Pojawienie się w naszym domu czworonożnego pupila bardzo często wywraca cały nasz świat do góry nogami. Wszędobylski nos, machający ogonek, a przede wszystkim ogrom niczym nieskrępowanej miłości to tylko niektóre ze zmian, które na nas czekają. Posiadanie psa to jednak nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Jak prawidłowo zadbać o naszego pupila? Jak sprawić, by w spokoju i pełnym zdrowiu dożył z nami swojej starości? O tym w naszym dzisiejszym krótkim artykule.
Opieka weterynaryjna to podstawa!
Bez względu na to, czy nasz członek rodziny jest psocącym szczeniakiem, czy też statecznym seniorem powinniśmy regularnie odwiedzać zaufany gabinet weterynaryjny. Regularne wizyty u ulubionego psiego doktora pozwolą nie tylko dotrzymać terminów obowiązkowych szczepień, ale również wprowadzić odpowiednie działania profilaktyczne, które pozytywnie wpłyną na życie i zdrowie naszego pupila. Zaufany weterynarz jednak nie tylko doradzi w kwestii szczepień i odrobaczania, ale również wspomoże nas w przypadku problemów z żywieniem.
Wybierając gabinet weterynaryjny pamiętajmy, by był on odpowiednio wyposażony. Dostęp do ultrasonografii lub badań rentgenowskich to w dzisiejszych czasach podstawa. Dodatkową zaletą będzie również obecność sali operacyjnej oraz zaplecza laboratoryjnego.
Wysokojakościowa karma czy domowe specjały?
Sposobów żywienia naszych czworonożnych pupili można wymienić co najmniej kilka. Najczęściej mamy do czynienia z karmieniem z użyciem karmy suchej. Nie jest to jednak jedyny właściwy sposób dostarczania naszemu psu potrzebnych do rozwoju składników. Na uwagę zasługuje również żywienie z użyciem tzw. karm mokrych, surowego mięsa (tzw. BARF), a także zbilansowane posiłki przygotowywane w domu (i poddawane obróbce termicznej).
Na sposób żywienia wpływ mają jednak nie tylko upodobania kulinarne psa, ale również ewentualne choroby współistniejące. Odwiedzając profesjonalny gabinet weterynaryjny możemy zasięgnąć porady dotyczącej żywienia naszego psiaka, szczególnie wtedy, gdy choruje on przewlekle lub regularnie występują u niego problemy z wypróżnianiem.
Nie zapominajmy o czasie!
Opieka weterynaryjna oraz prawidłowe żywienie to aspekty ważne, jednak najważniejszy dla psa jest czas, który mu poświęcamy. Nie zawsze musi być to aktywny wypoczynek lub długi spacer. Nasz pies tak samo ucieszy się z chwili spędzonej razem w łóżku, przytulania, a także wspólnej zabawy. To właśnie ta ostatnia czynność pobudza naszego psa do dalszego rozwoju i pozwala mu na rozwinięcie potrzebnych do życia w społeczeństwie umiejętności. Jako zabawka może służyć nam zwykła piłka, szarpak, a także ringo.
Dla psów poszukujących wrażeń, a także tych szybko nudzących się można przygotować (lub zakupić) matę węchową, w której wnętrzu istnieje możliwość ukrycia psich smakołyków. Nasz pies na pewno będzie ucieszony z takiego smacznego podarunku!
Jeśli natomiast przygotowujesz się do opieki nad adopciakiem czworonożnym wart wcześniej porozmawiać z dobrym weterynarzem w swojej okolicy.