Jak pozbyć się sierści z ubrań?

Obecność czworonoga w domu to wielka radość, ale również sporo obowiązków i… dodatkowy bałagan. Do najbardziej dokuczliwych problemów zalicza się z pewnością wszechobecna psia i kocia sierść, która osadza się nie tylko na kanapach czy dywanach, ale również na odzieży. Jak zadbać o skuteczne usunięcie sierści w pralce i poza nią? O czym pamiętać podczas sprzątania? Poznaj kilka praktycznych porad.

1. Usuwanie sierści zwierząt – dlaczego należy o to zadbać?

2. Sposoby doraźne

3. Skuteczne usunięcie sierści w pralce

4. Jak usunąć sierść z dywanu i kanapy?

Zjawiska osadzania się sierści na tekstyliach domowych i ubraniach nie da się całkowicie uniknąć, jeśli jednak jest szczególnie intensywne lub nasiliło się w ostatnim czasie, warto sprawdzić stan zdrowia pupila. Może okazać się, że to efekt nieprawidłowo dobranej diety, alergii lub niedostatecznej pielęgnacji.

Usuwanie sierści zwierząt – dlaczego należy o to zadbać?

Względy estetyczne to nie jedyna motywacja, by dbać o czyste tkaniny obiciowe na meblach i pozbawione zwierzęcej sierści ubrania. Pamiętaj, że zwierzęca sierść jest silnym alergenem, który może wywołać reakcję alergiczną nawet u 20% zmagających się z różnego rodzaju uczuleniami. Najczęstsze objawy to katar i kaszel, łzawienie oczu i podrażnienie skóry.

Sposoby doraźne

Istnieje szereg sposobów na to, by – zanim wybierzesz pozbycie się sierści w pralce – usunąć sierść z ubrań. Poniżej znajduje się kilka szybkich i sprawdzonych metod.

  • Rolki z taśmą samoprzylepną

Specjalne rolki na szczotce to tani i szybki sposób na zdjęcie sierści pupila z ubrania. Bez problemu kupisz je w dobrze zaopatrzonych marketach i sieciówkach drogeryjnych.

  • Rękawica gumowa lub lateksowa

Wystarczy założyć gumową lub jednorazową lateksową rękawicę, spryskać je wodą z atomizera, a następnie pocierać problematyczny materiał w jednym kierunku. Zdziwisz się, jak szybko sierść znika z tkaniny. Później wystarczy rękawicę porządnie opłukać lub wyrzucić.

  • Gąbka z płynem do płykania

To kolejna metoda, która naprawdę działa – zasada postępowania jest podobna jak w przypadku rękawicy. Zwilż gąbkę wodą zmieszaną z płynem do płukania, który zapobiega elektryzowaniu. Gąbka bez trudu zbierze całą sierść.

Skuteczne usunięcie sierści w pralce

Skutecznym sposobem usunięcia sierści jest wrzucenie ubrań lub tekstyliów domowych do pralki. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym niepożądane włoski znikną zamiast osadzić się na pozostałych rzeczach i bębnie. Jak pozbyć się sierści w pralce?

  • Odpowiedni proszek do usuwania sierści

Dobrej jakości środek piorący pomoże pozbyć się sierści. Możesz wykorzystać proszek Vamoosh w saszetkach, który sprawdzi się nawet przy praniu zwierzęcych legowisk. Formuła z aktywnym tlenem rozpuszcza włosy w gorącej wodzie, dlatego unikniesz rozprzestrzeniania się ich po pralce.

  • Ocet lub płyn elektrostatyczny

Do pralki możesz wlać również ocet albo odpowiednią dawkę płynu elektrostatycznego. Taki dodatek sprawi, że kłaczki nie będą przywierały do odzieży.

  • Specjalne kulki zbierające sierść

W drogeriach i supermarketach można kupić również kulki z rzepami pozwalającymi zbierać sierść z tkanin, nie niszcząc materiału. Wystarczy wrzucić je do bębna.

Niektóre pralki wyposażone są w program Pupil. Jego parametry ułatwiają zbieranie sierści z materiału.

Jak usunąć sierść z dywanu i kanapy?

Sierść możesz skutecznie usunąć również z tapicerki kanapy czy dywanu. Sprawdzi się tu doskonale patent z gąbką lub rękawicą, ale możesz zastosować także grube włosie szczotki ryżowej albo elektrostatyczną szczotkę do kurzu.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *