Jak wygląda adopcja zwierzęcia ze schroniska?

Powszechnie wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Obok niego pojawiają się też koty czy inne domowe zwierzęta, które towarzyszą nam i umilają mieszkanie w 4 ścianach.

Dlaczego adopcja zwierzęcia ze schroniska jest lepsza od kupna?

Wśród petentów zainteresowanych przygarnięciem zwierzęcia do domu pojawia się pytanie- lepiej kupić czy adoptować? Słuszna odpowiedź jest tylko jedna. Najbardziej moralnym i odpowiedzialnym zachowaniem jest adopcja zwierzęcia ze schroniska.

Schroniska pełne są zwierząt, zarówno tych młodszych jak i tych starszych bardziej potrzebujących opieki – warto rozejrzeć się tam w pierwszej kolejności – mówi Lekarz Weterynarii Paulina Jankowska

Przede wszystkim adopcja pozwala znaleźć bezpieczny dom dla zwierzęcia, które nie jest już szczeniakiem. Hodowcy oferują głównie sprzedaż szczeniąt, przez co starsze psy lub koty nie mają możliwości znalezienia kochającego właściciela. Pogłębia się przez to problem bezdomności starszych zwierząt. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że pojawia się coraz więcej pseudo hodowców, którzy bez uprawnień i w urągających moralności warunkach hodują zwierzęta, często schorowane, niedożywione i zarobaczone, rodzące się wśród par z jednego miotu.

Adopcja zwierzęcia ze schroniska pozwala na przygarnięcie zwierzęcia, które potrzebuje domu, miłości i bezpiecznego schronienia. Zmniejsza się tym samym liczba bezdomnych zwierząt oraz propagowane jest nie wspieranie poczynań pseudo hodowców. Dzięki temu każde ze zwierząt ma możliwość znalezienia przyjaznego domu, bez względu na wiek czy rasę psa lub kota.

Adopcja zwierzęcia ze schroniska jest najbardziej słuszną drogą jeśli chodzi o posiadanie psa lub kota. Jest to moralne postępowanie wobec zwierząt, ale również względem prawa, gdyż blokuje rozwój pseudo hodowli. Adopcja zwierzęcia ze schroniska jest drogą dla wszystkich. Dla młodych i starszych, gdyż każdy może przyjść i zaprzyjaźnić się ze zwierzęciem , które chce przygarnąć.

Adopcja zwierzęcia ze schroniska-co najpierw?

Pierwszym krokiem ku adopcji zwierzęcia ze schroniska jest wyrażenie chęci. Jeśli jesteśmy pewni, że chcemy poświęcić swój czas i energię dla pupila, należy poszukać schroniska, które chcemy odwiedzić. Warto wytyczyć sobie kryteria wyboru. Może nim być miejsce zamieszkania, ilość zwierząt, czy to jakie zwierze chcemy przygarnąć.

Po dokonaniu wyboru należy udać się do wybranego schroniska. Na miejscu osoba zainteresowana spotyka się z pracownikiem, który często prosi o wypełnienie kilku ankiet mających na celu zweryfikowanie zamiarów osoby zainteresowanej adopcją zwierzęcia ze schroniska. Można również wcześniej skontaktować się ze schroniskiem, aby zaczerpnąć więcej informacji lub umówić się na termin spotkania.

Po wypełnieniu kilku ankiet i rozmowie, osoba zainteresowana adopcją zwierzęcia ze schroniska może wybrać sobie kilka pupili, z którymi wybierze się na spacer w celu lepszego poznania się. Dopiero potem, kiedy dokonamy wyboru odpowiedniego dla nas pupila rozpoczyna się procedura adopcyjna.

Pracownicy schroniska analizują wcześniejsze ankiety, sprawdzają warunki mieszkaniowe i wszystkie niezbędne rzeczy, które ważne są w późniejszym bytowaniu psa u potencjalnych właścicieli.

Jeśli wszystko się zgadza podpisywana jest umowa adopcyjna, a pies lub kot trafia do właściciela. Adopcja zwierzęcia ze schroniska jest procesem długim, jednak musi być wszystko zweryfikowane, żeby zwierzę miało zapewnione wszystkie warunki bytowe oraz miłość i bezpieczeństwo.

Adopcja zwierzęcia ze schroniska – co potem?

Po dopełnieniu wszystkich procedur i adopcji zwierzęcia ze schroniska możemy w pełni cieszyć się jego obecnością w naszym domu. Pupil jest już nasz i mamy szansę coraz bardziej się z nim zaprzyjaźniać.

Początki są trudne. Nowego członka rodziny należy poznać. Chodzi tu o jego upodobania czy temperament. W sytuacjach kryzysowych zawsze można skontaktować się z jego opiekunem ze schroniska, aby więcej się o nim dowiedzieć.

Czas adaptacji adoptowanego zwierzęcia ze schroniska w nowym miejscu nie ma sztywno ustalonych granic. Niektóre zwierzęta przyzwyczajają się kilka dni, a inne kilka tygodni. Warto jednak być cierpliwym, gdyż nic nie tracimy, a zyskujemy wiernego przyjaciela i obrońcę.

Adopcja zwierzęcia ze schroniska jest pięknym i moralnym gestem w stronę niechcianych i porzuconych zwierząt. Warto rozważyć tę kwestię, gdyż adopcja zwierzęcia może okazać się wspaniałym pomysłem na kolejne lata naszego życia.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *