Często nie zdajemy sobie sprawy, że u naszego pupila zaczyna dziać się coś złego, ze względu na to, że psy mają znacznie wyższy próg czucia bólu niż ludzie. Wczesne rozpoznanie bywa trudne. Niemniej, wskazówkami powinno być dla nas codzienne zachowanie psa. Czasem nawet drobne zmiany w zachowaniu, mogą być objawem bólu lub początku choroby i powinny dać nam sygnał do podjęcia działania.
Na jakie zachowania psa zwrócić uwagę?
Powinniśmy zwrócić uwagę na takie symptomy jak zmiana aktywności psiaka od dotychczasowej normy, częstsze zmiany pozycji podczas leżenia, inny chód, kulawizna, trudności z wstawaniem z posłania, problemy z wchodzeniem bądź schodzeniem po schodach, niechęć do interakcji z właścicielem, zmiana nastroju.
Inne niepokojące sygnały to np. wylizywanie łap, bądź innych części ciała, niechęć do zabawy, brak apetytu czy picie nadmiernej ilości wody, niechęć do dotykania określonych okolic ciała.
Bywają również osobniki u których zmiany w zachowaniu o podłożu bólowym, bywają bardzo wyraźne i mogą powodować problemy behawioralne, jak np. agresja, lękliwość czy nadmierna reaktywność.
Co robić gdy widzimy, że psu coś dolega?
Najczęściej gdy zauważymy jakiekolwiek odstępstwa od normy, w zachowaniu naszego zwierzaka, udajemy się do lekarza weterynarii i jest to jak najbardziej słuszne postępowanie. Lekarz po zbadaniu i postawieniu diagnozy może zalecić rehabilitację pupila. Obecne standardy weterynaryjne stawiają na holistyczne podejście do pacjenta i współpracę opieki lekarskiej i rehabilitacyjnej.
Fizjoterapia psów poprzez badanie fizjoterapeutyczne pozwala ocenić zakres oraz jakość ruchu zwierzaka, napięcie mięśniowe i siłę mięśniową. Przeprowadza się analizę chodu, badanie palpacyjne kręgosłupa, kończyn piersiowych oraz miednicznych. W niektórych przypadkach wskazane jest przeprowadzenie badania neurologicznego.
Jasne wskazówki do rehabilitacji zwierzaka.
Istnieją również sytuacje, w których udanie się na rehabilitację wydaję się oczywiste, np. kiedy nasz pies, bądź kot, przeszedł zabieg ortopedyczny lub neurologiczny. Fizjoterapia wówczas pozwala przyspieszyć proces rekonwalescencji po operacji i powrót do sprawności.
Blizny jakie zostają po zabiegach chirurgicznych również mogą powodować dolegliwości bólowe i ograniczać komfort życia naszego czworonożnego przyjaciela.
Wskazaniami do fizjoterapii są także urazy układu mięśniowo- szkieletowego, zwyrodnienia, zapalenia ścięgien, zaniki mięśniowe, przykurcze, choroby krążka międzykręgowego, problemy z gojeniem się ran, czy nadwaga.
Zoofizjoterapia psów zadaniowych.
Innym powodem dla którego warto zgłosić się do zoofizjoterapeuty jest zapobieganie powstawania kontuzjom. Najczęściej mowa tu o psach sportowych, wystawowych oraz pracujących, które są bardziej narażone na różnego rodzaju przeciążenia. Polecane są tutaj masaże relaksacyjne, aby pozbyć się nagromadzonych w ciele napięć.
Do gabinetu fizjoterapii może trafić zarówno pacjent zdrowy jak i chory. Pacjenci zdrowi korzystają z usług mających na celu zwiększenia ich wydajności i osiągania lepszych wyników np. w sportach. Pacjenci chorzy w celu szybszego wyleczenia, redukcji bólu, a przede wszystkim w celu poprawy jakości życia, jeśli powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy.
Różnorodność form fizjoterapii zwierząt pozwala na wykorzystanie jej w wielu przypadkach. Możemy opracować odpowiedni plan fizjoterapii, poprzez fizykoterapię, ćwiczenia, terapię manualną czy masaże, aby wzmocnić ogólną formę fizyczną naszego pupila.
Marta Zientek – Cherish Forever – Gabinet Rehabilitacji Zwierząt.