Jak schłodzić psa w czasie upałów?

Lato jest porą roku, w czasie której chętnie podejmujemy aktywności zewnętrzne z naszymi czworonożnymi podopiecznymi, korzystając z ciepłej, przyjemnej aury. Kiedy jednak wkraczają fale upałów, robi się niekomfortowo i niebezpiecznie. Jak schłodzić psa w czasie upałów? Czego nie robić? Poznaj fakty i pomóż swojemu pupilowi przetrwać ten trudny czas!

Nierówna walka z upałem – dlaczego psy tak źle go znoszą?

Wiele osób uwielbia upalne dni, w trakcie których może do woli wygrzewać się w gorących promieniach słońca. Jeśli i Ty do nich należysz, pamiętaj o tym, że pupil nie powinien Ci wówczas towarzyszyć, bowiem system termoregulacji psa nie jest szczególnie wydajny. O ile człowiek oddaje nadmiar ciepła do otoczenia całą powierzchnią ciała, o tyle gruczoły potowe u psa znajdują się głównie na łapach i nosie. Regulacja temperatury następuje także poprzez ziajanie, jednak w czasie silnych upałów i to „narzędzie” jest mało skuteczne. Chcąc uchronić podopiecznego przed groźnymi skutkami wysokiej temperatury, należy mu pomóc, bo sam po prostu może sobie nie poradzić!

Jak schłodzić psa w czasie upałów?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na przyniesienie pupilowi ulgi podczas szczególnie gorących dni. Koniecznie wypróbuj je wszystkie, aby zapewnić psu bezpieczeństwo i odrobinę wytchnienia.

Wykorzystaj moc wody!

W czasie upałów woda jest dobra w absolutnie każdej postaci! Przede wszystkim zadbaj o to, aby pies miał dostęp do świeżej, czystej i chłodnej wody do picia. Wymieniaj ją regularnie. Jeśli masz taką możliwość, zafunduj pupilowi specjalny basen dla psów (w ogrodzie, na tarasie czy choćby na balkonie). Nawet te czworonogi, które na co dzień nie przepadają za kąpielami, chętnie schłodzą się w czasie upałów. Organizuj jak najwięcej wycieczek nad wodę, nad rzekę lub jezioro (szukaj zacienionych miejsc). Dobrym pomysłem jest też schładzanie psa przy pomocy okładów – na kark, łapy i brzuch.

Uwaga! W upalne dni nietrudno o odwodnienie organizmu. Rozważ podanie pupilowi elektrolitów dla psów. Świetnym rozwiązaniem jest też serwowanie w tym czasie mokrej karmy wysokiej jakości, jak np. karmy specjalistyczne i karmy bytowe SPECIFIC™.

Zainwestuj w matę chłodzącą

Maty chłodzące dla psów występują w różnych rozmiarach, więc na pewno znajdziesz ten odpowiedzi dla swojego podopiecznego. To naprawdę skuteczne rozwiązanie. Mata przyjemnie chłodzi i przynosi ukojenie. Po maty chętnie sięgają również… opiekunowie, gdy akurat psy z nich nie korzystają! Ponadto istnieją inne praktyczne akcesoria chłodzące, jak np. kamizelki, które świetnie sprawdzą się podczas spacerów.

Zapewnij zacienione, przewiewne miejsce do odpoczynku

W czasie upałów domy i mieszkania bardzo szybko się nagrzewają. Jeśli tylko masz taką możliwość, zorganizuj pupilowi przyjemną, przewiewną przestrzeń, gdzie będzie mógł odetchnąć w cieniu, np. pod drzewami w ogrodzie.

Inne cenne wskazówki do zapamiętania!

Nawet jeśli Twój podopieczny jest bardzo żywiołowym zwierzęciem, w czasie upałów zdecydowanie ogranicz aktywność fizyczną do minimum. Wychodź na spacery wczesnym rankiem i wieczorem, gdy temperatura otoczenia jeszcze/już nie jest tak wysoka i nieznośna jak w ciągu dnia. Unikaj spacerów na rozgrzanych chodnikach i asfaltowych drogach (zwłaszcza w ciągu dnia!), bo kontakt psich łap z tymi powierzchniami realnie grozi poważnym poparzeniem. Gdy wychodzisz, zawsze miej ze sobą wodę do picia dla siebie i psa!

Tego nigdy nie rób!

Pomysł, który w teorii brzmi dobrze, w praktyce może okazać się tragiczny w skutkach. Kusi Cię, aby podać czworonogowi zimną wodę, by szybko go schłodzić? To błąd! Zbyt zimna woda może doprowadzić m.in. do zapalenia gardła. Zastanawiasz się, czy nie obciąć psiej sierści? Tego też nie rób. Pamiętaj o tym, że chroni ona nie tylko przed zimnem, ale niektóre psy izoluje od ciepła – zależnie od typu. Jeśli obetniesz psa bardzo krótko, grozi mu poparzenie skóry (psy bezwłose powinny być smarowane kremami przeciwsłonecznymi).

Uwaga! Nigdy nie zostawiaj psa samego w nagrzanym samochodzie czy w pełnym słońcu przed sklepem. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie zakładaj mu kagańca, bo utrudnia on ziajanie.

Podsumowanie

W upalne dni czworonożny przyjaciel zdecydowanie potrzebuje Twojego wsparcia. Wykorzystaj wszelkie dostępne możliwości schłodzenia pupila w czasie upałów, aby przynieść mu ukojenie i zapewnić bezpieczeństwo!

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *