Jak wybrać weterynarza dla psa?

Dobry weterynarz jest cennym wsparciem dla każdego miłośnika psów. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze lecznicy? Jak często i w jaki sposób korzystać z jej usług?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze weterynarza?

Wybierając weterynarza, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Lokalizacja i godziny otwarcia gabinetu mają ogromne znaczenie (szczególnie dla osób pracujących), jednak przy wyborze weterynarza nie można się do nich ograniczać.

Co wyróżnia weterynarza idealnego? Podejście do zwierząt i doświadczenie. Zwróćmy uwagę na dyplomy i certyfikaty, którymi specjaliści chwalą się na swoich stronach internetowych. Im więcej szkoleń, tym lepiej. Zwróćmy też uwagę na wachlarz usług, z jakich możemy skorzystać w danym gabinecie, oraz na sprzęt, który się w nim znajduje. Dzięki temu ze wszystkich badań lub zabiegów będziemy korzystać w jednym miejscu, a to pozwoli nam uchronić psa przed dodatkowym stresem.

Kiedy udać się do weterynarza z psem?

Wizyta u weterynarza to podstawa dla każdego, kto bierze pod opiekę szczeniaka. W tym przypadku niezbędne jest sprawdzenie, czy maluch był odrobaczany w prawidłowy sposób, oraz wykonanie pierwszych szczepień przeciwko nosówce, parwowirozie i wściekliźnie. Później wielu właścicieli psów zgłasza się do gabinetu weterynaryjnego tylko po to, aby zaszczepić pupila przeciwko wściekliźnie. Częstsze wizyty zwykle związane są z problemami zdrowotnymi psa. Ospałość, wymioty, brak apetytu – oto problemy, z którymi właściciele czworonogów zgłaszają się do lecznic. Niestety, często okazuje się, że pomoc przychodzi zbyt późno.

Leczenie psów to nie tylko walka z konkretnymi przypadłościami. Jeśli chcemy zapewnić pupilowi najlepszą opiekę, musimy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza – nawet wtedy, gdy wydają się one zbędne. Profilaktyczne badania pozwalają wykryć niepokojące zmiany z dużym wyprzedzeniem i w  porę podjąć takie kroki, które zaoszczędzą psu cierpień.

Jak często odwiedzać lecznicę? Młodym, zdrowym psom, wystarczy jedna wizyta rocznie. W przypadku psów starych minimum to dwie wizyty rocznie. Jeszcze częstsze badania kontrolne obowiązują w sytuacji, gdy pies cierpi z powodu choroby przewlekłej. W takim przypadku o terminach wizyt decyduje weterynarz i przygotowany przez niego plan leczenia.

Jak przygotować psa do wizyty u weterynarza?

Co robić, by leczenie psa lub kontrolna wizyta przebiegały bez problemu? Odpowiednio przygotować pupila do wizyty w lecznicy. Szczególne znaczenie ma pierwsza wizyta i to, z jakimi doświadczeniami będzie się ona kojarzyła naszemu podopiecznemu. Pamiętajmy, by przyzwyczaić psa do tego, by jest dotykany, i nagradzać go za to, że znosi to spokojnie. Nie zapominajmy też, że bardzo ważną sprawą jest nasze nastawienie psychiczne. Pies wyczuwa nasze emocje, jeśli zatem pozytywnie nastawimy się do weterynarza, wizyta w jego gabinecie będzie mniej stresująca i dla nas, i dla naszego ulubieńca.

Pies to przyjaciel, za którego ponosimy pełną odpowiedzialność. Jednym z ważniejszych elementów opieki nad pupilem jest zapewnienie mu profesjonalnego leczenia. Wybór weterynarza nie może być dziełem przypadku. Od tego, komu powierzymy zdrowie swojego pupila, zależy przecież jego szczęście i zdrowie.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *