Jak wybrać idealny drapak dla kota?

Drapaki dla kotów są tymi meblami, które po prostu musimy posiadać, jeśli decydujemy się na opiekę nad mruczkiem (albo kilkoma). Pełnią wiele funkcji, dlatego zarówno ich design, jak i ustawienie odgrywają ogromne znaczenie. Jakie? Przekonaj się z nami i wybierz najlepszy dla swojego pupila drapak.

Drapak dla kota – jakie pełni funkcje?

Dla kotów drapanie to zupełnie naturalna czynność. Jest im potrzebna między innymi do usuwania starych łusek z pazurków, co pomaga kotu w dbałości o ich kondycję. Umożliwia im także zadbanie o całą długość ciała: opierając się o drapak i przeciągając się, kot może bez problemu rozciągnąć mięśnie i ścięgna, a także rozprostować kości. To istotne w wielu momentach, między innymi po długim odpoczynku, kiedy zwierzak był zwinięty w kłębek.

Warto przy tym pamiętać, że wiele współczesnych drapaków posiada dodatkowe akcesoria, pozwalające kotu na wygodniejszy odpoczynek albo zabawę. Mogą to być różnego rodzaju półeczki, leżanki czy schowki. Dzięki temu koty mogą wykorzystywać drapak w wielu różnych celach.

Drapak dla kota jest też elementem wyposażenia, które ma znacznie psychologiczne. Pomaga kotu w odstresowaniu się i zaznaczeniu własnego terenu. Jest też niczym słup ogłoszeniowy, zwłaszcza jeśli w domu znajduje się więcej zwierząt.

Drapak o odpowiedniej wysokości

Pierwszą ważną cechą drapaka dla kota jest jego wysokość. Drapak powinien być tak zbudowany, aby umożliwiał kotu rozciągnięcie ciała i rozprostowanie się na całą długość ciała. W praktyce oznacza to, że powinniśmy dobrze dopasować wysokość drapaka do naszego zwierzątka. Dla dorosłych kotów najlepsze będą wysokie drapaki, które pomogą im właśnie w takich ćwiczeniach.

Istnieją także koty, które preferują drapanie powierzchni poziomych. Specjalnie dla nich przygotowywane są innego rodzaju drapaki, na przykład w postaci ciekawych mat do układania na podłodze. Wiele z nich ma jednocześnie wygląd leżanki, dzięki czemu kot może wykorzystać takie miejsce na wiele sposobów. Wiele z nich można zobaczyć na stronie https://animalo.pl/, gdzie znajdziesz zarówno drapaki w pionowej, klasycznej formie “drzewka”, jak również nowoczesne drapaki do układania na podłodze.

Stabilny i solidny

Biorąc pod uwagę, że dla wielu kotów drapak jest miejscem, na które należy wskoczyć, większość z nich potrzebuje też bardzo stabilnej i solidnej podpory. Dlatego wybierając koci drapak, powinniśmy koniecznie sprawdzić to, jak stoi na podłodze. Musimy zadbać o jego stabilność, co może zapewnić większa i cięższa podstawa. Nie warto wybierać bardzo wysokich i jednocześnie wąskich kocich mebli, ponieważ będą chybotliwe. Lepiej w tym przypadku postawić na stabilne konstrukcje w formie bardziej przypominającej domek.

Drapak dla kota powinien być też bardzo mocny. Jeśli skręcamy go samodzielnie, musimy zadbać o to, aby idealnie dopasować do siebie poszczególne jego elementy. Muszą być przykręcone bardzo mocno, aby nawet podczas energicznej zabawy się nie odkręcały i nie powodowały żadnych problemów. Jeśli tylko kot odkryje, że coś jest niestabilne, najpewniej przestanie się bawić, więc przyda się także okresowa kontrola.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *