszportu. Sprawdź także, jakie wymogi musisz spełnić, aby wyjechać z psem bez żadnych komplikacji. W niektórych krajach wymaga się np. odrobaczania 48 h przed wyjazdem.

Zabiegi profilaktyczne

Zima to najlepszy czas na wykonywanie zabiegów, szczególnie u psów, które w cieplejsze dni mają problemy z oddychaniem. Wówczas najlepiej przeprowadzić skaling zębów czy też usuwanie kamienia nazębnego.

Według zaleceń specjalistów, marzec to odpowiedni miesiąc na kastrację i sterylizację, które należy wykonać przed nastaniem cieplejszych dni. Chłodne miesiące to bowiem odpowiedni moment na gojenie się ran.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *