Jak przygotować ogród na nadejście wiosny

Odpowiednie przygotowanie ogrodu przed nadejściem wiosny to jeden z podstawowych punktów ABC ogrodnictwa. Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi roślinami czy zadbanym trawnikiem, nie możemy pozostawiać ich po zimie samym sobie. Trawa po stopnieniu śniegu nie prezentuje się najlepiej, a część roślin może potrzebować odświeżenia, nawożenia lub ochrony przed szkodnikami i chorobami. Ponadto przedwiośnie lub wczesna wiosna to także doskonały czas na nowe nasadzenia.

Krzewy ozdobne i byliny

Rabatki z roślinami ozdobnymi to często nasze oczko w głowie, jeśli chodzi o ogród. Porządki na nich możemy zacząć już końcem lutego, jeśli temperatura będzie utrzymywać się powyżej 0°C. Usuńmy wówczas zaschnięte pędy jesiennych bylin i zacznijmy cięcie hortensji bukietowej, budlei czy krzewuszki. W marcu zaś skrócimy pędy róż, a w kwietniu możemy odświeżyć wygląd żywopłotów.

Od marca możemy zacząć konkretne zmiany. To najlepszy okres na przesadzanie, dzielenie wieloletnich bylin oraz wysiew, a także sadzenie nowych okazów iglaków, krzewów ozdobnych czy roślin cebulowych kwitnących latem.

Z kolei w kwietniu, gdy rośliny na dobre rozbudzą się już po ziemi, możemy zająć się ich nawożeniem, wybierając kompost lub inny środek bogaty w azot.

Drzewa i krzewy owocowe

W sadzie również pierwsze prace możemy rozpocząć w lutym. Powinniśmy zacząć od porządków – zgrabienia liści i zebrania zaschniętych owoców. Słoneczne, cieplejsze dni to dobry moment na cięcie jabłoni, grusz czy krzewów jagodowych. W marcu możemy zająć się śliwami i winoroślami. Z kolei kwiecień to czas na przycięcie wrażliwszych gatunków – moreli i brzoskwiń. Przycinanie gałązek to też dobra okazja, by przyjrzeć się, czy na drzewach nie ma uszkodzeń lub objawów chorób. Gdy temperatura zacznie utrzymywać się powyżej 8°C, możemy zacząć opryski przeciwko:

  • przędziorkom,
  • misecznikowi śliwkowemu,
  • kędzierzawości liści brzoskwiń,
  • torbieli śliw,
  • rakowi bakteryjnemu,
  • parchowi jabłoni i gruszy,
  • brunatnej zgniliźnie,
  • mączniakowi,
  • kwieciakowi jabłkowcowi,
  • mszycom.

Przedwiośnie to też doskonały okres na wysadzanie nowych drzew i krzewów.

Ogród warzywny

Jeśli mamy w ogrodzie także przestrzeń na uprawę warzyw, w lutym możemy zacząć przygotowywać się na nowy sezon, rozpoczynając produkcję rozsady. Do pojemników możemy wysiać seler, sałatę, pomidory czy warzywa kapustne. Natomiast marzec to moment na przygotowanie gleby pod uprawę. Powinniśmy ją spulchnić i wzbogacić kompostem. Pierwsze warzywa, jakie możemy wysiać w tym miesiącu do gruntu, to: roszponka, groch, rzodkiewka, marchew, koper. W kwietniu wysadzamy przygotowane wcześniej sadzonki i siejemy pietruszkę, szpinak, por czy buraki ćwikłowe.

Trawnik

Zadbany trawnik jest bardzo ważny, by cały ogród dobrze się prezentował. Po zimie może nie być on w najlepszym stanie. Możemy zająć się nim, gdy temperatura zacznie przekraczać 0°C, a podłoże będzie suche. Należy wówczas zacząć od wygrabienia pozostałych od jesieni liści i mchu. W marcu możemy także przeprowadzić aerację i uzupełnić wyłysiałe miejsca. Gdy trawa zacznie już zauważalnie rosnąć, powinniśmy zacząć jej nawożenie, wybierając produkty bogate w azot, potas i fosfor.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *