Jaki pies nadaje się do domu z ogrodem? Przykłady ras

Każdy pies wyróżnia się wyjątkowym charakterem i temperamentem. Wybierając zwierzę do domu z ogrodem, można pozwolić sobie na zakup lub adopcję dużego czworonoga. Należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko usposobienie psa, lecz także typowe cechy charakteryzujące jego rasę.

Dom i ogród doskonale ze sobą współgrają – przestrzeń mieszkalna jest cicha i przytulna, natomiast dostęp do natury pozwala cieszyć się świeżym powietrzem i pięknymi widokami, zwłaszcza latem. Tworzy to idealne warunki do posiadania psa.

Bernardyn, czyli postawny stróż domu i wesoły przyjaciel rodziny

Mając do dyspozycji dużą przestrzeń, można pozwolić sobie nawet na wyjątkowo postawnego czworonoga. Rasą, która doskonale sprawdzi się w domu z ogrodem, jest np. bernardyn. Zwierzę wyróżnia się ogromną posturą – waży od 50 do 100 kg i osiąga 70–90 cm wysokości w przypadku samców i 65–80 cm w przypadku samic. Już sama sylwetka psa budzi respekt. Czworonóg ma doskonały instynkt, który pozwala mu wyczuwać zagrożenie. Pomaga w tym świetny węch i zmysł obserwacji. Bernardyn jest więc bardzo dobrym psem stróżującym – skutecznie odstrasza nieproszonych gości, jednak nie okazuje przy tym nieuzasadnionej agresji.

Wobec znajomych ludzi przedstawiciel tej rasy jest bardzo przyjacielski. Wesoły i oddany rodzinie, chętnie spędza z nią czas. Dogaduje się także z innymi psami. Na ogół nie jest zbyt ruchliwy – zamiast dużej aktywności preferuje leniwe wylegiwanie się w słońcu. Ma to sporą zaletę – osoby uprawiające ogródek nie muszą się obawiać, że czworonóg zniszczy pieczołowicie wypielęgnowane rabaty czy trawnik.

Spokojny nowofundland dla rodzin z dziećmi

Inną dużą rasą, która doskonale odnajdzie się w domu z ogrodem, jest nowofundland. Ma nieco mniejsze gabaryty od bernardyna. Jego średnia wysokość w kłębie wynosi 71 cm w przypadku samca i 66 cm w przypadku samicy. Waży około 68 kg (pies) lub 54 kg (suka).

Cechą charakterystyczną tego czworonoga jest spokojne i łagodne usposobienie. Pies wykazuje się dużą cierpliwością i brakiem agresji. Doskonale nadaje się więc dla rodzin z małymi dziećmi – szybko się do nich przywiązuje i jest świetnym przyjacielem oraz opiekunem. Co istotne, odznacza się dużą inteligencją, dlatego łatwo go wyszkolić. Nowofundland nie potrzebuje też dużo ruchu – najczęściej wystarczy mu spokojne bieganie po terenie ogrodu.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *