Każdy dumny posiadacz psa pragnie, by jego psi towarzysz był mu oddany i posłuszny. Posłuszeństwo natomiast najlepiej da się odczuć dzięki dostosowywaniu się czworonoga do komend wydawanych przez właściciela. Dzięki nauce kilku zaledwie podstawowych komend, codzienne spacery mogą stać się o wiele bardziej przyjemne i łatwe, za sprawą nowej nici porozumienia nawiązanej pomiędzy człowiekiem i jego psim przyjacielem. Wyuczone sztuczki są już swego rodzaju wisienką na torcie, która potrafi nawet wzruszyć postronnych widzów. Kto w końcu nie wzruszyłby się widząc psiaka przytulającego maskotkę? Sztuczki są również świetnym sposobem na ciekawe spędzanie czasu ze swoim psim kompanem. Oto kilka porad wyjawiających, w jaki sposób nauczyć psa wykonywania komend oraz sztuczek.
Z czym wiąże się psi trening?
Nauka psa komend, to przede wszystkim konsekwencja, którą należy się wykazywać w podejmowanych działaniach. Na wstępnie należy powiedzieć wprost, że trenowanie psa może nie być łatwe, zależnie od jego wieku. Młode psy są bardziej podatne na kształtowanie niż te starsze, które mają już wyuczone swoje nawyki, zakorzenione z wiekiem. Trening wymaga ogromnych pokładów cierpliwości oraz dyscypliny ze strony psiego właściciela.
Komenda przywołania
Pierwszą i podstawową komendą, jaką musi opanować psiak niezależnie od wieku, jest komenda przywołania. W pierwszej kolejności należy psa zawołać po imieniu, by zwrócić jego uwagę. Następnie, gdy pies jest skupiony na opiekunie, należy wydać komendę przywołania. Istotne jest, by jasno dać do zrozumienia, czego się od psa oczekuje, jest to klucz do sukcesu. Z początku należy oddalać się jedynie na niewielką odległość w celu przywołania. Jeśli pies zrozumie komendę i oczekiwania właściciela, przybiegając do niego, należy nagrodzić go miłym słowem, pieszczotą, a najlepiej drobnym smakołykiem. Zapamięta on wtedy, że postąpił dobrze. Dystans oddalenia się od psa należy stopniowo zwiększać.
Komenda „siad”
Do nietrudnych do wyuczenia, ale nadal podstawowych komend należy polecenie „siad”. By nauczyć jej psa, należy najpierw przywołać go do siebie (dlatego opanowanie komendy przywołania w pierwszej kolejności jest bardzo istotne), a następnie wydać komendę „siad”. Żeby pies lepiej zrozumiał, o co właścicielowi konkretnie chodzi, warto lekko przycisnąć jego zad do podłoża, by zorientować go w swoich oczekiwaniach.
Komenda „zostań”
Bardzo przydatną w praktyce komendą jest polecenie pozostania na miejscu. By nauczyć jej psa, należy w pierwszej kolejności przywołać go do siebie i kazać mu usiąść. Następnie trzeba oddalić się od psa na niedużą odległość. Jeśli pies zostanie na miejscu, należy go po chwili przywołać i koniecznie nagrodzić. Standardowo, należy stopniowo zwiększać odległość i czas, przez jaki pies ma siedzieć w jednym miejscu i czekać na opiekuna. Warto też spróbować schować się gdzieś na krótką chwilę i sprawdzić, czy pies grzecznie zaczeka. Jeśli mu się uda, bez problemu poczeka później na właściciela pod sklepem lub w innym dowolnym miejscu.
Sztuczka z proszeniem
Do ujmujących serce sztuczek należy zdecydowanie sztuczka „poproś”. Naukę tej sztuczki rozpocząć należy od wydania komendy 'siad”. Gdy pies jest już w pozycji siedzącej, należy nad jego głową umieścić dłoń ze smakołykiem. Powinno go to zmusić do oderwania się od ziemi w celu sięgnięcia po smakołyk, ale dłoń należy umieścić na takiej wysokości, żeby pies oderwał od ziemi jedynie przednie łapy. Jeśli poprawnie wykona pozycję proszenia, zasługuje na nagrodę w postaci smakołyka znad głowy. Jeśli pies nie potrafi utrzymać równowagi w pozycji proszącej, można podeprzeć jego łapę, by ułatwić mu zadanie. Stopniowo jednak należy zmniejszać siłę podparcia, a pies w końcu nauczy się łapać równowagę.
Przytulanie pluszaka
Do tej uroczej sztuczki można przejść dopiero po opanowaniu sztuczki z proszeniem. Nauką należy rozpocząć od wydania komendy „poproś”, przy czym nie można zapominać o smakołyku trzymanym nisko nad głową psa. Gdy pies przybierze odpowiednią pozycję, należy między jego łapy wsunąć pluszaka. Może to zdezorientować zwierzę i psiak zacznie obwąchiwać nowy obiekt. Dlatego istotna jest cierpliwość i dużo powtórzeń. Jeśli psu choćby na chwilę uda się przytrzymać pluszaka, należy go natychmiast nagrodzić, by wiedział, jakie jego zachowanie jest pożądane. Z początku można psu trochę pomóc objąć zabawkę lub utrzymać równowagę, jednak wszelkie wsparcie należy stopniowo zmniejszać, by pies mógł wykonać sztuczkę z przytulaniem samodzielnie.
Te kilka sztuczek i komend skutecznie powinno umilić i ułatwić czas spędzany z czworonogiem. Natomiast proces nauki, który może być długotrwały, da pretekst do spędzania wspólnie większej ilości czasu, co pozytywnie wpłynie na relację między psiakiem i jego właścicielem. Choć niektóre ze sztuczek mogą wydawać się trudne, odpowiednia liczba powtórzeń przyczyni się do perfekcyjnego ich opanowania, a płynąca z efektu satysfakcja sprawi, że opiekun wytrenowanego psiaka będzie jeszcze bardziej niż zwykle z niego dumny.
Więcej informacji na tematy związane psami, jak również innymi zwierzętami znajdziecie na https://fajnyzwierzak.pl