jak nauczyć psa czystości

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Szczeniaczki to słodkie stworzenia, o tym nikogo nie trzeba przekonywać. Jednak (o tym mam nadzieję też nie trzeba przekonywać) to także obowiązki. Jedną z ważniejszych kwestii jest załatwianie się naszego pupila.

Małe pęcherze i szybka przemiana materii

Szczeniaczki są jak niemowlaki – mają małe pęcherze, nie do końca sprawne zwieracze oraz błyskawiczną przemianę materii.

Porównanie do niemowlaka jest tu podwójnie trafne – chodzi o karanie. Nie karzemy psa za załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Czy ukaralibyście swoje pół roczne dziecko, że zrobiło siku? Jasne, że nie. Podobnie nie karzemy szczeniaczka, za to że zrobi „niespodziankę” na podłodze. Karząc psa za załatwienie potrzeby możemy spowodować jedynie to że potrzeby będzie załatwiał po kryjomu (w kącie, za szafą itp.), przestanie nam ufać, lub też nawet zacznie zjadać swoje odchody!

Ustaliliśmy już że szczeniaki załatwiają swoje potrzeby często i że nie karzemy ich za to, ale jak się zabrać do nauki?

Jeśli nie boimy się wydać kilku złotych

Warto skorzystać z kuwety/maty dla szczeniąt np. takiej. Sadzamy szczeniaka na kuwecie, by mógł załatwić swoje potrzeby, gdy załatwi swoją potrzebę – nagradzamy go. Jeśli już przyzwyczai się do załatwiania potrzeb na kuwecie przesuwamy ją za każdym razem bliżej drzwi aż będzie gotowy do załatwiania potrzeb na dworze. Porada: zaopatrzcie się w zapas wkładek.

Wyselekcjonowane artykuły które mogą okazać się przydatne:


Kiedy wychodzimy z psem?

Przede wszystkim nauczymy się rozpoznawać sygnały wysyłane przez naszego psiaka. Każdy pies nieco inaczej może sygnalizować potrzebę, jednak praktycznie wszystkie psy to robią – musicie tylko nauczyć się rozpoznawać te sygnały. Jeśli zaczyna się kręcić bez celu, popiskuje, zaczyna intensywnie obwąchiwać podłogę to znak że warto wyjść z psem na dwór. Oprócz tego po każdej intensywniejszej zabawie, po posiłku, przed i po spaniu – również wyjdźmy na świeże powietrze.

Co po wyjściu na podwórko

Po wyjściu na podwórko nie zaczynajmy zabawy – poczekajmy aż pies się załatwi. Dopiero potem pobawmy się z nim. Oczywiście psa chwalimy (słownie, a od czasu do czasu nie zaszkodzi dać mu jakiś przysmak) za załatwienie potrzeby. Robimy to od razu po „sukcesie” 😉 Jeśli z pochwałami chwilę poczekamy pies nie skojarzy za co jest chwalony! Możemy spróbować chwalić pieska jeszcze w trakcie załatwiania potrzeb, jednak istnieje wtedy szansa, że przerwie siku . Jeśli tak się stanie raz lub drugi przenieśmy pochwały na chwilę gdy wszystko już będzie skończone.

Sprawa załatwiona

Po wszystkim nie wracajmy od razu do domu. Pozwólmy szczeniakowi jeszcze jakiś czas pobyć na dworze, a najlepiej pobawmy się z nim. Niech kojarzy że załatwienie potrzeb jest początkiem czegoś przyjemnego, a nie końcem. Wtedy nauczy się szybciej załatwiać.

Pamiętajmy, aby sprzątnąć po swoim psie! Warto zaopatrzyć się w jakiś ładny pojemnik na worki (ja mam dokładnie ten ) i oczywiście komplet worków.

Nie czekajmy z rozpoczęciem nauki czystości zbyt długo – jeśli mu na to pozwolimy, pies może zacząć kojarzyć dom jako świetną ubikację.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *