Jaka karma dla psów jest najlepsza? Wybierz pokarm dla swojego pupila!

Odpowiednio dopasowane do potrzeb pożywienie, to najważniejszy element zdrowego rozwoju każdego zwierzaka. Chcesz kupić dla swojego psa karmę, która zapewni mu zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze? Zobacz więc, czym kierować się przy jej wyborze.

Znalezienie odpowiedniej karmy dla psów wbrew pozorom nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Na rynku jest bowiem naprawdę niezwykle duży wybór wśród różnego rodzaju produktów. Wśród nich znajdziemy karmy o różnych właściwościach, z różnym składem i w różnej postaci. A to niestety nie upraszcza sprawy – bo im więcej możliwości, tym więcej dylematów. Dlatego też, zanim wybierzesz się do sklepu, koniecznie dowiedz się, czym charakteryzuje się dobra karma dla psów i skorzystaj ze wskazówek, które pomogą Ci dopasować pokarm odpowiednio do potrzeb Twojego pupila.

Jak dopasować karmę do potrzeb psa?

Dawniej sądzono, że zwierzęta mogą jeść właściwie ”cokolwiek”. Resztki z obiadu, czy przypadkowa karma kupiona w sklepie na promocji, były naprawdę częstym wyborem właścicieli czworonogów. I chociaż wciąż zdarzają się takie osoby, to jednak na szczęście mamy już znacznie większą świadomość w tym zakresie. Wiemy, że dla każdego psa karma dopasowana właściwie do indywidualnych potrzeb, jest warunkiem do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

W celu idealnego dopasowania pożywienia dla pupila musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście jego wiek. Zupełnie inną karmę stosuje się bowiem dla psów dorosłych, szczeniaków oraz psich seniorów. A to wszystko dlatego, że zwierzaki z każdej z tych grup wiekowych mają zupełnie inne potrzeby. Kolejną rzeczą jest oczywiście waga oraz wielkość psa. To ważne zarówno ze względu na wybór odpowiednich składników karmy, jak i na dopasowanie właściwej kaloryczności i objętości posiłków. Wybierając karmę, musisz oczywiście również dostosować ją do preferencji danej rasy, a także codziennej aktywności czworonoga.

Najlepsza karma dla psa — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Aktualnie psią karmę kupisz właściwie wszędzie — od sklepu zoologicznego, przez supermarket, aż po drogerie. Jednak nie wszystkie tego typu produkty są warte Twojej uwagi. Właściwie większość z nich nie jest. A to dlatego, że ich jakość pozostawia często wiele do życzenia. Chcesz kupić dobrą karmę dla swojego psa? Najlepiej postaw po prostu na zakupy online. Bardzo duży wybór wśród produktów sprawdzonych i rekomendowanych przez weterynarzy producentów znajdziesz na przykład w sklepie Zooarena. To lepszy opcja, ponieważ będziesz mieć pewność, że wybierasz spośród samych dobrych karm. Poza tym w sklepach online, dzięki możliwości stosowania filtrowania asortymentu, można znacznie łatwiej znaleźć idealnie dopasowaną karmę.

Czym przede wszystkim powinna charakteryzować się dobra karma dla psa? Pierwsza rzecz to skład. Zawsze sprawdzaj go dokładnie przed kupnem jedzenia dla swojego psiego przyjaciela. Zastanawiasz się, czego w nim szukać? Zbilansowana karma powinna zawierać oczywiście odpowiednią dawkę substancji odżywczych i makroskładników. Kluczowe jest również to, by skład karmy opierał się przede wszystkim na mięsie. Im większa jego zawartość, tym lepiej. Twój pies z pewnością polubi przysmaki z indykiem, kaczką, czy wołowiną. Istotnym składnikiem są też tłuszcze oraz ewentualne składniki dodatkowe, takie jak choćby stabilizatory flory jelitowej.

A czego w składzie być nie powinno? Składnikiem wzbudzającym wątpliwości są zboża — szczególnie jeśli są w składzie na pierwszym miejscu. Jest to bowiem przeważnie jedynie wypełniacz, który nie wnosi żadnych wartości, a wręcz może powodować nieprzyjemne dolegliwości w postaci alergii. Wszelkie sztuczne składniki i konserwanty także nie są mile widziane.

Mokra, czy sucha karma — jaką wybrać?

Jednym z największych dylematów właścicieli psów, jest to, czy lepiej podawać futrzakowi karmę suchą, czy mokrą. Na stronie https://zooarena.pl/76-karma-dla-psow znajdziesz bardzo duży wybór zarówno jednych, jak i drugich. Zastanawiasz się, na co się zdecydować? Wbrew pozorom wybór wcale nie będzie taki trudny. Musisz wiedzieć, że specjaliści jednogłośnie twierdzą, że najlepszą opcją jest stosowanie diety mieszanej. A to dlatego, że zarówno karmy suche, jak i mokre mają swoje mocne i słabe strony.

Zalety stosowania suchej karmy

Sucha karma dla psa to przede wszystkim główne źródło energii, witamin i minerałów. Pożywienie w tej postaci jest bardzo ”skoncentrowane”, dzięki czemu już niewielka porcja realizuje dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, co jest niezwykle wygodne szczególnie w przypadku psów aktywnych. Dla psów dorosłych suche karmy pozwalają dbać także o kondycję uzębienia.

Zalety mokrej karmy

Karma mokra to prawdziwy psi smakołyk. Zwierzęta uwielbiają pożywienie w tej postaci, dlatego bardzo chętnie je jedzą. Największą zaletą takiej karmy jest to, że zawiera ona bardzo dużo wody i doskonale wpływa na procesy trawienne. To jednak nie wszystko — mokra karma jest też znacznie mniej kaloryczna, niż sucha. Z tego też powodu można z jej pomocą skutecznie utrzymać równowagę energetyczną psa, gdy ten ma duży apetyt.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *