Jak oduczyć psa gryzienia?

Właściciele psów chcieliby, by ich pupile były grzeczne i ułożone. Niestety, wiele psiaków wykazuje liczne zachowania, które są dla człowieka nieakceptowalne. Jednym z takich zachowań jest gryzienie, które może być przyczyną poważnych problemów zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. Jak oduczyć psa gryzienia? Jakie metody są najskuteczniejsze?

  1. Tresura szczenięcia
  2. Oduczanie gryzienia psów dorosłych

Psy gryzą z różnych powodów. Dla szczeniąt jest to forma zabawy, dla dorosłych psów – ochrony przed niebezpieczeństwem i walki z agresorem. Gryzienie jest jednak nieakceptowane przez ludzi, dlatego właściciele czworonogów robią wszystko, by oduczyć pupila agresywnego zachowania. Jak skutecznie walczyć z nawykiem gryzienia u psów?

Tresura szczenięcia

Szczenięta często gryzą właściciela i inne zwierzęta w czasie zabawy. Młode psiaki w ten sposób rozwijają liczne umiejętności, jednak gdy stają się większe i silniejsze, ich ostre kły mogą wyrządzić krzywdę. Z tego powodu szczenięta powinno się oduczać gryzienia. Zwykle jest to dość proste zadanie i wymaga jedynie przeprowadzenia podstawowej tresury. Jeśli pies zaczyna gryźć, powinno się powiedzieć mu, że nie wolno tego robić. Można to zasygnalizować słowem “nie”, “stop” lub podobnym. Jeżeli szczeniak posłucha, powinno się go nagrodzić smakołykiem. Gdy pies nadal będzie gryzł, powinno się odsunąć go od zabawy.

W tresurze szczeniaków ważna jest konsekwencja. Pies powinien dostawać nagrodę za każde dobre zachowanie i być karany, gdy nie wykonuje poleceń. Dzięki temu zapamięta, jakiego zachowania oczekuje od niego właściciel i jak wykonuje się określone polecenia. Zazwyczaj po kilku tygodniach szczeniak przestaje gryźć ludzi i różne przedmioty.

Oduczanie gryzienia psów dorosłych

Oduczanie gryzienia psów dorosłych jest nieco bardziej pracochłonne, zwłaszcza gdy przygarnia się psa, który w przeszłości doświadczył zaniedbania ze strony właściciela. U takich czworonogów instynkt gryzienia jest silny i wymaga okiełznania za pomocą zamienników. Pies, który gryzie buty i meble lub atakuje ludzi, powinien otrzymać zabawki, które właściciel pozwoli mu traktować zębami. Jeśli pies będzie mieć swobodę w ich gryzieniu i jednocześnie będzie nagradzany za brak gryzienia przedmiotów właściciela, wkrótce pozbędzie się złych nawyków.

Dla psów atakujących ludzi konieczne są początkowo kagańce, jednak z czasem istnieje możliwość nauczenia psa łagodności i wyładowania emocji w bezpieczny sposób. Do tego celu może służyć na przykład gryzak ze smakołykami dostępny w sklepach takich jak Hubun. Dodatkowo psa warto zabierać jak najczęściej na powietrze, by mógł wyszaleć się podczas zabaw w parku i długich spacerów.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *