Usługi dla zwierząt domowych to najszybciej rozwijający się sektor przemysłu zoologicznego. Firmy zajmujące się pielęgnacją psów powinny wykazywać stałą rentowność, ponieważ coraz więcej gospodarstw domowych z psami stale zwiększa wydatki na opiekę i usługi dla swoich zwierząt. Aby odnieść sukces w pielęgnacji psów zdobyć niezbędne umiejętności i zadbać o odpowiednie wyposażenie salonu groomerskiego.
Jak jest wyposażony salon groomerski?
Jednym z najbardziej znaczących elementów wyposażenia salonu fryzjerskiego jest sprzęt. Niezbędne podstawowe akcesoria obejmują:
- maszynki do strzyżenia,
- nożyce, nożyczki,
- szczotki w tym powinna się znajdować szczotka włosiana dla psa,
- szampony, odżywki, spraye,
- suszarki,
- obcinacze do paznokci,
- środki do czyszczenia uszu,
- bandany i kokardki,
- salony są zazwyczaj wyposażone w pralki, suszarki, wanny, profesjonalne stoły pielęgnacyjne i klatki.
Kiedy pójść z psem do fryzjera?
Pierwsze doświadczenie pielęgnacyjne pozostanie z psem na całe jego życie, dlatego psi fryzjer Szczecin powinien być profesjonalistą, mającym nie tylko wiedzę, ale także doświadczenie. Uważa się, że dobry czas na pierwszą wizytę w salonie groomerskiem to okolice 10 – 12 tygodnia życia szczeniaka. Warto jednak wcześniej zwierzaka przygotować. Najlepszym sposobem może być trening dotykowy, który polega na głaskaniu i delikatnym dotykaniu niemal przez cały czas. MA to na celu przyzwyczaić psa do kontaktu z człowiekiem.
Na czym polega pielęgnacja psów?
Pielęgnacja to nie tylko strzyżenie psów, ale także szczotkowanie, mycie, suszenie, przycinanie paznokci na wygodną długość, ponieważ długie mogą być bolesne. Groomerzy czyszczą psom uszy i sprawdzają oznaki infekcji. Większość psów ma przycinaną sierść na oczach, na czubkach uszu i na spodzie łap. Pielęgnacja może obejmować również mycie zębów. Profesjonalni fryzjerzy dysponują specjalnymi narzędziami, aby pies mógł wyglądać jak najlepiej. Co bardzo ważne, wielu groomerów wie, jak dbać o strzyżenia pokazowe, które wymaga dokładnej dbałości o szczegóły i znajomości specyficznych wymagań rasy. Różne rodzaje sierści wymagają różnych szczotek. Bez względu na to, czy pies odwiedza profesjonalistę co sześć tygodni, czy trzy razy w roku, najważniejsze, żeby zwierze nie bało się zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku psów, które nigdy nie były profesjonalnie pielęgnowane, należy podejmować delikatne i stopniowe kroki, aby go nie zrazić.