Jak rozszyfrować etykiety karm dla psów?

Wybór najlepszej karmy dla psa ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju i zdrowia. Odpowiednio zbilansowana dieta ma bardzo duży wpływ na czworonoga. To pełnowartościowe pożywienie odpowiada za prawidłowy rozwój szczeniąt oraz dobre zdrowie zwierzęcia w wieku dojrzałym. Odpowiednia dieta pomoże nam zapobiec chorobom oraz różnego rodzaju problemom zdrowotnym oraz sprawi, że pies będzie zadowolony z życia i pełen energii. Jednakże wybór dobrej, wartościowej karmy nie jest łatwą sztuką, jeżeli weźmiemy pod uwagę to jak dużo różnego rodzaju wariantów mamy do wyboru obecnie na rynku. Co zatem jest ważne i na co należy zwrócić szczególną uwagę decydując się na zakup gotowej karmy? Pewne jest to, że nie warto sugerować się jedynie pięknie brzmiącymi hasłami marketingowymi, które znajdziemy z przodu opakowania.

Wiele firm produkujących gotowe karmy dla zwierząt zdecydowanie zbyt wiele uwagi i pieniędzy poświęca na marketing, zamiast na sam produkt i jego jakość. Właściciele psów często sięgają po karmy znanych z telewizji marek. Zdecydowana mniejszość zwraca uwagę na sam skład karmy, a to przede wszystkim na podstawie składu możemy stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem jakiej jakości jest dana karma. Coraz częściej zerkamy na skład produktu, w sytuacji, gdy wybieramy artykuły spożywcze dla siebie. Tak samo powinniśmy postępować w przypadku zakupu pożywienia dla naszych pupili. Przecież ich żołądki są tak samo wrażliwe jak nasze.

Jednak rozszyfrowanie wszystkich niuansów jakie kryją się na etykiecie karm nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się nam wydawać. Zdarza się, że informacje tam umieszczone nie muszą być wcale takie oczywiste na pierwszy rzut oka lub nawet mogą nas czasem wprowadzić w błąd. Warto więc przed zakupem zgłębić chociaż odrobinę temat specjalistycznego nazewnictwa stosowanego przez producentów, gdyż bez tego może nam być trudno, aby określić jakość karmy. Co zatem znajdziemy na standardowej etykiecie komercyjnej karmy dla psa?

Za przykład posłuży nam karma Dolina Noteci Premium bogata w dziczyznę. Jest to mokra, komercyjna karma dla psa w puszce. Sprawdźmy zatem czego dowiemy się z etykiety tej karmy.

Pierwszy element etykiety to tzw. Podstawowe informacje. Z tej części dowiemy się dla jakiego zwierzęcia przeznaczona jest karma i w jakim stadium rozwoju. Jak widzimy, nasze przykładowa karma Dolina Noteci przeznaczona jest dla psów dorosłych. Zatem nie powinna być podawana np. Szczeniętom, ale to już temat na oddzielny artykuł. Kolejna informacja dotyczy stanu zdrowia psa. Otóż na rynku istnieje wiele rodzajów karm dla zwierząt z różnego rodzaju schorzeniami. Warto wtedy zastosować karmę przystosowaną specjalnie na potrzeby zwierzęcia cierpiącego z powodu danej przypadłości, co może przyspieszyć jego powrót do zdrowia. W naszym przypadku, karma przeznaczona jest dla psów w pełni zdrowych.

Kolejna informacja zawarta na etykiecie karmy Dolina Noteci Premium bogatej w dziczyznę, jest zalecane przez producenta dawkowanie. Oczywiście jest to jedynie rekomendacja, która zależy nie tylko od wagi zwierzęcia, ale również od wielu innych czynników takich jak takich jak wiek czy aktywność oraz predyspozycji danego osobnika. Jeśli mamy wątpliwości co do wielkości dziennej porcji podawanych pupilowi to warto wtedy zwrócić się po poradę do weterynarza lub zwierzęcego dietetyka. W dalszej części producent dodatkowo informuje nas o warunkach w jakich powinniśmy karmić psa oraz o tym, że powinniśmy zapewnić zwierzęciu dostęp do wody.

Zwykle jest tak, że w tej części etykiety znajdziemy również informację o tym z jakiego typu karmą mamy do czynienia – pełnoporcjową czy uzupełniającą. Karma pełnoporcjowa jest pokarmem, który dostarcza psu wszelkich niezbędnych składników do rozwoju, wzrostu i funkcjonowania. Nie wymaga zatem stosowania suplementów czy dodatkowego pożywienia, gdyż stanowi zbilansowaną i kompletna dietę. Natomiast karma uzupełniająca, jak sama nazwa wskazuje, nie dostarcza zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników, więc nie może być stosowana jak jedyne źródło pokarmu. Tego typu karma stosowana jest głównie w przypadku psów, które wymagają suplementacji niektórych składników odżywczych, witamin czy minerałów. W naszym przykładzie, jak pokazuje zdjęcie poniżej, informację o typie karmy znajdziemy na początku drugiej części etykiety, która przedstawia skład karmy.

Część etykiety, z której dowiemy się z czego składa się karma można podzielić na 3 główne grupy.

1. Skład – z tej części dowiemy się jakie surowce zostały użyte do produkcji karmy, a więc jaki rodzaj mięsa się i jakie warzywa się w niej znajdują. Dobra jakościowo karma powinna zawierać jak najwięcej mięsa. Warto zwrócić uwagę jakie składniki znajdziemy na początku listy, gdyż przyjęło się, że to właśnie ich jest najwięcej w produkcie. Jeżeli zatem na początku składu znajdują się zboża lub innego rodzaju składniki inne niż mięso to znak, że producent używa tańszych zapychaczy zamiast mięsa. Warto też zwrócić uwagę czy na etykiecie znajdują się określenia typu “składniki pochodzenia mięsnego”. Jeśli znajdziemy tego rodzaju teksty to powinien być to dla nas kolejny sygnał, świadczący o tym, że producent nie jest do końca szczery jeśli chodzi o skład. W naszym przykładzie karmy Dolina Noteci już na samym początku widzimy wołowinę i wieprzowinę.

2. Składniki analityczne – z tej części etykiety dowiemy się o procentowej zawartości poszczególnych składników odżywczych w karmie. Chodzi tu głównie o białko, tłuszcze oraz włókna. Kluczowe jest, aby białko zawarte w karmie pochodziło od zwierząt, gdyż wtedy może prawodłowo pełnić swoja role jak wartosciowy składnik w diecie psa. Jeżeli producent zastępuje białko zwierzęce roślinnym to powoduje tym samym, że ilość karmy jaką musi zjeść pies dla zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na białko jest znacznie wyższa. Istnieje jednak inny problem. Białko roślinne, stosowane w karmach, najczęściej pochodzi ze zbóż, które nie są wskazane w diecie zwierząt, a już na pewno nie powinny być przez nie spożywane w nadmiarze. Spożywanie zbóż przez psy może je uczulać lub prowadzić do otyłości, a także wywoływać inne choroby z nią związane. Niestety zboża traktowane są przez wielu producentów jako tańszy wypełniacz, a nie są pożądane w karmie również ze względu na gluten. Tak jak u ludzi tak i u psów również możemy spotkać się z przypadkami nietolerancji glutenu.

3. Dodatki – to trzecia grupa, z której dowiemy się o zawartości w karmie innych substancji takich jak witaminy czy dodatki funkcjonalne, które sprawiają, żę karma może zyskać dodatkowe właściwości prozdrowotne oraz dodatki technologiczne, które odpowiadają za konsystencję karmy oraz wydłużają jej przydatność do spożycia. Przy produkcji karm dla zwierząt, podobnie jak w przypadku produkcji pożywienia dla człowieka, często dodaje się składniki, które mogą lub wręcz wywierają negatywny wpływ na zdrowie. Ale jakich dodatków należy unikać? Jeśli zależy nam na zdrowiu swojego podopiecznego to unikajmy karm, które zawierają BHT i BHA. Dodatki te to sztuczne przeciwutleniacze, które jak dowiedziono są szkodliwe dla zdrowie, dlatego zostały zakazane w przypadku żywności przeznaczonej dla ludzi. Unikajmy również barwników. Dodaje się je do karm, aby wyglądały bardziej zachęcająco dla właścicieli, jednak ważniejsze jest to jak karma pachnie, a nie jak wygląda.

Do wyboru karmy dobrej jakości, potrzebna jest podstawowa wiedza i umiejętność analizowania etykiety. Ważna jest znajomość nazewnictwa stosowanego przez producentów. Kluczowa jest również znajomość potrzeb żywieniowych naszych podopiecznych. Pamiętajmy, że karma dobrej jakości to taka, w której jak największy procent stanowi mięso, dzięki czemu głównym źródłem energii jest białko pochodzenia zwierzęcego. Jest ono najbardziej odpowiednie dla psów i zapewnia im optymalną ilość energii. Wybierajmy taką karmę, która nie zawiera zbóż lub zawiera ich jedynie niewielkie ilości. Ważne jest również to, aby karma zawierała witaminy oraz minerały. Natomiast unikajmy takich dodatków jak sztuczne konserwanty i barwniki.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *