Śpisz sobie spokojnie w swoim łóżku i nagle budzi Cię charakterystyczny dźwięk stąpania Twojego pupila po panelach. To znak, że najwyższy czas zająć się jego pazurkami. Psiak który często bawi się na podwórku, szczególnie na twardej powierzchni, jak beton czy asfalt, rzadko miewa problem ze zbyt długimi paznokciami. Jeśli jednak Twój czworonóg większość czasu spędza w domu prędzej czy później (a najczęściej prędzej) zajdzie konieczność skrócenia mu pazurków.
Co jest potrzebne do obcięcia psu pazurków?
Przede wszystkim potrzebujemy gilotynkę, bądź obcinaczki. Twoja własna obcinaczka do paznokci niestety nie specjalnie nadaje się do tego celu. Ja z powodzeniem u swojego psiaka stosuję taką obcinaczkę(jeśli masz większego psa warto rozważyć zakup większej obcinaczki np. tej). Poza tym potrzebne są chęci. Tylko tyle, ponieważ czynność ta nie jest specjalnie skomplikowana i każdy powinien sobie z tym poradzić.
Jak zabieramy się do obcinania pazurów?
Sadzamy psa tyłem na swoich kolanach. Jeśli oczywiście się na nich mieści. Gdy jednak mamy dorodnego wilczura lepiej posadźmy go na podłodze i oprzyjmy jego łapkę na przykład na krześle. Złap łapkę tak aby jej nie wyrwał. Jeśli jest zaniepokojony, możesz do niego mówić, aby go uspokoić, jeśli natomiast jest spokojny… również możesz do niego mówić – to przecież Twój przyjaciel 🙂 Przytrzymaj palec psa i naciśnij lekko na niego. Pazurek wtedy wysunie się cały i będzie lepiej widoczny, a jest to dość istotne, o czym za chwilę. Obcinanie pazurków jest dla psa podobnie jak dla Ciebie obcinanie swoich paznokci, całkowicie bezbolesne. W przeciwieństwie jednak do ludzkich paznokci, psie pazury są do pewnego miejsca unerwione i nie możesz zbyt krótko go obciąć.
Wybrane obcinaczki dla psów:
Tu właśnie przyda się dobra widoczność psiego pazura. W przypadku jasnych pazurków bardzo dobrze widać w którym miejscu kończy się nerw (jest zaróżowiony). Nie należy nigdy obcinać tak daleko. Spowoduje to ból i krwawienie u psa, a Twój pupil zapewne więcej nie zechce przechodzić przez tą operację i kolejne obcinanie może okazać się prawdziwą „Mission impossible”.
Jak obciąć psu czarne pazury?
Problem może być gdy Twój pupil ma czarne pazurki – ale i z tym można sobie poradzić. Możesz spróbować spojrzeć na pazurek pod światło. Powinien wtedy ujawnić w którym miejscu zaczyna się nerw. Jeśli jednak to nie skutkuje musisz postępować trochę inaczej. Zacznij od obcięcia koniuszka i obcinaj po małym kawałeczku do czasu aż nie zobaczysz, że środek przecinanego paznokcia staje się coraz ciemniejszy. To znak że zbliżasz się do nerwu i czas zakończyć pracę nad tym pazurkiem i zająć się kolejnym.
Czy wspominałem już o bardzo ważnej sprawie? Pazurki obcina się zawsze od dołu ku górze, nigdy odwrotnie.
Co gdy utnę za dużo pazurka?
Czasami może się zdarzyć, że posuniemy się o kawałek dalej niż możemy i przytniemy nerw. Pazurek zacznie wtedy krwawić. Jeśli skaleczenie nie jest zbyt duże możesz posypać je talkiem i przycisnąć krwawiący koniuszek. Gdy jednak rana obficie krwawi i nie chce przestać koniecznie zabierz pupila do weterynarza, aby zajął się tym fachowiec.
Mam nadzieję, że teraz obcinanie pazurków swojemu pupilowi nie wydaje się już takie straszne. Powodzenia!
Alternatywne rozwiązanie problemu zbyt długich pazurków
Jeśli jednak nie jesteś pewien czy sobie poradzisz, możesz zaopatrzyć się w szlifierkę do pazurków. Jej koszt to nieco ponad 100 zł, natomiast masz pewność, że krzywdy psiakowi nie zrobisz. Urządzenie możesz kupić na przykład tutaj.
A tak się prezentuje:
Artykuł powstał przy współpracy z canlusso.pl
Komentarze
Protest songi przy obcinaniu pazurków » Pupilinscy.pl
[…] Jeśli macie psa i nie wiecie jak mu obciąć pazurki sprawdźcie: Jak obciąć psu pazury. […]
Kasia
Wszystko ok, tylko mój Azor nie specjalnie lubi obcinanie pazurów 😉
Byc-zdrowym
Bardzo fajny poradnik pewnie pomoże niejednemu właścicielowi czworonoga 😉