Jaką dietę zastosować u psa z alergią?

Psy – tak jak ludzie – mają swoje upodobania żywieniowe. Podobnie jest w kwestii alergii i nietolerancji pokarmowych. Wbrew pozorom, złe samopoczucie pupila może wynikać z tego, że je on to, czego nie powinien. Dlatego tak ważne jest, by uważnie dobierać jedzenie dla zwierzaka. Jak więc rozpoznać, że pies może zmagać się z alergią? Na co zwracać uwagę i jakich produktów unikać?

Czym jest alergia pokarmowa? Czy dotyczy ona także psów?

Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją immunologiczną organizmu, która występuje po spożyciu konkretnego pokarmu. Jest to schorzenie, które dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Zwykle objawia się zmianami dermatologicznymi – np. wystąpieniem pokrzywki, łojotoku lub zapalenia skóry, a także jej świądu. U około 15% zwierząt pojawiają się także objawy ze strony układu pokarmowego, do których zaliczyć można m.in. biegunkę, wymioty lub inne zaburzenia wydalania. Warto zaznaczyć, że alergię stwierdza się, gdy występuje powtarzalna, negatywna reakcja na zjedzony pokarm. Może być to nadwrażliwość typu natychmiastowego (wtedy niepożądane objawy pojawiają się od razu po spożyciu danego produktu) lub nadwrażliwość typu opóźnionego (wtedy nieprawidłowe reakcje ze strony organizmu mogą pojawić się po kilku dniach, a nawet po dwóch tygodniach).

Czym objawia się alergia pokarmowa u psa? Jak ją rozpoznać?

Głównym sygnałem ostrzegawczym, który informuje o tym, że pies może zmagać się z alergią pokarmową, jest drapanie się. Jeśli więc zwierzak robi to częściej niż zazwyczaj – a świąd nasila się po posiłku – warto przyjrzeć się temu, co ląduje w jego misce. Należy zaznaczyć, że alergia pokarmowa u psa ujawnia się najczęściej w wieku szczenięcym. Wtedy też łatwiej jest wprowadzić odpowiednie kroki w porę. Najlepszym wyborem jest wybieranie karmy dla alergików – wiele produktów tego typu można obecnie znaleźć w sklepach. Uczulenie może jednak pojawić się także w późniejszych latach życia zwierzaka, więc nie należy go wykluczać jako przyczyny złego samopoczucia pupila. Należy podkreślić, że bagatelizowanie pierwszych objawów może doprowadzić do pogorszenia kondycji skóry, bowiem silne drapanie się powoduje powstawanie bolesnych zmian – np. zapalenia skóry.

Czym jeszcze może objawiać się alergia pokarmowa zwierzaka?

Najczęściej wymienia się tutaj:

  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego (np. zmiana rytmu wypróżnień, biegunki),
  • przelewanie w brzuchu,
  • zmiany w okolicach oczu (pojawienie się ropy lub zacieków),
  • kichanie i katar,
  • wymioty,
  • refluks, który można rozpoznać np. po częstym mlaskaniu psa.

Jakie są przyczyny pojawienia się alergii pokarmowej u psa?

Biorąc pod uwagę to, że alergia jest schorzeniem o podłożu immunologicznym, przyczyn jej występowania należy upatrywać w układzie odpornościowym. Słowem, nadwrażliwość na pewnego rodzaju pokarmy pojawia się, gdy zaburzona jest immunologia zwierzaka. Wtedy jedzenie – które teoretycznie powinno zadziałać pozytywnie – jest odbierane przez organizm jako niebezpieczna substancja. W przypadku alergii jest to białko, które uważane jest za zagrożenie.

Alergia czy coś innego? Jak potwierdzić lub wykluczyć alergię pokarmową u pupila?

Zdaje się, że jedynym rozwiązaniem, by samodzielnie zdiagnozować alergię pokarmową u psa, jest zastosowanie diety eliminacyjnej. Polega ona na odstawieniu pokarmu, co do którego jest przypuszczenie, że może uczulać na minimum 5 tygodni (a nawet do 12 tygodni). Jeśli objawy ze strony układu pokarmowego lub skóry pupila zaczynają znikać, należy uznać, że szkodliwy składnik został znaleziony. Następnym krokiem jest ponowne wprowadzenie go do jadłospisu na okres około 5 tygodni – jest to tzw. dieta prowokacyjna, która służy jako stanowcze potwierdzenie źródła alergii. Jeśli niepożądane objawy powracają, ma się niemal stuprocentową pewność, jakie pożywienie trzeba całkowicie wykluczyć. Do najczęściej wymienianych produktów uczulających należą m.in. zboża, niektóre mięsa (np. kurczak, wołowina), jaja, pszenica, soja, kukurydza i mleko.

Jaką dietę zastosować u psa alergika?

Po rozpoznaniu, które składniki uczulają psa, należy w pełni wykluczyć je z codziennej diety. Jest to jedyne rozwiązanie, które chroni przed niepożądanymi objawami. Właścicielom zwierzaków-alergików poleca się zakup karm monobiałkowych lub hipoalergicznych (hydrolizowanych), dzięki którym organizm nie jest w stanie „zdefiniować” białka jako szkodnika. Dzieje się to za sprawą rozbicia go na małe cząsteczki, przez co układ immunologiczny nie reaguje w nieprawidłowy sposób na konkretne jedzenie.

Eliminacja konkretnych produktów oraz sporo obserwacji zwierzaka to najlepsze recepty na poradzenie sobie z uczuleniem. Co prawda, istnieją testy alergiczne, jednak ich wyniki często są niedokładne i niewiele podpowiadają w temacie. Dobór odpowiedniej diety opartej na dobrej jakości składnikach oraz wykluczenie tych, które szkodzą, jest tutaj kluczowy.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *