O ile podgryzanie w trakcie zabawy przez szczeniak jest mało bolesne o tyle takie zachowanie u dorosłego psa już przestaje być miłe. Tak samo jeśli nie oduczymy naszego pupila gryzienia wszystkiego co popadnie, któregoś dnia po powrocie z pracy możemy napotkać na mieszkanie w ruinie.
Dlaczego szczeniak gryzie- poznaje świat
Mały psiak podczas podgryzanie poznaje otoczenie. Już w trakcie zabaw ze swoim rodzeństwem zaczyna uczyć się, że zbyt mocne ugryzienie siostry czy brata sprawi, że zabawa się skończy. Dlatego kolejnym razem będzie ostrożniejszy i delikatniejszy.
W trakcie zabaw z psem jedną z metod, by pies przestał gryźć może być właśnie skończenie zabawy. Ważne jest, by za każdym razem np. gdy szczeniak gryzie po rękach, mówić „nie” lub „ał”, skuteczne może okazać się również wydanie z siebie odgłosu przypominającego pisk szczenięcia. Gdy nasz pupil przestanie używać zębów należy każdorazowo go pochwalić i powrócić do zabawy. Trzeba być bardzo konsekwentnym i wytrwałym.
Izolacja
Kolejnym sposobem oduczanie psa gryzienia jest krótkotrwała izolacja. Można albo opuścić pomieszczenie samemu, albo wyprowadzić psa. Po 2-3 minutach, gdy maluch się uspokoi należy wrócić, pochwalić go i kontynuować zabawę.
Pies dzięki powyższym sposobom uczy się, że używanie zębów podczas pieszczot jest nieakceptowalne, za każdym kolejnym razem będzie bardziej delikatny, aż w końcu zaprzestanie takiego zachowania.
Pobaw się ze mną
Niezwykle irytujące jest, gdy pies szarpie nas za nogawki spodni, próbując w ten sposób zachęcić, abyśmy się z nim pobawili. W jego oczach jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, wielu właścicieli wówczas chcąc, by pies przestał gryźć, zaczyna się z nim bawić, a to rzucą mu piłeczkę, a to zaczną głaskać. Psiak uczy się, że jest to dobra droga, by ukochany właściciel poświęcił mu czas, powtarza więc tą czynność nieustannie. Jak uspokoić szczeniaka, by oduczyć go takiego zachowania, należy wyraźnie powiedzieć „nie wolno” i albo ignorować albo po prostu odejść. Pies widząc brak naszej reakcji, straci zainteresowanie, jego emocje opadną, należy go wówczas pochwalić.
Gryzienie przedmiotów
Powodów, dla których pies gryzie przedmioty jest co najmniej kilka. Po pierwsze- zęby mleczne czy też stałe. Jeśli naszemu pupilowi wychodzą zęby to po prostu niszcząc przedmioty chce złagodzić ból, swędzenie dziąseł. Przydatne w tym okresie będą wszelkiego rodzaju gryzaki. Gdy dostrzeżemy że maluch niszczy kolejne buty, trzeba mu podsunąć gryzak, aby przerzucił swoją niszczycielską uwagę na przedmiot do tego służący.
Po drugie- nuda. Nie poświęcając psu wystarczającej ilości czasu, nasz szczeniak zacznie gryźć przedmioty bo będzie chciał zwrócić na siebie uwagę domowników. Ważne w tym przypadku jest nauczenie malucha, że jest czas zabawy i czas odpoczynku. Dobrze było by każdy dzień miał podobny schemat. Tutaj również pożyteczne mogą być gryzaki. Trzeba pokazać psu, że gumową kość może gryźć natomiast np. mebli już nie. Oczywiście za każdym razem gdy pies zmieni obiekt podgryzania na ten odpowiedni należy go pochwalić.
Co zrobić gdy po powrocie do domu napotykamy na zdewastowane meble? Przede wszystkim nie wolno wówczas psa karać, ponieważ nie zrozumie on, że zrobił coś źle, czynność się już odbyła. Szczeniak zostawiony sam reaguje lękiem lub po prostu się nudzi, a gryzienie zmniejsza ten dyskomfort. Rozwiązaniem problemu może być długotrwały, męczący spacer lub zabawa przed opuszczeniem przez nas domu. Pies będzie zmęczony i podczas naszej nieobecności nie będzie się nudził. Poza tym warto psu zapewnić jakieś atrakcje w postaci zabawek, gryzaków, w które spokojnie będzie mógł zatopić swoje zęby.
Choroba
Problemy zdrowotne- pies gryzie wszystko, nagła zmiana zachowania. Jeśli nasz psiak, wcześniej spokojny, bez niszczycielskich zapędów zaczyna podgryzać meble, buty itp. Warto zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Być może takie zachowanie wiążę się z kłopotami zdrowotnym, pies może w taki sposób reagować np. na ból. Gryzienie przedmiotów zmniejsza u psa napięcie i łagodzi ból. Weterynarz lub behawiorysta pomogą ustalić przyczynę i zaproponują skuteczne rozwiązanie sytuacji.