Jak rozwijać inteligencję psa?

Pies to niezwykle inteligentne zwierzę. Szybko łapie z nami kontakt i znakomicie potrafi odczytywać nasze emocje. Dzięki swojemu wyjątkowemu usposobieniu i urokowi, potrafi zaskarbić sobie naszą przyjaźń. Jego wrodzoną inteligencję można ćwiczyć i rozwijać. Jak to robić? Dowiesz się z naszego artykułu!

Nauka przez zabawę

Nawet zwykła zabawa z psem może być dla niego nauką i treningiem. Skupienie na piłeczce czy próba odgadnięcia, gdzie ją rzucimy, powoduje wytężoną pracę mózgu. Fizyczne treningi, takie jak tory przeszkód, także mają istotny wpływ na psychikę oraz ogólną psychomotorykę czworonoga.

Następna rzecz, która pomaga rozwijać inteligencję naszego pupila, to nauka różnych sztuczek. Dla przykładu, nauczenie psa sygnalizowania łapą, w której zaciśniętej dłoni mamy smakołyk, powoduje wiele radości i jednocześnie uczy koncentracji.

Uczenie psa różnorodnych komend bardzo rozwija jego psychikę. Samo rozpoznawanie mowy człowieka, z psiej perspektywy jest bardzo skomplikowanym procesem. Czworonóg wcale nie uczy się całej komendy, a nawet własnego imienia. Wychwytuje on jakąś część wyrazu, jego barwę, tonację i to jest dla niego punkt zaczepienia. Na przykład na imię „Tadzik”, tak samo może zareagować, jak się zawoła „dzik” czy nawet „ik”. Każdy właściciel w łatwy sposób może to sprawdzić.

Gesty i jedzenie

Poszerzając horyzonty psa, dobrze też oprócz komend, uczyć go samych gestów, na przykład zamiast słowa „siad” wysunąć otwartą dłoń do przodu. Interesujący rodzaj szkolenia to również sygnalizacja, która jest niezauważalna dla postronnych osób. Na przykład delikatne przytupnięcie stopą może dać podopiecznemu informację, że ma się położyć.

Dobrą sztuczką, która powoduje, że pies nie chce wziąć pokarmu od obcego, działającą pozytywnie na umysł psiaka i co więcej dbającą o jego bezpieczeństwo, jest nauczenie go brania pokarmu tylko z lewej ręki. Na świecie jest dużo złych ludzi, którzy trują zwierzęta, dlatego oprócz sztuczki jest to także ochrona naszego czworonożnego przyjaciela.

Interaktywne zabawki dla psa na inteligencję

Zabawki interaktywne dla psa to coś, co nasi czworonożni pupile lubią najbardziej. Produkty te zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pobudzać psią inteligencję. Szeroki wybór tego rodzaju zabawek dla psów znajdziesz na tiptop24.pl. Przyniosą wiele radości wszystkim członkom rodziny, i co najważniejsze mają zbawienny wpływ na psychikę psiaka.

Miski dla psich łasuchów – jedzenie połączone z treningiem

Na początek zabawki edukacyjne, które są mniej wymagające, ale związane z jednym z najsilniejszych bodźców do działania dla psa, czyli z pożywieniem. Nie jest to zwykłe jedzenie, ale tor przeszkód w misce. Pies dostaje naczynie spowalniające z różnymi wypustkami, wgłębieniami, w których są umieszczane chrupki czy inne pożywienie. Trzeba się natrudzić, aby zjeść cały pokarm, należy się bardziej wspomagać językiem i wciskać nosem w szpary. Oprócz tego, że pies musi kombinować, żeby zdobyć jedzenie, to wydłuża się znacznie czas posiłku. Taka aktywność może wspomóc proces odchudzania.

Przez spowolnienie czasu jedzenia nawet czterokrotnie w porównaniu ze standardową miską zmniejsza się ryzyko zakrztuszenia, kolek, wzdęć i co najważniejsze skrętu żołądka, który jest bardzo niebezpieczny. Tiptop24 poleca produkt miska spowalniająca Hill TrueLove. Składa się ona z dwóch części, dzięki czemu można zwiększać trudność, dodając niebieską nasadkę z bardziej utrudnionym dostępem do smakołyków. Posiada ona powłokę antypoślizgową, bardzo łatwo się ją myje, można ją wkładać do zmywarki. Po prostu świetna zabawka na inteligencję dla psa.

Wyższym poziomem jest miska Mountain TrueLove – tak samo ma zakamarki, ale oprócz tego na jej obrzeżach umieszczone są pokrywki, które także kryją jedzenie. Taka przeszkoda wymaga większej inicjatywy polegającej na użyciu nosa czy łapy. Jest to preludium do prawdziwej zabawy na inteligencję.

Oryginalne zabawki treningowe, czyli pudełko otwórz się!

Prawdziwym wyzwaniem jest Rainbow Mix Pawzler. Jest to zestaw pudełek, w których umieszcza się smakołyki. Pies za pomocą łapy, nosa albo przy użyciu zaciśniętych zębów ma za zadanie dostać się do swoich skarbów. Może to zrobić poprzez odsunięcie zasuwy, otworzenie okienka, wyciągnięcie szufladki czy obrócenie zapadki, w której są przegrody. Pudełka są w kolorze żółtym, pomarańczowym, niebieskim i granatowym. Jest to ważny aspekt, bo dzięki takim barwom pies jest w stanie rozróżnić kolory – dodatkowy element wytężający jego umysł. Fenomen tej zabawki polega na tym, że jest modułowa. Na podstawie w formie platformy można układać pudełka z przegródkami w różny sposób. Dzięki temu jest duża możliwość kombinacji, które ułatwiają albo komplikują dotarcie do smakołyków. Dużo zabawy i radości dla wszystkich, z pożytkiem dla psiego umysłu.

Kontakt z psem poprzez naukę sztuczek albo przy wykorzystaniu wyrafinowanych zabawek dla psa na inteligencję, powoduje, że zacieśniają się więzy pomiędzy dwoma zdałoby się tak bardzo odległymi gatunkami. Rozwija to też intelekt naszego przyjaciela, zmusza go to do skupienia i wysiłku, aby złapać ulubioną zdobycz.

Oprócz takich produktów na tiptop24.pl znajdziesz także inne artykuły dla psa. Polecamy!

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *