Jak wybrać karmę dla pasa?

Żywienie psa to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela. Odpowiedni dobór karmy to bardzo ważny aspekt odpowiedniego rozwoju i dobrego samopoczucia każdego czworonoga. Przed wyborem odpowiedniego pożywienia dla psa, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Karma nie tylko musi być smaczna i akceptowana przez psa, ale przede wszystkim musi dostarczać mu odpowiednich składników ożywczych. Jak wybrać odpowiednia karmę? Czym kierować się przy jej wyborze?

Doboru karmy dla psa dokonuje się biorąc pod uwagę wiek zwierzęcia, jego stan fizjologiczny, wielkość, długość włosów i temperaturę otoczenia. Czynniki te wpływają na zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia i pozostałe składniki pokarmowe. Karma dla szczeniąt i dorosłych psów znacząco się od siebie różni. Szczenięta potrzebują więcej białka, podczas gdy psy starsze potrzebują zupełnie innych składników odżywczych. Dlatego też karma dla psa Teo występuje w różnych wersjach – dla szczeniąt, psów dorosłych czy starszych.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj karmy?

Karma dla psa powinna być przede wszystkim dostosowana do wieku psa i jego wymogów. Zapotrzebowanie energetyczne różni się nie tylko pomiędzy intensywnie rosnącym szczenięciem a młodym psem w kolejnej fazie wzrostu. Psy rosnące mają szczególne potrzeby pokarmowe, potrzebują dużej ilości białka, by prawidłowo się rozwijać.

Inny rodzaj karmy wybrać należy, gdy suka jest w ciąży lub w trakcie laktacji. Dodatkowa ilość energii i składników odżywczych jest ważna dla prawidłowego rozwoju płodu. Zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne, dlatego też karma powinna być bardziej kaloryczna, najlepiej stricte przeznaczona dla tego okresu dla suki.

W przypadku psa starszego ważna jest zmiana diety, która pomoże uzupełnić niedobory składników odżywczych. Wraz z wiekiem, mogą pojawiać się problemy zdrowotne u zwierzęcia i dlatego Teo karma dla psa dostarcza mu niezbędne składniki odżywcze spowalniające procesy starzenia się.

Wybierając karmę dla psa – czytaj skład

Na sklepowych półkach znaleźć można wiele rodzajów karm dla psów. Dokonując wyboru, warto jest przeczytać skład produktu. Surowce na liście składników nie są ułożone przypadkowo. Na pierwszym miejscu znajdują się te, których w karmie jest najwięcej. Chcąc zapewnić swojemu zwierzęciu odpowiednią zbilansowaną dietę należy zwracać uwagę na to, ile mięsa zostało użyte do produkcji karmy. Głównym źródłem białka w karmie powinno być mięso oraz podroby. Umiarkowany dodatek zbóż, ziemniaków, roślin strączkowych czy innych surowców pochodzenia roślinnego jest dopuszczalny. Dobrym wypełniaczem karm są owoce i warzywa – marchew, ziemniaki, dynia. W wielu karmach znaleźć można także dodatki, które mają zapewnić naszemu psu zdrowie. Są to:  tauryna, glukozamina i chondroityna oraz witaminy i mikroelementy.

Karma dla psa powinna mu smakować

Psy, podobnie jak ludzie, mają swoje upodobania smakowe. Są mięsożercami i powinny spożywać jak największą ilość mięsa, ale dodatek warzyw i owoców jest również ważny. Dzięki temu jelita zwierzęcia będą pracowały prawidłowo. Znaczenie ma również wielkość, kształt i konsystencja karmy. Karma dla psa teo powinna być gryziona przez psa, tak by mógł sobie ścierać zęby. To pozwoli utrzymać zęby i dziąsła w dobrym stanie. Karma dla psów dużych musi mieć odpowiednią granulację, podczas gdy dla psów małych powinna być drobna tak, aby dopasowała się do szczęki zwierzęcia.

Wybierając karmę dla psa należy przede wszystkim dobrać ją do wieku i stanu zdrowia zwierzęcia. Każdy pies ma inne zapotrzebowania – pies spędzający cały czas na kanapie będzie potrzebował mniej kalorycznej karmy niż pies-sportowiec. Właściciwie dobrana karma powinna sprzyjać prawidłowemu funkcjonowaniu układów pokarmowego i krążenia u psa. Powinna dawać mu energię i zadbać o jego witalność i zdrowie.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *